ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
17:25 Spor Ahlakı ve Şiddet
16:21 G7 Sonrası Biden’ın Küresel Liderlik Karnesi
15:51 Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
11:52 WikiLeaks kurucusu Assange, hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin ardından İngiltere’den ayrıldı
10:43 Ölü uyduların yıllık ürettiği 17 ton kimyasal, ozon tabakasına zarar veriyor: Araştırma
10:23 Çin ve AB elektrikli araçları hedef alacak gümrük vergilerini tekrar masaya yatıracak
09:39 İnşaat geçen yıla göre yavaşladı!
09:26 Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
08:03 AK Parti MYK yoğun gündemle toplanıyor
00:59 CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
00:57 İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı
00:46 Abdi İpekçi suikastinin önemli isimlerinden Yalçın Özbey İstanbul’da öldü
00:46 Memur ve emeklinin maaş zammı haftaya belli olacak
00:36 Macaristan’ın vetosunu aşan AB, Ukrayna’ya 1,4 milyar euro askeri ve insani yardım gönderecek
00:32 Küçükçekmece Lagünü yok olmak üzere: 7 metreden sonra oksijen kritik seviyede
00:28 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama
00:18 TRT Radyoları’nın yeni projesi “Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası: Kudüs”
12:00 Doğan Burda’dan Sabah Kahvesi editörü Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı Haber Bülteni
11:14 EURO 2024: UEFA ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza kesti, Hırvatistan mercek altında
10:10 Yumurtadan çıkan sülünler doğaya salınacakları günü bekliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

“Kreatif Ekonomi Zirvesi”nden notlar!

“Kreatif Ekonomi Zirvesi”nden notlar!
17 Mayıs 2024
11
A+
A-

Türkiye’nin ilk “Kreatif Ekonomi Zirvesi” TOBB İkiz Kuleler ’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi tarafından Ankara’da düzenlendi.

UHA / İnternational News Agency

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Ev Sahipliğinde “Liseli Şefler Yarışıyor” Yemek Yarışması Finale Yaklaşıyor

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

TÜHA Haber’den Haber ve Yayın Koordinatörü Veysel KAVRAYAN, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi tarafından düzenlenen ve 2 gün süren Türkiye’nin ilk “Kreatif Ekonomi Zirvesi“ni izledi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu zirvenin, kamu desteklerinin sektöre daha etkin duyurulmasına ve potansiyel işbirliklerinin geliştirilmesine imkân tanıyacağını söyledi.​

Kreatif endüstrilerin girdisinin yenilikçilik, çıktısının da fikri haklar olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, hızla gelişen teknoloji ve yapay zekanın sektöre önemli fırsatlar sunmaya başladığını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, devletin, sektördeki potansiyeli desteklemesini de önemli bulduğunu söyleyerek “Özellikle dizi ve sinema sektörlerinde, devletin öncülük ettiği ve desteklediği projeler çok başarılı oldu. Türkiye’de üretilen diziler Yeni Zelanda’dan Brezilya’ya kadar 150 ülkede, 500 milyona yakın bir nüfus tarafından izleniyor. Dizi ve filmlerimiz, dünyanın en büyük platformlarında rahatlıkla kendine yer buluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kreatif endüstrilerin sadece dizi ve film sektöründen ibaret olmadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, diğer 15 alt sektörün de aynı önemle dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, bu endüstrinin alt sektörlerinin tamamına devlet desteklerini yönlendirip, sektörün ürettiği katma değerin artırılmasının önemli olduğunu aktararak “Küresel ekonomide çevreyi kirletmeyen ve katma değerli ürünler üretmeyi sağlayan, fikri mülkiyet, telif, patent gibi unsurların önemi de her geçen gün artıyor. Dünya genelinde sektörün toplam büyüklüğü 2 trilyon doları geçiyor. Türkiye kreatif endüstriler sektörü ise büyüklük olarak gelişmekte olan ülkeler arasında 8’inci sırada yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Kreatif endüstrilerin hacmini artırmak için kamu kurumları ve özel sektörün uyumlu çalışmasının önemine de işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Bu amaçla, Kreatif Endüstriler Sektör Meclisi’miz, kamu ile özel sektör arasında köprü vazifesi görüyor. Meclisimiz, sektörümüzün hak ve hukukunu her ortamda dile getirerek birçok konunun kamu kurumlarımız nezdinde gündeme alınmasını sağladı. TOBB olarak bizler Kreatif endüstriler sektörünün her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda devletin tanıtım çabalarında kreatif endüstrilere daha fazla yer vermesini çok önemsiyorum. Özellikle dijital iletişim kanallarıyla, dünya geneline yayılan içerik ekonomisinin lideri olmak için eğitim ve destek programlarına odaklanmalıyız.”

– Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu ise, kreatif endüstrilerin, diğer ekonomik faaliyet alanlarında oluşturduğu katma değer potansiyeli ile hem dünya ekonomileri hem de ülke açısından önemli bir noktada yer aldığını söyledi.

Coştu, Türkiye’de son 20 yılda Teknopark sayısını 100’ün üzerine taşıdıklarını dile getirerek “Buralardaki 10 binden fazla firmamız içinde yaklaşık 900 firmamız, kreatif endüstrilerin farklı alanlarında faaliyet yürütüyor. Sektörde 900’den fazla firmaya yürüttükleri projelerde sigorta priminden hibe desteklerine kadar birçok unsurla katkı sağlamaya çalışıyoruz. Hem teknoparklarda hem de tasarım merkezlerinde bugüne kadar kreatif endüstriler ekosistemine 38 milyar liradan fazla kaynak sunduk.” dedi.

Teknolojinin sadece kullanıcısı değil, aynı zamanda üreticisi olmanın da önemine işaret eden Coştu, Türkiye’nin teknoloji geliştirme noktasında kapasitesini, yetkinliğini ve başarılarını ispat etmiş bir ülke olduğunu vurguladı.

Coştu, Bakanlık olarak hem yapay zeka uygulamalarının hem de Türkçe büyük dil modellerinin geliştirilmesinde kreatif endüstri ekosistemini desteklemeye hazır olduklarını aktardı.

– Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar

Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar da dünyada kreatif endüstrilerin fikri mülkiyeti yoğun, ekonomik katma değeri yüksek, geniş çapta gelir ve istihdam yaratabilen büyük bir ekonomik üretkenlik alanı haline geldiğini kaydetti.

Türkiye’deki kreatif endüstrilerin, ülkenin mal ve ihracatına yüksek katma değer sağladığını ifade eden Ağar, sektörün bu yönüyle “yeni nesil ihracat” vizyonuna ciddi katkıda bulunduğunu belirtti.

Ağar, Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından yayımlanan sektör raporuna işaret ederek şöyle devam etti:

“Rapora göre, 2020 yılında küresel kreatif ürün ihracatının toplam mal ihracatı içinde yüzde 3 pay ile 524 milyar dolara, küresel kreatif hizmet ihracatının ise toplam hizmet ihracatı içinde yüzde 21 pay ile 1,1 trilyon dolara ulaştığını görüyoruz. Kreatif mal ihracatı açısından değerlendirildiğinde 2020 yılında Türkiye’nin ihracatı, dünya kreatif ürün ihracatı içerisinde yüzde 1,8 pay ile 9,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2023 yılında ise ülkemizin kreatif ürün ihracatı 14,9 milyar dolar seviyesinde oldu.”

Sektörün hizmet ihracatında geldiği noktaya ilişkin de bilgi veren Bakan Yardımcısı Ağar, “Dizi, sinema filmi, animasyon, belgesel ve program formatı türlerindeki yapımlarımız, küresel çapta Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra rakip ülkelerimiz konumunda olan Güney Kore, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerin yapımları ile yarışarak son 20 yılda küresel pazarda dikkati çekici bir konuma yükseldi. 2012 yılında 39 ülkeye yaklaşık 70 yapım ihracat edebilen ülkemiz, bugün yılda ortalama 1500’ü aşkın geniş bir içerik yelpazesi ile Orta Doğu’dan Latin Amerika’ya, Güneydoğu Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya çok farklı coğrafyalarda 150’den fazla ülkede 800 milyonu aşkın izleyiciyle yapımlarını buluşturmaktadır.” diye konuştu.

– TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame de sektörün yüz binlerce insanın iş kapısı olduğuna ve odak noktasını gençlerin oluşturduğuna dikkati çekti.

Zirvede, kreatif endüstrilerin ekonomik etkileri, devlet destekleri, yapay zeka, inovasyon, ihracat odaklı ticaret ve Türkiye’nin bu alandaki hakim rolü gibi çeşitli konularda paneller düzenlendi.

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Yüksek İstişare Kurulu’na Atandık

TOBB Yönetim Kurulu’nun kararıyla, TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Yüksek İstişare Kurulu Üyelerinin seçimi yapıldı.


Kurul’da Hakan Güldağ, Görgün Taner ile birlikte yer almaktan onur duydum. Kurulumuz, Meclisin çalışmalarını destekleyecek ve yön verecek kararlar alacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.