ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
17:25 Spor Ahlakı ve Şiddet
16:21 G7 Sonrası Biden’ın Küresel Liderlik Karnesi
15:51 Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
11:52 WikiLeaks kurucusu Assange, hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin ardından İngiltere’den ayrıldı
10:43 Ölü uyduların yıllık ürettiği 17 ton kimyasal, ozon tabakasına zarar veriyor: Araştırma
10:23 Çin ve AB elektrikli araçları hedef alacak gümrük vergilerini tekrar masaya yatıracak
09:39 İnşaat geçen yıla göre yavaşladı!
09:26 Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
08:03 AK Parti MYK yoğun gündemle toplanıyor
00:59 CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
00:57 İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı
00:46 Abdi İpekçi suikastinin önemli isimlerinden Yalçın Özbey İstanbul’da öldü
00:46 Memur ve emeklinin maaş zammı haftaya belli olacak
00:36 Macaristan’ın vetosunu aşan AB, Ukrayna’ya 1,4 milyar euro askeri ve insani yardım gönderecek
00:32 Küçükçekmece Lagünü yok olmak üzere: 7 metreden sonra oksijen kritik seviyede
00:28 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama
00:18 TRT Radyoları’nın yeni projesi “Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası: Kudüs”
12:00 Doğan Burda’dan Sabah Kahvesi editörü Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı Haber Bülteni
11:14 EURO 2024: UEFA ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza kesti, Hırvatistan mercek altında
10:10 Yumurtadan çıkan sülünler doğaya salınacakları günü bekliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) BaşkanI Bulut ve KOTO Delegeleri, TOBB Genel Kurulu’na katıldı

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) BaşkanI Bulut ve KOTO Delegeleri, TOBB Genel Kurulu’na katıldı
18 Mayıs 2024
5
A+
A-

Kocaeli Ticaret Odası başta olmak üzere ülkemizde faaliyet gösteren 365 Oda/Borsa’nın çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 80. Mali Genel Kurul Toplantısı, Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

UHA / İnternational News Agency

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte ev sahipliği yaptığı genel kurula KOTO Başkanı Necmi Bulut, Oda’nın TOBB Delegeleri; Veli Başkurt, Sami Durmuşoğlu, Mehmet Akif Şen, Metin Sözer, Mert Kavşut, Kerim Bayramoğlu, İsmet Temizel, Hakan Yaşar Ulutan, Handan Kümeli, İbrahim İbrahimoğlu, Cevat Yıldız, Mesut Ekşi ve KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak ile birlikte katılım sağladı.

İLKLERE İMZA ATTIK

Genel Kurulda Türk iş dünyasının temsilcilerine hitap eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Geride bıraktığımız dönemde pek çok projeyi hayata geçirdik. Hamdolsun sizlerle birlikte, ilklere imza atan bir kurum haline geldik. Ticaret Sicil işlemlerinde dijital dönüşümü sağladık. Eskiden günler, haftalar süren işlemleri, 2 saat içinde tamamlanır hale getirdik. Tarımda bir ilki, Lisanslı Depoculuk sistemini ülkemize kazandırdık. Ticaret Borsalarımızla birlikte ülke sathına yayılmasını sağladık.

REKORLAR YILI

Oda ve Borsalarımızla birlikte, yerel değerlerimizi ve lezzetlerimizi, Coğrafi İşaretlerle tescil ettirerek koruduk. İlk defa AB nezdinde coğrafi işaretli ürünlerimiz tescil olmaya başladı ve bu sayı 21’e ulaştı. 7’si ilan aşamasında bulunan, 51 başvurunun işlemleriyse devam ediyor. Son bir yılda rekor sayıda 53 bin Sanayi Kapasite Raporu ve 15 bin yerli malı belgesi düzenleyerek, yurt içi üretime destek verdik.

İHRACAT DESTEK OFİSİ

Dış ticarette de üyelerimizin işini kolaylaştırdık, maliyetlerinin düşmesini sağladık. Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi MEDOS’la, gerekli belgelere elektronik ortamda hızlıca ulaşma imkânı getirdik. İhracat Destek Ofislerimizle, 60 İl’de firmalarımızın yurtdışına açılmasına destek verdik. 94 bin TIR Karnesi düzenleyerek, yıllık 22 milyar Avro tutarında kefalet yükü üstlendik.

75 MİLYAR TL KAYNAK

Ne yaptıksa birlikte yaptık, sizlerden aldığımız güçle yaptık. Oda ve Borsalarımızın, artan hizmet kalitesiyle ve kapasitesiyle yaptık. Sizler şehirlerinizde adeta proje fabrikasına dönüştünüz. Bugüne kadar 2 binden fazla proje hayat geçirdiniz. Böylelikle şehirlerinize, bugünkü değeriyle 75 milyar lira kaynak temin ettiniz. Uluslararası projelere imza atan, şehirlerine yeni eserler kazandıran, çağdaş kurumlar haline geldiniz” dedi.

BAŞKAN BULUT’TAN DEĞERLENDİRME

TOBB’un 80. Genel Kurulu’nu değerlendiren KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Türk iş dünyamızın çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 80. Genel Kurulu’na KOTO delegeleri olarak üst düzey katılım sağladık. Bu büyük buluşma Türk iş dünyamızın gücünü göstermekle birlikte, gelecek dönem çalışmalarımıza ışık tutmaktadır. KOTO olarak ihracat ve coğrafi işaret başta olmak üzere, birliğimizin çalışmalarına üst düzey katkı sunduğumuz bir dönem oldu. Yeni dönem için de sorumluluğumuzun farkındayız, verimli çalışma ve projelerimizi sürdüreceğiz. Birlik Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nu başarılı mali yıl dolayısıyla kutluyoruz” dedi. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.