ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde görev dağılımı yapıldı

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde görev dağılımı yapıldı
27 Nisan 2021
404
A+
A-

UHA HABER / Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantısında görev dağılımını gerçekleştirdi. Buna göre yapılan görev dağılımında Başkanlığa Metin Kösedağ, Başkan vekilliklerine Oktay Ensari ve Canan Bayram, Başkan Yardımcılıklarına ise Orhan Canbulatel, Mesut Koç ve Ferhat Yağmur getirildi. Muhasip üye Demet Öztürk, Genel Sekreter Mehmet Yazıcı ve Genel Sekreter Yardımcısı ise Şeyda Aşatır oldu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘Kayseri Telgraf‘dan aktardığı haberine göre, Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, zor bir görevi devraldıklarının farkında olduklarını belirterek, “Bilindiği üzere, yakın bir zamanda Kayseri basını çok acı bir kayıp yaşadı. Çok saygıdeğer abimizi, cemiyet başkanımız Veli Altınkaya’yı ebediyete uğurladık. Veli Abi’mizin kaybı şüphesiz Kayseri basını kadar şehir için de kayıp oldu. Yine bilindiği üzere, 2018 yılından bu yana Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak görev yapan Altınkaya, 26 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz Olağan Genel Kurul’da gıyabında başkan seçildi. Ancak, seçimden bir hafta sonra beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrılmasından dolayı, Dernekler Yasası gereğince, yönetim kurulumuz arasında yapılan seçimle Veli Abi’mizin bayrağını taşıma görevi bana tevdi edildi.

Bundan sonraki görevimiz; ondan miras kalan bayrağı onun istediği gibi taşımak ve cemiyetimize, meslektaşlarımıza, yine onun istediği gibi hizmet sunmaktır.

Bu kapsamda, sağlığında yürüttüğü çalışmaların takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.

O çalışmaların en başında şüphesiz Basın Müzesi geliyor. Pandemi olmasaydı, şu anda kapıları ziyaretçilere açık olacak olan Basın Müzesi’nin açılış tarihi, Veli Altınkaya’nın sağlığında ifade ettiği gibi; ilimizde ilk Türkçe gazetenin çıktığı 29 Ağustos tarihine denk gelecek biçimde planlandı.

Basın Müzesi çalışmaları kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tavukçu Mahallesinde tarafımıza teslim edilen Basın Müzesi binasının içerisi için, Belediye’nin belirlediği ekip ve bizim ekip arkadaşlarımızın çalışmaları doğrultusunda çizimler tamamlandı. Bundan sonraki süreçte, Basın Müzesi’nin tefrişi işi yapılacak. Bu çalışmanın arşiv boyutu, ERÜ İletişim Fakültesi işbirliğiyle sürdürülmekteydi, bu kapsamda ORAN’dan da bir destek alınmıştı. Çalışma aynı ekiple, aynı şekilde devam edecektir.

Arşiv çalışmalarından doğan yeni ve daha derli toplu bir Kayseri Basın Tarihi kitabının çalışmasında sona gelindi.

Ayrıca hem Kayseri basını ile ilgili olarak elimizde arşiv kalması için hem de Basın Müzesi’nin sosyal medya hesapları ve kurulacak olan internet sitesinde yayınlanmak üzere çekimlerine başlanan, belgesel çalışması devam etmekte. Bu çalışma da yine aynı ekiple yürütülecek. 

Öte yandan, Kayseri Tabip Odası ve ERÜ İletişim Fakültesi işbirliği ile AB Sivil Düşün desteklerine, Sağlık Haberciliği Eğitimi projesinin sunumu yapıldı. Proje sonuçları bekleniyor.

Türkiye’den ERÜ İletişim Fakültesi, Hollanda’dan bir üniversite ve İspanya’dan bir şirketin proje ortağı olduğu Mobil Gazetecilik Becerilerinin Geliştirilmesi başlıklı projenin başvurusu, geçen yıl AB KA202 projelerine yapılmıştı. Ancak değerlendirmede barajın 3 puan altında kaldığımız için projemiz kabul olmadı. Mayıs başında proje başvurularının tekrar açılmasıyla, başvurumuzu yine yapacağız.

Eğitim ve proje komisyonumuz başka projeler için de çalışmalarını yürütmeye devam edecek.

Bunun dışında, yakın zamanda KGC Geleneksel Ödüllü Yarışması’nı sonuçlandırıp, ödül törenini yapmak istiyoruz. Veli Altınkaya’nın arzusu, pandemi koşullarının kalkması durumunda bir gezi düzenlemekti. Pandemi koşullarını takiben gezi ve diğer organizasyonlarımıza hız kazandıracağız. 

Cemiyetimiz, 1980 yılından bu yana edindiği tecrübe ile sosyal alandaki düzenli faaliyetlerini zaten sürdürmektedir. Veli Altınkaya’nın arzusu, bundan sonraki süreçte, eğitime ve üretime dönük daha kalıcı, nitelikli çalışmalar yapmak yönünde idi. Biz de bu fikrin takipçisi olarak, zaten düzenli devam eden sosyal çalışmalarımızı sürdürmenin yanı sıra, bu tür çalışmalara ağırlık vererek, bize bırakılan bayrağı layıkıyla taşımaya gayret edeceğiz.” dedi.

***

Neden https://www.turkuazhaberajansi.com?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün https://www.turkuazhaberajansi.com’a Abone Ol.

https://www.turkuazhaberajansi.com; seninle güçlü, seninle özgür!

[TÜHA Haber Ajansı, 27 Nisan 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.