ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kosova’da yayınlanan ‘Türkçem’in 266. sayısından merhaba!

Kosova’da yayınlanan ‘Türkçem’in 266. sayısından merhaba!
5 Şubat 2023
704
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde YTB tarafından düzenlenen  “Türkiye Mezunları Forumu” programı kapsamındaki Türkiye Mezun Ödülleri etkinliği İstanbul’da gerçekleştirildi. Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, YTB Başkanı Abdullah Eren ve 60 ülkeden 200 mezun katıldı.

Başkanlığımız tarafından 2020 yılında başlatılan Türkiye Mezun Ödülleri kapsamında Bilimsel ve Akademik Çalışmalar, Ekonomi ve Girişimcilik, Gazetecilik ve Medya, Kültür ve Sanat ile Yaşam Boyu Onur olmak üzere 5 alanda ödül verildi.

20 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’da 60 ülkeden 200 Türkiye Mezununun katılımıyla gerçekleşen Türkiye Mezunları Ödül Töreninde; Türkoloji alanında yaptığı çalışmalarda adeta markalaşan Kosova’dan Prof. Dr. Nimetullah Hafız Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görüldü.

Yaşam Boyu Onur Ödülünü kazanan Prof. Dr. Nimetullah Hafız’a ödülü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından takdim edildi.

Kosova’dan Prof. Dr. Nimetullah Hafız, tüm zorluklara rağmen yüzlerce öğrenci yetiştirdiğini anlattı ve “Yugoslavya’nın dağılma sürecinde ve öncesinde Kosova Türkü olarak yaşadığımız tüm zorluklara rağmen Türk kültürüne hizmet etmek adına bugüne kadar yüzlerce öğrenci yetiştirdik. Binlerce eser topladık. 6 uluslararası sempozyum, 3 Türk Kültür Semineri düzenledik. Ve Mart ayında 38. sayısına ulaşacak Balkan Türklük Bilgisi dergisini çıkardık” diye konuştu.

Ekonomi ve Girişimcilik Ödülünü kazanan Darkhanbaatar Chimedtseren’e YTB Başkanı Abdullah Eren, Gazetecilik ve Medya Ödülünü kazanan Eran Hasipi’ye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Kültür ve Sanat Ödülünü kazanan Dr. Wasamon Sanasen’e  Prof. Dr. Halit Eren, Bilimsel ve Akademik Çalışmalar Ödülünü kazanan Prof. Dr. Reza Farshbaf Pourabad’a YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından ödülleri takdim edildi. Türkiye Mezun Ödüllerini kazanan değerli mezunları tebrik ediyoruz.

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 266. sayıya ulaştı.

Türk yazar, şair ve öykücü Zeynel Beksaç, Kosova’da yayınlanan ‘Türkçem’in 266. sayısından merhaba!‘ başlıklı bir yazı kaleme aldı:

Bir savaş arifesinde yayın hayatına başlayan, bugün 25. Yılına adım atan Türkçem dergisinin 266. sayısından herkese selam ve saygılar.

Bugünlere gelmek elbet ki kolay olmadı. Nice zorluklar yaşandı, yaşanmakta.

Gene de engellerin karşısında pes etmedik, yola devam dedik.

En çok da ayakta tutan anadilimize olan sevdamızdı.

Sonra siz saygıdeğer okurlarımızın ilgisi, yazar dostların yanımızda oluşu…

Değerli okurlarımız, içinde bulunduğumuz ay içerisinde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde YTB tarafından düzenlenen “Türkiye Mezunları Forumu” programı kapsamındaki Türkiye Mezun Ödülleri etkinliği İstanbul’da gerçekleştirildi.

Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, YTB Başkanı Abdullah Eren ve 60 ülkeden 200 mezun katıldı.

Türkoloji alanında yaptığı çalışmalarda adeta markalaşan Kosova’dan Prof. Dr. Nimetullah Hafız Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görüldü. Bu yüzden bu sayının kapağında bu olaya yer vermeyi uygun gördük. Değerli hocamızı bu anlamlı ve hak edilen ödül için kutlar, bundan sonraki yaşamında da nice başarılar ve sağlıklı yıllar dileriz.

Şair yazar Leyla Şerif Emin’in “Kaybolmazsan Bu Şehir Hala Senin” adlı kitabının tanıtımı Üsküp’te yapıldı. Ayrıntılar derginin bu sayısında.

Mustafa Uçurum, “Ömer Seyfettin’in Hikayesinde Millet Ruhu”nu yazdı. Yazısının bir yerinde diyor ki Uçurum: “Ömer Seyfettin, hikayeleri ile yerlilik kavramını tam anlamıyla karşılayan bir yazardır. Dil zevki ve millet ruhu gibi hassas noktaları ihmal etmeden verdiği eserler; her dem yenilenerek gönüllere nüfuz etmeye devam ediyor.

Bedrettin Keleştemur dergimizin bu sayısında ünlü şair, yazar, tefekkür insanı Ali Akbaş’ı yazdı. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Genç yetenekli şairlerimizden Canan Özer, en yeni şiirleriyle okurlara merhaba diyor.

Derginin bu sayısında diğerleri arasında Ahmet S. İğciler’den ”Ahiret Kardeşi” adlı öyküyü, Salih Başota ve Çınar Arıkan’dan birer demet şiir, Türkiye Mezunları Forumu’yla ilgili geniş haber, değerli gazetecimiz Ercan Kasap’tan “Derneklerimiz” adlı yazı, Köprü dergisinin 21. Yıldönümü kutlamasıyla ilgili geniş haber, genç yazar Bega Dançevska’dan iki öykü, gene iki ödül kazanan değerli yazar şairimiz Dr. Taner Güçlütürk’le ilgili haberler, “Balkanlar’da Yapılan Türk-Müslüman Soykırımı” adlı yayınlanan kitabın haberi, Sizden Gelenler sayfalarında Duygu Bekir ve Ela Koptagel’in eserleri, arka kapakta da Sümeray Cenolar’ın en yeni şiiri yer almaktadır.

Zeynel BEKSAÇ, Kosova

***

Yazar hakkında

Zeynel Beksaç, 21 Şubat 1952 yılında Kosova sınırları içinde yer alan Prizren’de doğdu. Prizren, Osmanlı döneminden beri Balkanların en önemli kültür merkezlerinden biridir ve bu şehir doğumlu pek çok şair Türkçe’ye önemli eserler kazandırmışlardır. Şehir günümüzde de Türkçe açısından bu konumunu devam ettirmektedir. İlk ve orta öğrenimini Prizren’de tamamlayan Beksaç, bir süre Hukuk Fakültesine devam etti. Onun gelişiminde altmış yıllık geçmişiyle Balkanların en etkin Türk derneği olan Prizren’in Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’nin çok özel bir yeri vardır. Kültür ve sanata meraklı pek çok Prizrenli genç gibi Beksaç da daha 14-15 yaşındayken bu merkezin müdavimi oldu. Kurucularından biri olduğu Yeşil Turnalar Türk Halk Müziği Kolu’nu sekiz yıl yönetti. Prizren’de söylenen türkülerin Priştine Radyosu repertuarına alınması ve yine Priştine Televizyonu programlarında sunulması doğrultusunda çok büyük katkısı oldu. Bu dernek Beksaç’ın müzik yanında edebiyat, tiyatro ve resimle de ilgilenmesine fırsat verdi. Fakat daha çocuk yaşlarda yazıya, edebiyata olan tutkusu dolayısı ile gazeteciliğe daha çok ilgi duydu ve Türkçe olarak yayınlanan Tan Gazetesi’nde, ardından Priştine Radyosu ve Televizyonu Türkçe yayınlarında çalışmaya başladı. 1974-1999 yılları arasında burada kültür sanat programları yaptı ve bu yayınlarıyla Kosova’da Türkçe televizyon yayınlarının gelişimine katkıda bulundu.

Aşık Çelebi, daha 16. yüzyılda Prizren’i anlatırken bu şehirde oğlan doğsa adını koymadan önce mahlasını koyarlar der. Yani Prizren şairler ocağıdır. Beksaç da şiire daha ilk okulda başlamış ve beşinci sınıf öğrencisiyken ilk şiiri şimdi Makedonya’nın başkenti olan Üsküp’te Birlik Gazetesi’nde yayınlanmıştır. Bu tarihten itibaren de şiir başlıca uğraşılarından biri oldu.

Çeviri ve denemeyle de uğraşan Beksaç, bu alanda da önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Beksaç,şiirleriyle pek çok kurum tarafından ödüllendirildi: 1990 yılında Çetrefil Sevda, 1995 yılında Önce Sevgiye Doğar Güneş adlı kitaplarıTan Yayınları arasında yılın kitapları seçilerek “Süreyya Yusuf Ödülü”ne layık görüldüler.1987’de İzmir’in Temmuz Dergisi Özel Şiir Ödülü’nü, 1993 yılında Kazakistan’ın Başkenti Alma Ata’da düzenlenen Türkçe’nin Uluslar arası 2. Şöleni’nde Cambıl Şiir Ödülü’nü kazandı. 2006 yılında merkezi İzmir’de olan KIBATEK’in (Uluslararası Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) Uluslararası Türk Dili’ne ve Türk Edebiyatı’na Hizmet Ödülü Beksaç’a verildi. Aynı yıl kültür ve sanat alanındaki çok yönlü çalışmaları nedeniyle Azerbaycan’ın “VEKTOR” Uluslararası Bilim Merkezi tarafından Fahri Doktora ve Uluslararası Türk Dünyası Hizmet Ödülüne layık görüldü. 18 Kasım 2017 tarihinde 50’inci sanat yılı nedeniyle Avrasya Yazarlar Birliği tarafından Ankara’da düzenlenen törende kendisine Onur Madalya’sı verildi. Şiirleri farklı dillere çevrildi.

Beksaç, Kosova’da yayınlanan pek çok Türkçe yayın organının yönetiminde de görev aldı: 1971 yılında adı sonradan Esin’e dönüşen Doğru Yol Dergisi’nin ilk yedi sayısını çıkardı. 1986 yılında aynı derneğin Filiz çocuk dergisini Aziz Serbest ve Etem Kazaz’la birlikte hazırladı. 1990 yılında da Tan Gazetesi’nin Çığ dergisini Prizren’de çıkardı. Fakat onun asıl kayda değer yayın faaliyeti, 1999 yılından bu yana Türkçem adıyla Kosova’da yayınladığı çocuk dergisidir. Türkçem günümüzde Balkanlarda çıkan en istikrarlı Türkçe yayın organıdır. Beksaç, Prizren’de Türkçe açısından adeta bir akademi gibi faaliyet gösteren Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’nin pek çok aşamasında görev yaptıktan sonra 1990 ve 1999 yıllarında iki defa başkanlığını yaptı. Derneğin hem Balkanlar’da hem de Türkiye’de katıldığı etkinliklerle görünürlüğünün sağlanmasına katkıda bulundu.

Beksaç, Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı, Kosova Yazarlar Birliği üyesi, Kosova Ressamlar Birliği üyesi, Uluslararası Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödülü Seçici Kurul Başkanı, KIBATEK(Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) kurucu üyesi, TYB ve AYB üyesi, Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi üyesi, 2015 yılında Kazan’da kurulan Dünya İletişimciler Derneği Kosova Koordinatörü’dür.

Baştan beri resimle de yakından ilgilenen Beksaç, son yıllarda bu alana da ağırlık verdi. Soyut ve somut içerikli yağlı boya tablolarıyla Kosova, Avrupa ve Türkiye’de pek çok sergi açtı. Kendi deyimiyle, resimlerinde şiirinin renge durduğu anı yakalamaya çalışıyor. Kosova’da soyut resme yeni içerikler kazandırmaya özen gösteriyor. Bu alanda da birçok eseri sergilenmeye değer görülmüştür. Ayrıca bu alanda öğretici kitaplar da yayınladı: Resim Kültürü 2(Ders Kitabı, 2006, Priştine); Resim Kültürü 4(Ders Kitabı, 2007, Priştine); Görsel Sanatlar 7 (Ders Kitabı, 2008, Priştine).

Bugün serbest sanatçı olarak şiir, resim ve yayıncılık çalışmalarını sürdüren Beksaç, farklı kültür sanat kurumlarında yöneticilik yapmakta, TRT’nin Kosova muhabirliğine de devam etmektedir. Beksaç, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.