ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kıbrıs’ta asıl sorun ne?

Kıbrıs’ta asıl sorun ne?
1 Nisan 2024
5
A+
A-

Kıbrıs deyice aklımıza yavru vatan ve soydaşlarımızın çektiği çileler gelir. Arkasında ABD ve Avrupa olan Rumların yine ne entrikalar çevireceğini merak ederiz.

UHA / İnternational News Agency

Dr. Eray Güçlüer: Esir almalar önlenmek istenmedi, asıl hedef İran - Politika Haberleri

Akşam Gazeteci Yazarı ve Altınbaş Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olan Eray GÜÇLÜER, kaleme aldığı “Kıbrıs’ta asıl sorun ne?” başlıklı yazısında, “Kıbrıs olmazsa Anadolu’nun güvenliği olmaz diye söyleyip dururuz. Ancak neredeyse 100 yıldan fazla devam Kıbrıs konusunda asıl sorun nedir ve nasıl çözülür diye pek düşünmeyiz” diyor.

İngiltere, ABD'den yardım istedi!

“Kıbrıs’ı anlayabilmek için küresel güçlerin Kıbrıs planı nedir? Bize Kıbrıs’ta nasıl bir oyun oynandı? Ne yapmalı? Sorunlarını acil şekilde cevaplamamız gerekmektedir” diyen Eray GÜÇLÜER, Kıbrıs’ın başta ABD ve İngiltere olmak üzere küresel güçlerin Doğu Akdeniz’deki stratejik uçak gemisi olduğuna dikkat çekiyor.

Dr. Öğretim Üyesi Eray GÜÇLÜER, Türkiye dâhil Doğu Akdeniz’i, Kuzey Afrika’yı ve Ortadoğu’yu kontrol etmek için kendilerine ait Kıbrıs’taki üslerini ve Rumlara ait hava ve deniz üslerini kullandıklarını hatırlatıyor ve Körfez savaşında Kıbrıs’tan kalkan uçakların Irak’a saldırdığını, bu savaştaki hava saldırılarının önemli bir bölümünün ise Kıbrıs’taki İngiliz üslerinden kalkan uçaklar tarafından yapıldığının altını çiziyor.

Eray GÜÇLÜER, “halen Gazze savaşında İsrail ABD ve Avrupa tarafından Kıbrıs’tan desteklenmektedir. Neticede Kıbrıs ABD ve Avrupa için vaz geçilemeyecek ölçüde önemli ve hayatidir. Ancak Türkiye ve adadaki Türkler emperyalist güçlerin sömürgeci politikalarını uygulamakta sorun çıkarmakta” olduğuna vurgu yapıyor.

Bu nedenle Kıbrıs’taki Türklerin adadan başka yerlere sürülmesinin, bu mümkün olmazsa federatif yöntemlerle ve eritme tarzı osmosis teknikleriyle asimile edilmelerinin ve adeta köleleştirilmelerinin sağlanması başta ABD ve İngiltere olmak üzere emperyal güçlerin stratejik amaçları olduğuna yazısında vurgu yapan GÜÇLÜER, şöyle devam ediyor:

“Bunun için sizi Avrupa Birliğine alacağız yalanlarıyla kaybedilen 47 yıllık süreden sonra adada iki devletli çözümün benimsenmesiyle Türkler lehine ilk defa önemli bir aşama kaydedilebildi. Maraş’ın iskâna açılması, KKTC’de ilave askeri üslerin kurulması hep bu karardan sonra gerçekleştirildi. Konuyu daha iyi anlayabilmek için bazı önemli tarihleri hatırlamak isterim. 01 Ağustos 1960’da Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Ancak yaklaşık üç yıl sonra 21 Aralık 1963 tarihinde Rumlar adadaki Türklere karşı katliamlara girişti. 01 Ocak 1964 tarihinde Türkiye’nin olası müdahalesine engel olmak ve EOKA’cı terörist canilerin katliamlarını desteklemek için 20 bin kişilik bir Yunan komando tümeni gizlice Yunanistan’dan Kıbrıs’a gönderildi”.

Dr. Öğretim Üyesi Eray GÜÇLÜER, Türkiye’nin araya girmesiyle katliamların durdurulabilmesi için 04 Mart 1964 tarihinde hazırladığı adaya Barış Gücü gönderilmesine ilişkin 186 numaralı kararı kabul ettiğini yazıyor.

“Ne güzel değil mi? Rum çetelerinin Türklere karşı yaptıkları katliamların durdurulması için Barış Gücü gönderilmesi kulağa çok hoş gelse de aslında bu kararla Kıbrıs’taki Rumlar Kıbrıs Hükümetinin sahibi ve Kıbrıs’ın temsilcisi, Türkler ise Kıbrıs’ta yaşayan azınlık bir toplum olarak tanımlandılar” diyen Eray GÜÇLÜER yazısında, “İşte o yüzden KKTC uluslararası ticaret yapamıyor, uluslararası siyasi ortamlarda temsil edilemiyor, uluslararası spor organizasyonlarına katılamıyor, uluslararası posta ve telekomünikasyon sistemi kuramıyor. Daha da kötüsü Kıbrıs’taki BM Barış gücü KKTC’yi muhatap almıyor sadece GKRY ile görüşüyor” diyor.

Akşam Gazeteci Yazarı ve Altınbaş Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olan Eray GÜÇLÜER, kaleme aldığı “Kıbrıs’ta asıl sorun ne?” başlıklı yazısını şöyle noktalıyor:

“Bu nedenle BM’in 04 Mart 1964 tarih ve 186 numaralı kararının düzeltilmesi konusunda Türkiye’nin BM nezdinde girişimlerde bulunmasının, KKTC’nin devlet olarak tanınması konusunda çabaları arttırmalıdır. Dolayısıyla İngilizlerin 50 yıl önce başlattıkları sinsi oyun düzeltilmeden Kıbrıs meselesi düzelmez. O yüzden işe buradan başlamak gerekir diye düşünüyorum”.

***

Eray Güçlüer Kimdir?

Türk askeri ve strateji uzmanı Eray GÜÇLÜER, geniş kariyeri ve uzmanlık alanları ile öne çıkan bir isimdir. İskenderun doğumlu olan Güçlüer, askeri hayatına Jandarma Subayı olarak başlamış ve Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Kariyeri boyunca yurtdışı görevlerde bulunan Güçlüer, Jandarma Kurmay Albay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olmuştur. Akademik alandaki başarıları da dikkat çeken Eray Güçlüer, Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almış ve Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktorasını tamamlamıştır. Şu anda Altınbaş Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi’nin çalışmalarını yürütmekte ve strateji konularında uzman bir yorumcu olarak Türkiye’nin önde gelen televizyon kanallarında yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.