ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

‘İzmir, sağlık turizmi alanında en fazla pay alacak şehirlerden biri’

‘İzmir, sağlık turizmi alanında en fazla pay alacak şehirlerden biri’
9 Aralık 2021
572
A+
A-

İZMİR-UHA HABER / Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından “Kariyer Söyleşileri” kapsamında “Geçmişten Günümüze İzmir’de Tıp” konferansı gerçekleştirildi.

İzmir Kent Rehberi | İzmir Haritası | İzmir Hava Durumu | Canlı Yayın İzle  | İzmir Alan Kodu | Online Randevu | Ege Üniversitesi | Ödev Kapakları |  Canlı Yayın | Mobese Kameralari | İzmir İlçeleriÇevrimiçi olarak düzenlenen konferansta EÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Emekli öğretim elemanı Dr. Eren Akçiçek, geçmişten günümüze İzmir’deki tıp tarihinden ve hastanelerinden bahsederek, İzmir’e, Amazonlar, Persler, Romalılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin farklı tarihlerde ev sahipliği yaptığını ve bu açıdan İzmir’in çok önemli bir konuma sahip olduğuna dikkat çekti.

“20. yüzyılın başlarında İzmir’de on altı adet hastane bulunmaktaydı” diyen Dr. Akçiçek, “Hollanda Hastanesi, St. Antonie Katolik Hastanesi, Rum Hastanesi, İngiliz Hastanesi, Fransız Hastanesi bunlardan bazıları” olduğunu söyledi.

Dr. Eren Akçiçek, 1827 yılında kurulan Karataş Musevi Hastanesi’nin günümüze kadar ayakta kalmış ve faaliyet göstermeye devam eden hastanerden bir olduğunu belirterek, “İzmir sağlık alanında önemli gelişmeler göstermiş ve ilklere imza atmıştır. 112 Acil Bisikletli Ekipler ilk İzmir’de faaliyet gösterdi” şeklinde konuştu.

“Yenidoğan Ambulansı, Kanser İzleme ve Denetim Merkezi, kalite belgeli İlk sağlık Müdürlüğü bunlardan bazıları” olduğuna vurgu yapan Dr. Akçiçek, İzmir’deki ilklerin turizmin ve sağlık turizminin gelişmesine de katkı sağladığını ve Türkiye’nin termal tesis sektörünün yüzde 10’unu elinde bulundurduğunu ifade etti.

Dr. Eren Akçiçek, İzmir’in yaşlı ve engelli bakımı ile medikal turizm açısından da önemli bir merkez olduğunu belirterek, ABD’de tüp bebek tedavisi 15 bin dolar iken, Türkiye’de ortalama 3 bin dolar civarında bulunduğunu ve Sağlık turizmi alanında en fazla pay alacak şehirlerden birinin İzmir olduğunu düşündüğünü kaydetti.

“İzmir sağlıkta daima ilkleri ortaya koymuştur” diyen Dr. Akçiçek,  “Yenidoğan ambulansı, kanser izlem ve denetim merkezi ve kalite belgeli ilk Sağlık Müdürlüğü İzmir’de kurulmuştur. İzmir’in ileride kazanacak olduğu en önemli sağlık tesislerinden birisinin de bugün Bayraklı’da bulunan İzmir Şehir Hastanesi binaları olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Kariyer Söyleşileri” kapsamında “Geçmişten Günümüze İzmir’de Tıp” konferansına, EÜ Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fatma Yurt Onaran, EÜ Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEHAYMER) Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

[UHA Haber Ajansı, 09 Aralık 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.