ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı
31 Ekim 2023
20
A+
A-

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, “Kırgız halkı ve şahsım adına, kardeş Türk halkının, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbî duygularımla kutluyorum.” dedi.

UHA / İnternational News Agency

Caparov, Cumhurbaşkanı Caparov'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı - Avrasya'dan - Haber - TRT AvazTürkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne özel video mesaj yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en önemli günün 29 Ekim 1923 olduğunu belirten Caparov, “Bundan tam bir asır önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, kardeş Türk halkının millî birlik ve beraberlik adına ‘Ya istiklal ya ölüm’ sloganıyla Millî Mücadele’yi başlatıp zafere ulaştıkları büyük bir gün.” ifadesini kullandı.

“Geçmiş 100 yıllık tarihin sevinci ve gururuyla millî değerlerden kuvvet alarak özgürlük ve bağımsızlık yolunda gelişmeye ve büyümeye devam edin.” diyen Caparov, Türkiye’nin yüz değil, yüzlerce, binlerce yıl yaşamasını temenni etti.

Kırgızistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Emil Oskonbayev, 29 Ekim tarihinin Türk halkının kahramanca mücadelesini temsil ettiğini belirterek Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünü tebrik etti.

Cumhuriyet’in 100. yılını tebrik eden Oskonbayev, “Kırgız Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ve şahsım adına, kardeş Türk halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin tüm dünyadan takdir gören başarılarına işaret eden Oskonbayev, 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesiyle Türk halkının tarihinde yeni bir dönemin başladığını kaydetti. Oskonbayev, 29 Ekim tarihinin, Türk halkının bağımsızlık uğruna kahramanca mücadelesini temsil ettiğini belirtti.

“Türkiye, bugün hızla gelişen ve en güçlü ülkelerden biridir.” değerlendirmesini yapan Oskonbayev, Türkiye’nin başarılarıyla mutluluk duyduğunu kaydetti.

Kırgız ve Türk halkları arasındaki ortak değerlere dikkati çeken Oskonbayev, Türk halkına barış ve refah diledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.