ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
17:25 Spor Ahlakı ve Şiddet
16:21 G7 Sonrası Biden’ın Küresel Liderlik Karnesi
15:51 Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
11:52 WikiLeaks kurucusu Assange, hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin ardından İngiltere’den ayrıldı
10:43 Ölü uyduların yıllık ürettiği 17 ton kimyasal, ozon tabakasına zarar veriyor: Araştırma
10:23 Çin ve AB elektrikli araçları hedef alacak gümrük vergilerini tekrar masaya yatıracak
09:39 İnşaat geçen yıla göre yavaşladı!
09:26 Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
08:03 AK Parti MYK yoğun gündemle toplanıyor
00:59 CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
00:57 İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı
00:46 Abdi İpekçi suikastinin önemli isimlerinden Yalçın Özbey İstanbul’da öldü
00:46 Memur ve emeklinin maaş zammı haftaya belli olacak
00:36 Macaristan’ın vetosunu aşan AB, Ukrayna’ya 1,4 milyar euro askeri ve insani yardım gönderecek
00:32 Küçükçekmece Lagünü yok olmak üzere: 7 metreden sonra oksijen kritik seviyede
00:28 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama
00:18 TRT Radyoları’nın yeni projesi “Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası: Kudüs”
12:00 Doğan Burda’dan Sabah Kahvesi editörü Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı Haber Bülteni
11:14 EURO 2024: UEFA ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza kesti, Hırvatistan mercek altında
10:10 Yumurtadan çıkan sülünler doğaya salınacakları günü bekliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

KKTC’den haberler!

KKTC’den haberler!
20 Mayıs 2024
4
A+
A-

UHA / İnternational News Agency’ın Haber ve Yayın Koordinatörü Gazeteci Veysel KAVRAYAN, KKTC’den haberler!” başlığı altında, hafta içinde KKTC’de öne çıkan gelişmeleri siz okurlar için derledi.

UHA / İnternational News Agency

*** Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 19 Mayıs törenlerinde vurguladı: “Kıbrıs Türk halkı her zaman Atatürk’ün yolunda yürüdü”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının anısına Türk gençliğine armağan ettiği “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” KKTC’de de tören ve etkinliklerinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugünün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin 105’inci yıldönümü olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, Atatürk’ün işgal kuvvetlerine karşı verdiği destansı mücadeleyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda büyük bir zafer kazandığını ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının her zaman Atatürk’ün yolunda yürüdüğünü, Atatürk’ün Kıbrıs Türk halkına rehber olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bugünü Türk gençliğine emanet etmesiyle, gençlerimizin ondan aldığı ilhamla, bağımsızlığımızın, hürriyetimizin ve özgürlüğümüzün ne kadar önemli olduğunu özümsedik ve 20 Temmuz 1974’e giden o kutsal yolculukta bizlere rehber oldu” dedi.

Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin 105’inci yıl dönümünde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmetle anan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bağımsızlık, özgürlük ve egemenlik, geleceğimizin güvencesi ve teminatıdır.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Tatar, 19 Mayısların tüm gençler tarafından bilinmesinin önemli olduğunu da ifade etti.

*** Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin ana sponsorluğunda Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği yararına düzenlenen kermese katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen  İyilik gönüllüleri, Arun gönüllüleri ve Dadımız Gaçmasın gönüllülerinin destekleri ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği yararına Büyük Han’da düzenlenen kermese katıldı.

Amacı satışlardan elde edilen gelirle ihtiyacı olan engellilere verilmek üzere derneğe tekerlekli sandalye  sağlamak olan kermese katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, böylesi anlamlı bir etkinliği düzenleyenlere ve katkı yapanlara teşekkür ederek, ortaya konan hassasiyetin önemini dile getirdi.

*** Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Müzeler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili birikimlerin sergilenme alanı olan müzeler, özellikle insanlığın ortaya koyduğu, geçmişi günümüze taşıyan ölümsüz hafızalardır.
Ülkemizde Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Millî Mücadele Müzesi’nin özellikle milli mücadele yıllarında yapılan bütün mücadelenin gençler tarafından öğrenilmesi bakımından fevkalade önemli bir özelliği olduğu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türk Mukavemet Teşkilatı binasında, müzelere eklenmesiyle bu tarihî müze milli mücadelenin anlam ve ehemmiyetini göstermesi bakımından büyük bir hizmettir.
KKTC Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Ankara Etimesgut Belediyesi katkılarıyla 15 Kasım 2023 tarihinde Lefkoşa’da hizmete açılan “Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Millî Mücadele Müzesi”nde, Kıbrıs Türk milli mücadelesi anlatılmaktadır.
KKTC’ye kazandırılmasında önemli katkıları olan Etimesgut Belediyesi’ne, yapımında emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
Tarihe hizmet eden böylesine mekanların devamını temenni eder, Kıbrıs Türk halkının kendi tarihini ve Kıbrıs adasındaki varlığını geleceğe taşımak için müzeciliğin önemini bir kez daha hatırlatır, tüm müze çalışanlarının 18-24 Mayıs müzeler haftasını candan kutlarım.”

*** Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar ile birlikte, 26. Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali açılış gala konserinde Türkiye’nin Renkleri Şan Resitali’ni izledi

Cumhurbaşkanı Tatar, tüm sanatçıları, konseri düzenleyenleri ve katılanları kutladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Ev Sahipliğinde “Liseli Şefler Yarışıyor” Yemek Yarışması Finale Yaklaşıyor

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN, UHA Haber

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.