ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kosova diasporası 3 milyar euro harcadı…

Kosova diasporası 3 milyar euro harcadı…
25 Aralık 2022
1.459
A+
A-

Kosova Merkez Bankası (BQK) Başkanı Fehmi Mehmeti, Kosova’da enflasyonun yaklaşık yüzde 6  oranında  düşmesini beklediklerini açıkladı.

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’nın (Kosovaport) kaynaklı haberine göre, 2023 yılının daha olumlu geçeceği öngörüsünde bulunan Fehmi Mehmeti, Ekonomia Online haber ajansına  verdiği röportajda,  işçi dövizlerindeki değer artışı ve ekonominin büyümesine değinerek öncelikle 3 milyar Euro’dan fazlasının diaspora gideri olarak hesaplandığını söyledi.

KOSOVA DİASPORASI 3 MİLYAR EURO HARCAMA YAPTI

[Kosova Merkez Bankası (BQK) Başkanı Fehmi Mehmeti]

Doğrudan yabancı yatırımların 567 milyon Euro’ya ulaştığını, 1 milyar Euro havale havale edildiğini kaydeden Merkez Bankası başkanı Mehmeti, bu yıl özel ve kamu yatırımlarında artış olduğunu hatırlatarak, özellikle yatırımların artmasında, Kosova Hükümeti tarafından  alınan kararların etkili olduğunu vurguladı.

Fehmi Mehmeti, “Önümüzdeki yılın ikinci altı ayında her yönüyle olumlu olacağı konusunda çok iyimseriz, enflasyonda düşüş yaşayacağız, tahminimiz yüzde 6’ya düşeceği ve bunun da artışı olumlu etkileyeceği yönünde. Vatandaşların ödeme gücünde ve ardından tüketimde ve diğer birçok faktör de etki edecektir”. ifadelerini kullandı. (Kosovaport)

[UHA Haber Ajansı, 25 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.