ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kahramanmaraş Depremi Sonrası Akademik Değerlendirme Sempozyumu yapıldı

Kahramanmaraş Depremi Sonrası Akademik Değerlendirme Sempozyumu yapıldı
8 Şubat 2024
4
A+
A-

* Kentsel dönüşümün sağlanması gerektiğine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör, “Gelişmiş toplumlar sorunları önceden görüp, ortaya çıkmadan çözüyor. Gelişme sürecini tamamlayamamış toplumlar problemlerin peşinden koşuyor.” dedi.

* Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin, “Sağlıkta bir kural vardır. Bir sorun varsa tedavi edersiniz, tekrar olmasını engellemeye çalışırsınız, yol açan sebepleri ortadan kaldırırsınız.” dedi.

* İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, 1999 depreminin ardından alınacak önlemlerin konuşulduğunu ama tespit edilen toplanma alanlarına AVM’ler, büyük siteler yapıldığını, sahillere de yüksek katlı binalar yapılmaya devam ettiğini söyledi.

UHA / İnternational News Agency

6 Şubat depremleri yıldönümünde önlemlere dikkat çekildi!

Kahramaraş depreminin 1’inci yılında Üsküdar Üniversitesi tarafından Çarşı Yerleşke Emirnebi 1 Konferans Salonu’nda “Kahramanmaraş Depremi Sonrası Akademik Değerlendirme Sempozyumu” yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmalarını Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan yaptı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur “Depremde Güvenlik Kültürü” ile Rektör Danışmanı Prof. Dr. İsmail Barış “Deprem ve Sivil Toplum” başlıklı konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Nazife Güngör: “Gelişmiş toplumlar sorunları önceden görüp, ortaya çıkmadan çözüyor”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör, toplumların gelişme sürecinin yalnız ekonomik olmadığını dile getirerek, gelişme sürecini tamamlamış toplumların vizyoner toplumlar olduğunu ve sorun ortaya çıkmadan çözüm yollarını hazırlanmış toplumlar olduğunu söyledi.

Deprem ve rant - Yeni Dünya İçin ÇAĞRI

“Gelişmiş toplumlar sorunları önceden görüp, ortaya çıkmadan çözüyor. Gelişme sürecini tamamlayamamış toplumlar problemlerin peşinden koşuyor.” diyen Prof. Dr. Nazife Güngör, olası İstanbul depremi sürecinde ne olacağının konuşulduğunu ancak yapılması gerekenler konusunda henüz bir uzlaşının sağlanamadığını ve önlemlerin de alınamadığını söyledi.

Sorunlara ilişkin çözümlerin akademik anlamda, bilimsel anlamda ne olacağı konuşulmalı

Hala gerekli kentsel dönüşümün sağlanamadığını da dikkat çeken Prof. Dr. Nazife Güngör, Kahramanmaraş merkezli depremlerin acılarının hala sarılamadığını, kayıpların var olduğunu dile getirerek, “Biz Hükümet politikalarını bir kenara bırakalım, onlar üst politika işi ama biz buralarda bu konuları konuşurken durumumuzun ne olduğunu, sorunun ne olduğunu ve bu sorunlara ilişkin çözümlerin akademik anlamda, bilimsel anlamda ne olacağı ne gibi katkılar yapacağımızı konuşmamız gerekiyor.” dedi.

Prof. Dr. Ertekin: “Sağlıkta bir kural vardır. Bir sorun varsa tedavi edersiniz…”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin, 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıl geçtiğini, 50 binden fazla ölüm, yüz binden fazla yaralanın hatırlatarak, “Sağlıkta bir kural vardır. Bir sorun varsa tedavi edersiniz, tekrar olmasını engellemeye çalışırsınız, yol açan sebepleri ortadan kaldırırsınız.” dedi.

Geçmişte sıtma hastalığının var olduğunu, gereken işlem yapılarak bataklıkların kurutulduğunu ve artık hastalığın görülmediğini ifade eden Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin, “Bizim ülkemiz fayların olduğu bir ülke, deprem ülkesi, fayları ortadan kaldıramayacağımıza göre o zaman biz onlarla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Öğrendik mi? Tartışılır. Üzerinden bir yıl geçti. Çok bir şeyler yaptık mı? Yine tartışılır.” diye konuştu.

Beynin acıları unutmak istediğini de dile getiren Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin, “Umarım bundan sonra daha akılcı, daha bilimle uyumlu yapılması gerekenlerin yerine getirileceği bir sürecin başlangıcına vesile olsun bu toplantı.” dedi.

Rüştü Uçan: “1999 depreminde ne yapacağımızı bilmiyorduk.”

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, 1999 depremi olduğunda Kocaeli’nin sahil beldesi Bayramoğlu’nda olduğunu ve depremden sonra haftalarca evlere girilemediğini anlatarak, “Hayatımızda o zamana kadar depremi hissetmemiştik. Ne yapacağımızı bilmiyorduk.” dedi. O depremin ardından alınacak önlemlerin konuşulduğunu ama tespit edilen toplanma alanlarına AVM’ler, büyük siteler yapıldığını, sahillere yüksek katlı binalar yapılmaya devam ettiğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, “2023 depreminin hemen bir hafta sonra Antakya’ya toz ölçümü için ekip olarak gittik. Depremi daha yakinen inceleme fırsatım oldu.” diye konuştu.

Prof. Dr. Haydar Sur, “Sığınaklarımız var ama içi ucuz deterjanlarla dolu”

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur “Depremde Güvenlik Kültürü” başlıklı konuşmasında, güvenlik kültürünü ele alarak, sivil toplum örgütlenmesinin önemine işaret etti.
“Deprem konusunda sadece devlet görevlilerini suçlayan vatandaşları da ben suçluyorum.” diyen Prof. Dr. Haydar Sur, “Sen ne yaptın? Mahalleni kurtarmak için bir dernek kurdun mu? Her apartman depremle ilgili organize olabilmeli. Sığınaklarımız var ama içi ucuz deterjanlarla dolu…” dedi.
Depremde ilk 72 saatin çok önemli olduğunun söylendiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Sur, “Sağlıkta ilk 6 saat ‘Altın saat’ olarak ilan edilir. 6 saat içinde göçük altından kurtaramadığınız insanlar ya böbreği hasta olarak yaşayacak ya kolu sakat kalacak…” diye konuştu.
Her mahallenin, her apartmanın örgütlenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “Kişi olarak sen hazır değilsin, devletini niye suçluyorsun? Bizler de eğitimciler olarak toplumu eğitme görevimizi es geçmişiz.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremleri bilim insanları değerlendirdi: Can kayıpları ve maddi hasar neden bu kadar yüksek? - Son Dakika Dünya Haberleri | NTV Haber

Prof. Dr. Sur: “Hatalardan ders almak önemli.”

Güvenlik kültürü oluşturulmasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Sur, toplum güvenli binaları istiyor mu, istemiyor mu, bunun bilinmediğini, vatandaşın cehaletinin topyekün kalkınmayla yok edilmesi gerektiğini anlattı.
Hatalardan ders almanın önemine de vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Sur, iyi insanların daha güvenli toplumlar için şehir planlaması yapması gerektiğini de söyledi.
Güvenlik kültürünün temelinde zihin süreçleri, inançlar, bilgi ve değerlerin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Sur, toplumsal olmayan hareketlerin cılız etkiler yaratacağını da belirtti.

Aile fotoğrafı çekildi

Sempozyumda konuşmaların ardından katılımcılarla aile fotoğrafı çektirildi.

Sempozyumda afetler iş sağlığı ve güvenliği bağlamında ele alındı

Sempozyumda daha sonra Meslek Hastalıkları-İş Kazaları Araştırma ve Önleme Vakfı Başkanı da olan Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan “Deprem Bölgesinde Yüksek Katlı Binaların Değerlendirilmesi”, Doç. Dr. Müge Ensari Özay “Deprem Sonrası Müdahalelerde İş Sağlığı ve Güvenliği”, Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş “Depremlerde Psikolojik Kayıp ve Zararlar”, Dr. Kaan Özkan Karadağ “Afetlere Müdahale Çalışmalarında İş Sağlığı Güvenliği”, Arş. Gör. Tuğçe Oral “6 Şubat Depremi Arama Kurtarma ve Enkaz Kaldırma İşlemlerinde Solunabilir ve Toplam Toz Konsantrasyonu Maruziyeti: Hatay ili”, Öğr. Gör. Akbey Elçi Akay “Deprem Erken Uyarı Sistemlerinin Acil Durum Planlarına Entegrasyonu”, Batuhan Canbolat da “Depreme Hazırlık ve ilk Saatlerde Yapılması Gerekenler” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.