ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kırımlı tarihçi siyasi tutsak Aleksey Çirniy, serbest bırakıldı

Kırımlı tarihçi siyasi tutsak Aleksey Çirniy, serbest bırakıldı
8 Mayıs 2021
380
A+
A-

UHA HABER / Kırımlı siyasi tutsak Aleksey Çirniy, 7 yıl süren mahkumiyetin ardından serbest bırakıldı. Çirniy’in serbest bırakılması haberini Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar duyurdu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘Kırım Haber Ajansı‘ndan aktardığı haberine göre, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırımlı siyasi tutsak Aleksey Çirniy’in serbest bırakıldığını duyurdu.

Sosyal medyadan konu ile ilgili açıklama yapan Ceppar, “Aleksey Çirniy’imiz evine dönüyor. Onun sesini telefonda duydum ve Rus hapishanelerinde 7 yıl süren mahkumiyetin ardından yaptığı ilk Ukraince konuşmaydı.” ifadelerini kullandı.

SÖZDE TERÖR SALDIRISI DÜZENLEDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI

Çirniy, işgal altındaki Kırım’da sözde “terörist saldırı düzenlemek” suçlamasıyla Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından 9 Mayıs 2014’te gözaltına alındı. Çirniy, alıkonulmasının ilk 9 ayında hücrede tutuldu ve Ukraynalı konsoloslar ile görüşmesine izin verilmedi.

HABER : Ozan Barış Erim & QHA

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 08 Mayıs 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.