ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:41 Dönemin TEM Daire Başkanı Aslan, 15 Temmuz’da yaşadıklarını anlattı
00:29 Gazeteci-Editör Onurkan Avcı’nın ‘Günün Getirdikleri!
00:11 TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “15 Temmuz ile birlikte artık isteriz ki Türkiye’de darbeler dönemi geride kalmıştır”
00:10 İletişim Başkanı Altun, Londra’daki 15 Temmuz paneline video mesaj gönderdi
00:06 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Darbeler, ondan sonraki on yıllarda da gelen nesillerin bedelini ödemeye devam ettiği ihanet hareketleridir.”
00:02 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni Ankara’dan yola çıktı
00:02 İletişim Başkanı Altun’dan “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” makalesi
00:02 Doktor ve hastalar sanal klinikte buluştu
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Çelikkaya, “Sokak köpekleri konusu para ve personel ile çözülecek bir mesele değil”

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Çelikkaya, “Sokak köpekleri konusu para ve personel ile çözülecek bir mesele değil”
20 Haziran 2023
62
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Semra Çelikkaya, Sokak köpekleri konusunun para ve personel ile çözülecek bir mesele olmadığına dikkat çekerek, tamamen vicdan ve sevgi ile mümkün olduğunun altını çizdi.

UHA / İnternational News Agency

SOKAKTAKİ MELEKLERİN KORUYUCU MELEĞİ KOHAYDER BAŞKANI SEMRA ...Kocaeli’nden özel bir TV kanalına konuk olan Semra Çelikkaya, Kocaeli Üniversitesi’nde sokak köpeklerinin saldırısı sonucu bir öğrencinin düşerek yaralandığını, kafa travması yaşadığını ve şu an hastanede yattığını söyledi.

Bu mesele dolayısıyla da köpeklerin saldırıları kentin gündemine de geldiğini ifade eden Çelikkaya, İl içinde ve Üniversite Kampüsünde köpeklerin çeteleştiğini, saldırdığı yönünde iddiaların bulunduğunu ve sorunun nasıl giderileceği sorusunun da gündemde olduğunu dile getirdi.

‘YASA, “KISIRLAŞTIR VE ALDIĞIN YERE BIRAK.” DİYOR’
Başkan Semra Çelikkaya, geçici çözümler ile konunun geçiştirildiğini, fakat radikal çözüm için kimsenin bir adım atmadığını belirtti.
Bir yıl önce yine gündeme geldiğinde, Rektörlük, Jandarma, Büyükşehir Belediyesi, Valilik, İzmit Belediyesi’nin toplantı yaptığını hatırlatan Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Semra Çelikkaya, bu konuda hiçbir derneğin fikrini almadıkları gibi davet de edilmediklerini anlattı.
Semra Çelikkaya, “Buldukları çözümün günlük çözüm olduğunu biz o gün de söylemiştik ve maalesef tam 1 yıl sonra bizim dediğimiz noktaya geldi olay. Bu konunun kesin çözümü, kampüs civarında bir yere besleme alanı yapılıp hayvanların orada beslenmesi ve kısırlaştırılmasıdır” dedi.
Sokak hayvanlarının beslenmesini engelleyen yasağı yargı iptal etti - KRT TV
“Bu hayvanları oradan oraya taşımak bir çözüm değil!” diyen Çelikkaya, şunları söyledi:
“Yasa da zaten diyor ki: “Öncelikle al kısırlaştır ve aldığın yere bırak.” Mahallelerindeki yerlerde 2-3 tane olduğu zaman sıkıntı değil. Elbette mahalleli için de alınmasını talep edenler oluyor. Fakat sayı çoğalmadığı sürece çok büyük sıkıntı yaratmıyor. İnsanlar ile daha barış içinde yaşayabiliyorlar. “Gelin bunları alın” diye arayanlar olduğunda belediyeler yasaya aykırı bir şekilde alıp, kafalarına göre yer belirliyorlar ve oradaki popülasyonu arttırıp bu sorunlara sebep oluyorlar. Yasayı uygulasalar gerçek anlamda biz bunlar ile muhatap olmayacağız, gelin buradaki köpekleri alın diyen vatandaşa yasayı anlatmaları gerekiyor”.
Özlem Gökbel Yazio: Ne Olacak Bu Sokak Hayvanlarının Durumu?
 
‘BELEDİYELER YASAYI UYGULAMADA DİRENMELİ’
Semra Çelikkaya, Belediyelerin de bu konuda  arada kalmış durumda olduğuna vurgu yaparak, “yasayı anlatmaya kalkınca hakaret edenler oluyor, fakat bu konuda direnmeleri gerekiyor. Kalıcı çözümler istiyorsak yasayı uygulayın diyoruz, bu sorun yasayı uygulayarak çözülebilir” dedi.
Kartepe'de ″Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi″ hizmete açıldı - Anamur Ekspres
Kocaeli’ndeki Büyükşehir ve ilçe belediyelerini gerçekten yapmaya çalışıyor gördüğünü ifade eden Çelikkaya, yasanın ilçelerde bakımevi kurulmasını zorunlu kıldığını ve her belediyenin de 0.5’lik bütçesini yasal olarak harcaması gerektiğini aktardı.
Karamürsel'de sokak hayvanlarına deniz manzaralı otel -
Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Semra Çelikkaya, “İzmit Belediyesi dışında diğer belediyelerin hemen hemen hepsi bakımevlerini hayata geçirdiler fakat çok daha yeni. Belediyeler kendi merkezlerinde kısırlaştırma yapıp yine kendi ilçelerine saldıkları zaman Umuttepe ya da benzeri yerlerde çoğalmanın da önüne geçilmiş olacak” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi çok ciddi bir kısırlaştırma kampanyası başlattığını hatırlatan Başkan Çelikkaya, “kısırlaştırıyor fakat orada da ciddi bir virüs sorunu var. Hayvanı kısırlaştırıp virüs kaptıktan sonra sokağa saldıklarında öldüklerine şahit oluyoruz. Çözümü ilçe belediyelerin kendi bakımevlerinde kısırlaştırma yapması çünkü Başiskele’deki hastalık Derince’deki hayvanlara da bulaşıyor aynı yerde topladığınız zaman” dedi.  
A'dan Z'ye Köpeklerde Kısırlaştırma: Öncesi, Sonrası, Kısırlaştırma Ücreti | Petlebi
 
‘TEK ÇÖZÜM KISIRLAŞTIRMA’
“Hayvanlar toplatılsın, barınaklara alınsın şeklinde söylemlerde bulunanlar var, çok üzülüyorum” diyen Başkan Semra Çelikkaya, şöyle devam etti:
“Bu kadar bilinçsiz, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanlar çözüm üretmeye çalışıyorlar ve bu kanuna aykırı, kanunda barınak diye bir şey yok. Bakımevi var. Biz çocuklarımızı, yaşlılarımızı, kendini savunamayacak durumda olan sokak hayvanlarımızı bu tür yerlerde koruyamıyoruz. Çok büyük alan yapın, bir sürü personel koyun, bu parayla ve personel ile çözülecek bir iş değil tamamen vicdan ve sevgi ile ilgili” olduğunu açıkladı.
Bursa'da böyle hayvansever görülmedi! Beslediği hayvanlar sevgi gösterisi yapıyor - Bursada Bugün - Bursa bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa
“O kadar vicdan sahibi hayvansever insanı görevlendiremezsiniz” diye Çelikkaya, “O kadar geniş alanda hayvanları tutamazsınız. Beykoz’da yaşananlar ortada. Çok ciddi iddialar var, işten ayrılmak zorunda kalan bir veteriner hekim arkadaşımız orada yaşananların hepsini açıkladı. Alanı büyütmeye ilişkin Konya’daki bakımevini örnek gösterdiler, çok büyük alan dediler, olay ortada! Hayvanlara zulmediliyor oralarda!” dedi.
Konya'daki 100 bin metrekarelik barınakta sahipsiz hayvanların yaraları  sarılıyor
[Konya’daki 100 bin metrekarelik barınak]
Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Semra Çelikkaya konuşmasının sonunda ise, tek çözümün kısırlaştırma, yok etmenin çözüm olmadığını ve  barınaklara alınsın demenin de onları ölüm kampına göndermek olduğuna dikkat çekti.
Semra Çelikkaya, “Kampüsün ilerisinde bir yere belediyenin beslenme noktası yapması gerekir ki hayvanlar kampüse gelip yemek aramak zorunda kalmasın! Gencimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bir sokak köpeğinin ortalama ömrü 5 yıl, kısırlaştırmayı ciddiye almalıyız” dedi.
Gazeteci* Veysel KAVRAYAN
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.