ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

KKTC’den Mektup Var!

KKTC’den Mektup Var!
25 Temmuz 2023
13
A+
A-

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’dan Haber-Yayın Koordinatörü ve Gazeteci Veysel KAVRAYAN, KKTC’nde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın öne çıkan haberlerinden bir demet hazırladı.

İşte Gazeteci Veysel KAVRAYAN’ın KKTC’den derlediği haber demeti:

TÜHA / TÜRKUAZ Europe İnternational News Agency

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 49’uncu yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Yunus Emre Enstitüsü, Okçular Vakfı ve KKTC Okçuluk Federasyonu iş birliğinde düzenlenen “3. Barış ve Özgürlük Kupası” final atışları ve ödül törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Girne Kalesi’nde yer alan etkinlikte yaptığı konuşmada,
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen yarışma ve ödül töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kıbrıs Türkü’ne sporda uygulanan haksız kısıtlamalar ve engellemelere karşı KKTC’de düzenlenen yarışmaların önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, yerli ve yabancı sporcuların birlikte yarışmasının dünyaya verilen bir mesaj olduğunu vurguladı.

Sporun dayanışma ve gençlerin kaynaşması olduğunu bu nedenlere çağdışı olan ambargolara son verilmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, engellemelere karşı mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

14 farklı ülkeden gelen sporcuları KKTC’de görmekten mutlu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, organizasyonu düzenleyenlere teşekkür etti.

Yarışmalara katılan tüm sporcuları tebrik eden Cumhurbaşkanı Tatar, derece elde eden sporcuları da kutladı.

Dereceye girenlere ödüllerini takdim eden Cumhurbaşkanı Tatar, ardından Girne Kalesi’nden Atatürk Anıtı’na gerçekleştirilen bayrak yürüyüşüne katıldı.

***

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (BRTK) düzenlenen “Bayrakta Sulh Sergisi” isimli serginin açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sergide yaptığı konuşmada, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu ve Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu’nun 60’ıncı yıldönümü nedeniyle 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen serginin önemine dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Tatar, BRTK arşivlerinde ve depolarında kullanılmayan durumda olan araç ve gereçlerden geri dönüşümle hazırlanan serginin, teknolojideki gelişmeleri gösteren zamanda bir yolculuk olduğunu vurguladı.
BRTK’nin 60 yıl önce ‘Bayrak, Kıbrıs Mücahidi’nin Sesi’ sloganıyla yayınlara başladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yayınlara başlanılan günden itibaren günümüze dek Kıbrıs Türkü’nün sesi olduğunu ifade etti.
BRTK’nin yayınlara başlamasıyla devletin temellerinin de atıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün ada içerisinde örgütsel yapısının güçlendirilmesi ve dünyaya verilen mesajlar açısından yapılan yayınların önemli olduğuna dikkat çekti.
BRTK yanında özel televizyon ve radyoların da yaptığı yayınların dünyanın birçok yerinde takip edildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, yayınlarda Kıbrıs Türk kültürü, sanatı, sporu ve yaşam biçimlerine daha çok yer verilmesi gerektiğini dile getirdi.
BRTK’nin hızlı ve çağdaş yayınlar yaptığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, BRTK çalışanlarına teşekkür etti, geçmişte görev yapanları saygıyla andı ve hayatta olmayanlara rahmet diledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, sergide görev alan sanatçıları tebrik ederek başarılar diledi.
***
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve beraberindeki heyeti heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Yeni terminalin devreye girmesiyle daha çok yolcuya hizmet verileceğini ve ülkenin refah seviyesinin artacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, havaalanının uluslararası standartlarda yapılması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli katkılarının olduğunu vurguladı.

Garantör ülke Türkiye’nin gerçekleştirdiği harekatla, Kıbrıs’ın Yunan adası olmaktan kurtulduğunu ve Kıbrıslı Türklerin özgürlüklerine kavuştuğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, gazileri saygıyla andı, hayatta olmayanlara ve şehit olanlara rahmet diledi.

Türkiye ziyaretlerinde mutlaka Kıbrıs Gazileri ile görüştüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Denizli ziyaretinde de gazilerle görüşeceğini kaydetti.

Kıbrıs’ın mavi vatan, güvenlik meseleleri ve ulusal çıkarlar açısından Türk milleti için önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklere ambargolar uygulanıyor diye devletten ve egemenlikten vazgeçilemeyeciğine vurgu yaptı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da konuşmasında 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı vesilesiyle Kıbrıs’ta bulunduklarını belirterek, Kıbrıslı Türklerin uzun yıllar haksızlığa uğradığını ve acılar çektiğini ancak verdiği mücadele sonunda özgürlüğüne ve devletine kavuştuğunu söyledi.

***
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Boğaz Şehitliği’nde düzenlenen törene katıldı.
Şehitliğe çelenkler sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşu, saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
Tören, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Şehitlik Özel Defteri’ni imzalamasının ardından son buldu.
Cumhurbaşkanı Tatar, Özel Defter’e şunları kaydetti:
“Aziz Şehitlerimiz,
Büyük kahramanlığınız, fedakarlığınız ve canınız pahasına gerçekleşen 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın 49’uncu yıl dönümünde  yeniden huzurunuzdayız.
Şanlı Türk Ordusu’nun  kahraman evlatları olarak sizler,  Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü, bağımsızlığı, namusu ve şerefi uğruna, bu topraklarda şehit düştünüz. Canınız pahasına verdiğiniz mücadeleyle Kıbrıs Türk halkı bugün kendi vatanında, kendi devletinde, kendi  bayrakları altında özgür ve egemen olarak yaşıyor. Kıbrıs Türk halkı,  siz aziz şehitlerimizi asla unutmayacak ve unutturmayacaktır.  Aziz hatıralarınız vatan bildiğimiz bu topraklarda ilelebet  yaşayacaktır.
Huzur içerisinde  uyuyunuz. Bizlere emanet ettiğiniz bu vatan ve bu devlet sonsuza dek korunacak, milli mücadelemiz nesilden nesile  aktarılacaktır.
Ruhlarınız şad olsun, vatan sizlere minnettardır.”
***
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı.
Anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile başlayan tören, Anıt Özel Defteri’nin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından imzalanmasıyla son buldu.
Cumhurbaşkanı Tatar, Özel Defter’e şunları aktardı:
“Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş,
Büyük mücadeleniz, direniş azminiz ve fedakarlıklarınız sonucunda 20 Temmuz 1974 sabahına ulaştığımız tarihi günün 49’uncu yıl dönümünde yeniden huzurunuzdayız. Destansı bir direniş sonrasında Mutlu Barış Harekatı ile Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne, bağımsızlığına, kendi devletine ve vatanına kavuşurken,  mücadeleniz ve ilkeleriniz bizlere rehber olmaya devam ediyor.  ‘Devletten, özgürlükten, egemenlikten ve Anavatan Türkiye’den vazgeçilemez‘ diyerek bizlere göstermiş olduğunuz istikamette azim ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz.
Sizi unutmadık, unutmayacağız. Kıbrıs Türk halkının ve Türk ulusunun yüreğinde sonsuza dek yaşayacaksınız.  Mutlu Barış Harekatı’nın 49’uncu yıl dönümünde huzurunuzda bir kez daha saygı ve minnetle eğilirken, sizi rahmet, sevgi ve büyük bir özlemle anıyoruz.  Ruhunuz şad olsun.”
***
Gazeteci* Veysel KAVRAYAN
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.