ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
17:25 Spor Ahlakı ve Şiddet
16:21 G7 Sonrası Biden’ın Küresel Liderlik Karnesi
15:51 Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
11:52 WikiLeaks kurucusu Assange, hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin ardından İngiltere’den ayrıldı
10:43 Ölü uyduların yıllık ürettiği 17 ton kimyasal, ozon tabakasına zarar veriyor: Araştırma
10:23 Çin ve AB elektrikli araçları hedef alacak gümrük vergilerini tekrar masaya yatıracak
09:39 İnşaat geçen yıla göre yavaşladı!
09:26 Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
08:03 AK Parti MYK yoğun gündemle toplanıyor
00:59 CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
00:57 İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı
00:46 Abdi İpekçi suikastinin önemli isimlerinden Yalçın Özbey İstanbul’da öldü
00:46 Memur ve emeklinin maaş zammı haftaya belli olacak
00:36 Macaristan’ın vetosunu aşan AB, Ukrayna’ya 1,4 milyar euro askeri ve insani yardım gönderecek
00:32 Küçükçekmece Lagünü yok olmak üzere: 7 metreden sonra oksijen kritik seviyede
00:28 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama
00:18 TRT Radyoları’nın yeni projesi “Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası: Kudüs”
12:00 Doğan Burda’dan Sabah Kahvesi editörü Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı Haber Bülteni
11:14 EURO 2024: UEFA ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza kesti, Hırvatistan mercek altında
10:10 Yumurtadan çıkan sülünler doğaya salınacakları günü bekliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Medyanın Dili”

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Medyanın Dili”
11 Haziran 2024
5
A+
A-

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan, 27. Yasama Dönemi’nde Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonunun kurulduğunu ve bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Bu raporda özellikle medya kısmı çok ön plandaydı. Medya çok önemli unsurlardan biri.” dedi.

Çiğdem Erdoğan Atabek - BiyografyaSakarya’nın Adapazarı ilçesinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesince düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Medyanın Dili” programıyla ilgili TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan, UHA Haber‘e  komisyon ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Komisyonun her dönem kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli çalışmalar yaptığını belirten Erdoğan, “2012’de özellikle kadına yönelik şiddetle mücadelede medyanın rolü alt komisyonu kurulmuş ve o dönemki milletvekilleri bir çalışma yapmış. 27. dönemde Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonunu kurduk, bir çalışma yaptık. Bu raporda özellikle medya kısmı çok ön plandaydı. Komisyon olarak medya mensuplarıyla da bir araya gelmiştik. Medya çok önemli unsurlardan biri.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ilkini Sakarya’da gerçekleştirdikleri toplantının kendileri açısından kıymetli olduğunu dile getirerek, “Sakarya’da çok uzun bir vakit kadın cinayetinin hiç yaşanmadığı bir dönem geçirdik ama son yıllarda Sakarya’da da bir hareketlilik var. Bu hareketliliğin önüne nasıl geçebiliriz, nasıl önceki yıllardaki o sıfır performansı devam ettirebiliriz diye biraz daha bu konuyu Sakarya’da önceledik.” diye konuştu.

 

Kadına Şiddet Ancak Eğitimle Engellenir | İstanbul Aydın ÜniversitesiSakarya basınının bu anlamdaki haber dilinin biraz daha değiştirilmesinin buna katkı sağlayabileceğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Basın mensubu arkadaşlarımdan, bu anlamda büyük bir hassasiyet beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bu dil bizim için gerçekten çok kıymetli. Muazzam bir işbirliğiyle birbirimize destek olarak bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızla bu işin Sakarya’da da üstesinden geleceğimize inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mız her konuşmasında kadına yönelik şiddetle mücadelede ne kadar tavizsiz olduğumuzun altını çiziyor. Ben de Sakarya’da kadına yönelik şiddetle mücadelede tavizsiz olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Bence bu anlamda Sakarya iyi bir örnek olmalı.”

Erdoğan,  kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik kanunlarla ilgili soru üzerine, “Kanunlar oldukça yeterli. Bu anlamda özellikle 6284 sayılı kanun, dünya üzerinde bu alanda incelediğim en iyi kanunlardan biri. Çok güçlü kanunlarımız var aslında. ‘Kanunlarımız yeterli değil mi?’ algısı biraz medyanın bu konuyu böyle işlemesiyle alakalı. Dolayısıyla kanun noktasında zaten yapılabilecek her şey yapıldı, daha iyi de elbette olabilir. Cezalar daha da artırılabilir ama özellikle bugün burada bulunmamızın en önemli sebebi; bunun sahaya uygulanması, uygulandıktan sonra da sahaya nasıl sunuluyor olması. Gerçekten sizlere muazzam bir yük düştüğü kanaatindeyim.” diye konuştu. (TBMM)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.