enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Karadeniz semaları Tunç Filo’ya emanet

Karadeniz semaları Tunç Filo’ya emanet
27 Mart 2023
209
A+
A-

Türkiye, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda barış için diplomasi yürütürken, bir yandan da askeri anlamda ön plana çıkıyor. 5. Anajet Üssü’ne bağlı 151’inci Filo, aynı zamanda NATO’nun da Karadeniz’deki gözü. Üsse giren TRT Haber, Türk Kartallarını görev başında görüntüledi.

Merve Güneş
TRT Haber : Merve Güneş

Gece ya da gündüz fark etmeden, Karadeniz semaları Türk pilotlarına, “Kuzeyin yıldızlarına” emanet.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle gerilimin yükseldiği Karadeniz’de, NATO’nun hava savunması Türk askerinde.

TRT Haber, 5. Anajet Üssü’ne giderek 24 saat teyakkuzda olan, Türkiye’nin Karadeniz’deki tek muharip birliğini ilk kez, yerinde görüntüledi.

Karadeniz semaları Tunç Filo'ya emanet

5. Anajet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mete Kuş, kuzeyde tek savaş üssünün kendi üsleri olduğunu söyledi.

“Bu nedenle F-16 uçaklarını uçuran her pilot bilir ki kuzeyde vatan onlara emanettir. Bu nedenle Karadeniz semalarında bizim sözümüz geçer.”

Bir başka yetkili ise, 151. Tunç Filo Komutanlığı’nın, Türkiye’nin en kuzeyindeki muharip NATO birliği olarak Türkiye’ye, dolayısıyla da NATO sınırına kuzeyden ve doğudan yaklaşabilecek her türlü tehdide karşı 7/24 görev başında olduğunu kaydetti.

Karadeniz semaları Tunç Filo'ya emanet

Birkaç dakika içinde uçuşa hazır

NATO’nun Karadeniz’deki gözü olan Türk Hava Kuvvetleri personeli, NATO harekat merkezlerinden direktif alıyor.

24 saat nöbette olan ekipler, herhangi bir alarm durumunda yalnızca birkaç dakika içinde uçuşa hazır hale geliyor.

Karadeniz semaları Tunç Filo'ya emanet

Tunç Filo, risk görüldüğünde nasıl hareket ediyor?

Verilen görevlerden birisi, hava savunma nöbeti ya da alarm reaksiyon görevi olarak adlandırılıyor. Bütün hareketlilik bir alarm sesiyle ve saniyeler içinde başlıyor.

Türk savaş pilotları üstün kabiliyetleriyle, Karadeniz hava sahasında tespit edilen unsuru bertaraf etmek için ter döküyor.

Karadeniz semaları Tunç Filo'ya emanet

Önleme uçuşu devam ederken, üs bölgesinde konuşlu uçaksavarlar da devreye giriyor.

Türkiye’nin kuzeyindeki tehditlerin ve NATO üyesi ülkelerin güvenliği için Türk Hava Kuvvetleri personelinin nöbeti aralıksız sürüyor.

***

Yazar Hakkında

Merve GÜNEŞ, 1992 yılında İstanbul’da doğdu. Ayvansaray Üniversitesi’nde İngillizce Grafik Tasarım bölümünden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenim görüyor. Meslek hayatına 2014 yılında Daily Sabah gazetesinde başladı. Ocak 2018’den beri TRT Haber’de muhabir olarak görev yapıyor.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.