ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kalbinden sürgün insan!

Kalbinden sürgün insan!
9 Nisan 2023
178
A+
A-

İnsani Değerler Derneği ve Demokraside Birlik Vakfı’nca Ankara’da gerçekleştirilen ‘Kalbinden sürgün insan’ konulu konferansın konuk konuşmacısı Eğitimci Yazar Ahmet Dinç, bütün dinlerin ortak adının İslam olduğunu açıkladı.

Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı ve İnsani Değerler Derneği (İDD) Onursal Başkanı Mehmet Bozdemir, konferansın açılış konuşmasında ideolojik körlüklerin insanı unutturduğunu belirterek, “hâlbuki ne kadar seviyorsanız, merhametli ve vicdan sahibi iseniz o kadar insansınız dedikten sonra demokrasimizin gelişmediğini bu nedenle gelişmiş ülke olamadığımızı ve Vakıf olarak demokrasimizin gelişmesi için ‘Tam Demokrasi Platformu, projesini ortaya koyduk” dedi.

Başkan Mehmet Bozdemir, konferansın konuk konuşmacısı Ahmet Dinç’i izleyicilere tanıtarak, eğitimci kimliği üzerinde durdu ve üretken insan olduğundan bahsederek davete icabeti nedeniyle teşekkür ettikten sonra sözü Ahmet Dinç’e verdi.

Derneğin konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte söz alan Eğitimci-Yazar Ahmet Dinç’in, “Konumuz insan, insan neden kalbinden sürgün olur çünkü insan kalbi dışında yaşarsa o kalbinden sürgün olur. Modern insan günümüzde kalbinden sürgün yaşıyor. İnsan, özünü bulmalı kendine dönmeli. İnsan düzelirse kâinat düzelir, kâinata ilişkin evren bilgisi insanda vardır. Mevlana’ya göre ham olan insan kalbinden sürgün olan insan” olduğunun altını çizdi.

Allah’ın insanı yaratmadan önce insanla bir sözleşme yaptığını ve her kuluna seslendiğini ifade eden Ahmet Dinç Allah’ın, “Bana sadık kalacak mısınız?” uyuduğunu ve insanın taahhüt ettiği 7 sözünü hatırlattı.

Ahmet Dinç , İlk olarak verilen sözde Cenabı Allah’ın, ‘Ben sizin Rabbiniz değil miyim?‘ diye sorduğunda insanın ‘evet’ dediğini hatırlatarak, mutlaka bu kâinatın bir sahibi ve yaratanı olduğunu, Allah’ın rahman ve rahim, bu rahim sıfatının kadınlarda da bulunduğunu dile getirdi.

“2’nci verilen sözde kâinat, evren ve insan var. Kâinat, evren ve insan üçü bir kitap” olduğunu ifade eden Eğitimci-Yazar Ahmet Dinç, “Allah, evreni, doğayı iyi araştırın diyor insana. İnsan yaratılışına uygun yaşarsa meleklerden üstün değilse hayvanlardan daha aşağı tabakaya düşebiliyor” dedi.

Ahmet Dinç, Tolstoy’a göre insan bozulduğunda insandan daha tehlikelisinin olmadığına da vurgu yaparak, “Başkasının acısını hissediyorsanız insansınız. Cenabı Allah, ‘Biz insanın kaderine bağladık, buyuruyor. Akıl, bilim ve ahlakı insan öne almalı, peygamberimizde İslam güzel ahlak” olduğunun altını çizdi.

3’ncü olarak Kur’an-da değişmeyen hükümlerin olduğuna değinen Dinç, “Bütün iş insanları işini hakkıyla yaptığında takva sahibidir. Efendi, hizmetkâr olandır. Bütün dinlerin ortak adı İslam’dır. Einstein, ‘İlimsiz din kördür, der. Mustafa Kemal Atatürk de ‘ Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir, demiştir” şeklinde konuştu.

Ahmet Dinç konuşmasında, 4’ncü olarak insanın Allah’a çevresiyle olumlu iletişim yapacağı sözünü verdiğini dile getirerek, “Doğayı temiz tutmak bu sözün içindedir. İnsan, bu dünyada öğrencidir, ahiret için puan toplamak zorundadır. Ölümü öldüremezsiniz, bugün insan içinde yaşadığı topluma karşı sanık sandalyesinde” bulunduğunu aktardı.

“5’nci olarak verilen sözde “insanları tek bir bireyin nesli olarak görebilme, sözü bulunmaktadır” diyen Eğitimci-Yazar Dinç, “İnsan yaratıldığında tek bir ümmetti, sonra ihtilafa düştü. İnanan ve inkâr edenler diye ikiye ayrıldılar. İnsanlar arasında siyah/ beyaz ayrımı olmamalı. Muhammed İkbal’e göre hepimiz aynı ağacın çiçek açan dalları gibiyiz” dedi.

Ahmet Dinç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“6’ncı verilen sözde insan şirke bulaşmayacaktı. İslam, barış ve güven demektir. İslam, yaşayan tek dindir. Kapitalizm, sosyalizm insanları farklılaştırır, özünden uzaklaştırır. 7nci verilen sözde insan şeytandan uzak duracaktı. Şeytan, İslam dininde bütün kötülüklerin anası olarak ifade edilir. Şeytana uymama sözü veren insan dünyaya gelince bu sözü unutur.

İnsan, doğaya uygun ev yapmazsa yaşanan bir depremde enkazın altında kalır. Nehir yatakları veya kurutulan göller üzerine yapılan evler yerleşime açıldığında ağır şiddetli bir depremde yerle bir olur, Hatay ilimizde olduğu gibi. İnsan, aklın verilerini rehber edinmeli.


İnsan, Rabbine verdiği bu 7 söze rağmen acı, elem ve gözyaşı devam ediyor, insanlığın gaflet uykusundan uyanması gerekiyor. Çözüm, Allah’a karşı verilen sözü hatırlayıp tutmak için hayat kitabı olan Kur’an-ı Kerimi düşünerek okumaktır. Kur’an temel ders kitabı olarak görülmelidir.”

Konuşmasının ikinci bölümünde Eğitimci -Yazar Ahmet Dinç, ‘Kalbinden Sürgün İnsan‘, isimli kitabında da yer alan ‘ Modernizm ve İnsan‘, konusu üzerinde durdu:

“Modern insan, insansız, yardımsız ve umutsuz yaşıyor. Bir yere kapatılmış durumda, düşünmüyor ve sorgulamıyor. İslam, ilahi uyanmadır, ruhumuzu arındırmadır. İnsan, özgür olmak istiyor, boyunduruktan kurtulmak istiyor.

Her doğan insan ölür, ölüm tendedir, ruh ölmez. İnsanlık bir kaos ortamında yaşıyor, adalet can çekişiyor. Gönül dünyamız için din önemlidir. Mutluluk çokta değil, azlıktadır. İnsanı tabiatın bir parçası sayan anlayış, sakattır, eksiktir. İnsan, başıboş yaratılmadı.

Modernizmde dünya tutkusu var, yabancılaşma var. Bütün hastalıklar insanın Allah’a karşı verdiği 7 söze uymamasından kaynaklanıyor. Hz. Ömer der ki ‘Kalbinizi doğrultun ki dış görünüşünüzde doğru olsun., İnsan kalbi ilahi özdür, kalbi ile idrak eder.

İnsan, hata ve kusur edebilir, çünkü eksik yaratılmıştır. İnsan, ilahi bir cevherdir, bedeninde 100 trilyon hücre bulunur. Allah’ın verdiği nur kirletilmemeli. İslam dini sadece ritüellerden ibaret değildir.

Kendi dünyamızla iç sefere çıkmalıyız, kendimizi sorgulamalıyız. İç muhasebe yapan insan yanlışa düşmez. Her kilometre taşı bir af kapısıdır. Sıdk ile günahından tövbe eden insan hiç günah işlememiş gibidir. Yüksek ahlak ve manevi olgunluk insan için hedef olmalıdır. Bizim karakter yapımız saklı genin içindedir. Sadi Şirazi’ye göre ‘Eğer tuttuğun yol Allah’tan başkasına gidiyorsa, yarın seccadeni cehenneme sererler. Allah “gökleri yıldızlarla, yeri de insanlarla süslemiştir. Kur’an ilahi ve mucizevi bir kitaptır.”

Konuşmacı Eğitimci -Yazar Ahmet Dinç, 10 dakikalık aranın ardından kendisine yönelik sorulara cevap verdi.

Gazeteci* Atıf ÖZGEN.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.