ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İZGÖREN Akademi’nin kurucusu ve Eğitim uzmanı Ahmet Şerif İzgören, “Aile şirketlerinde kurumsallaşma şart”

İZGÖREN Akademi’nin kurucusu ve Eğitim uzmanı Ahmet Şerif İzgören, “Aile şirketlerinde kurumsallaşma şart”
3 Temmuz 2023
23
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

Türkiye’nin son derece saygın ve başarılı bir eğitim kurumu olan İZGÖREN Akademi, kurulduğu 1996’dan bu yana onbinlerce katılımcıya kişisel gelişiminde destek vermenin yanı sıra, kariyerlerine de yön vermede yardımcı oluyor.

Fotoğraf

Günümüz iş dünyasında sadece üniversite eğitimi ile veya alaylı olarak edinilmiş akademik bilgilerin yeterli olmadığı kuşku götürmez bir gerçek.

İş dünyası, kendisini uzmanlaşmak istediği alanda geliştirmiş ve güncel bilgilerle donatmış kişileri tercih ediyor. Günümüzde kariyeriniz ile ilgili planlar yaparken özellikle uzmanlaşmak istediğiniz alan ile ilgili sürekli öğrenmeyi ve gelişimi hedeflemeniz gerekiyor.

İZGÖREN Akademi, 1996’dan bu yana onbinlerce katılımcıya kişisel gelişiminde destek vermenin yanı sıra, kariyerlerine de yön vermede yardımcı oluyor.

İZGÖREN Akademi’nin, paket programları, günümüz dinamiğini yakalayacak, iş dünyasında iddialı birer isim olacak kişilere sağlam bir temel oluşturuyor.

İZGÖREN Akademi, ‘Eğitmen Akademisi‘ programı ile bir meslek kazanma imkanı bile sunuyor ve Gelişim için İZGÖREN Akademi, Türkiye’nin birçok yerinde bugüne kadar vermiş olduğu başarılı eğitimiyle aranan önemli bir kurum haline geldi.

Ahmet Şerif İzgören Kimdir? Hayatı ve Eserleri - Bilgihanem

İZGÖREN Akademi’nin kurucusu ve Eğitim uzmanı Ahmet Şerif İzgören, Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’dan Ataner YÜCE’ye kurumla ilgili bilgi verdi.

Ahmet Şerif İzgören, “iş dünyasının hızla değişen dinamiklerini takip etmek, değişikliklere ayak uydurmak, kurumunuzun pozisyonunu piyasa şartlarına göre doğru konumlandırmak ancak eğitimli, kendisini sürekli geliştiren ve doğru yönde motive edilmiş yöneticiler ve çalışanlarla sağlanabilir” dedi.

İzgören Akademi’nin 1996 yılından bugüne taşıdığı tecrübesi ile kurum ve çalışanlar için doğru çözümleri üretebilecek eğitim programları düzenlediklerini ifade eden İzgören, her biri alanında uzmanlaşmış, teorik bilgilerin yanısıra pratik iş dünyasına ilişkin bilgi düzeyleri yüksek olan uzmanlar tarafından eğitim alacak olan kuruma özel hazırlanmış, uygulamalarla paylaşımın en üst boyutta yaşandığı, güncel ve pratik bilgilerden oluşan, Türkiye gerçekleriyle birebir örtüşen eğitimlerin verildiğini dile getirdi.

Ahmet Şerif İzgören, “Eğitimlerimiz kurumların aynı alanda bütünsel gelişimini sağlayabilmek için modüller haline getirilmiştir. Bununla birlikte tespit etmiş olduğunuz ihtiyaçlar dahilinde eğitim ve seminerlerimizi tek tek de alabilirsiniz” dedi.

Ahmet Şerif İzgören: 'Türkiye'de girişimcilik sorunu yok; proje yönetim sorunu var...' | HRdergi

Aile şirketlerinde kurumsallaşma

Eğitim uzmanı  İzgören, bu eğitimin temel amacının, kurumsallaşma ile ilgili başlıca konularda etkileşimli şekilde farkındalık kazandırmak olduğunu hatırlatarak, kurumsallaşma kavramının ilk gerekliliği olarak gördükleri değişim kavramının karakteristiğine özel vurgular yapılarak söz konusu değişim basamaklarının içeriğinin eğitim boyunca incelendiğini belirtti.

Kurumları geleceğe taşımanın anahtarı olan “kurumsallaşma”nın her yönüyle uygulamalı olarak izah edildiğini ve şirketlerdeki değişimin başlatıldığının altını çizen Ahmet Şerif İzgören, şunları söyledi:

“Kurumsal yaşam büyük bir tezat yaşamakta ve bu tezat giderek derinleşmekte. Bir tarafta başarılı olmaya, yükselmeye çalışan veya iş arayan bireyler; diğer tarafta kurum içi pozisyonlarını doğru adaylar ile doldurmakta zorlanan şirketler. Manpower araştırmasına göre Türkiye’de şirketlerin yüzde 66’sı doğru yeteneğe erişimde güçlük çekmekte ve Türkiye yetenek kıtlığı sorununu en derinden yaşayan ilk 5 ülke arasında. Çalışanlar başarılı olmaya çalışırken, şirketler başarılı çalışanlara erişmekte büyük güçlük yaşıyor. Çalışan ve şirketler ortak paydada bu sorunu yaşarken şirketlerin rekabet edebilmeleri için de en değerli kaynakları başarılı çalışanları. Biz de iş yaşamında başarılı bir çalışan olmanın yol haritasını bu eğitimde birlikte çiziyor, “çalışanın işinde başarılı bir performans sergilemesi” konusunda rehber olacak ipuçlarını paylaşıyoruz”.

AHMET ŞERİF İZGÖREN

Usta kaptan deli denizde belli olur

Usta ve kaptanın deli denizde belli olacağını ifade eden İzgören, Değişim ile ilgili en çarpıcı vecizelerden birisi hiç şüphesiz filozof Heraklitos’un “Kalıcı olan tek şey değişimdir” vecizesidir. Heraklitos paradoksal bir anlatımla değişimin doğasını ve aslında içinde yaşadığımız doğanın değişimini de birkaç kelime ile binlerce yıl boyunca hatırlanacak şekilde özetlemiştir. Bu vecize ve başka pek çok klasik ve modern öğretiden ilham alan “Kurumsal Değişim Yönetimi” eğitimimizin temel hedefi katılımcılara değişim faktörlerinin kurumlar üzerindeki etkisini aktararak; kavramın doğasının, kurumsal kültür, kademe ve rollerin, iç ve dış çevrenin etkisinin, bireysel ve kurumsal öğrenme pratiklerinin ve uygulama aşamalarının anlaşılmasına yönelik bilgiler sağlamaktır. Uygulama deneyimi edinilmesini sağlayacak bireysel ve grup uygulamaları ile eğitimimiz etkileşimli olarak sunulmaktadır” şeklinde konuştu.

Ahmet Şerif İzgören, çalışanlarca ortaklaşa paylaşılan inançlar, normlar, adetler, gelenekler, değerler ve düşünceler sistemini gözler önüne sererek kurum kültürünün dinamiklerinin içselleştirilmesinin amaçlandığını açıkladı.

İzgören, “Bu eğitim; yöneticiliğe adım atan bireylerin ulaşmak istediği gelecek için davranışlarını seçerek hareket edebileceğini gösterirken yöneticilikle birlikte empati duygusunu geliştirmek, liderlik bilgisini derinleştirmek, ekip yönetme algısını oluşturmak, bilinçli mesaj vermek, davranışlarını değerlendirmek vb. İnsan ilişkilerine yönelik konuları da deneyimleme imkanı sunmaktadır” dedi.

Rekabetin gitgide sertleştiği piyasa şartlarında ürettiğiniz hizmet ve ürünün kalitesi, fiyatı, ulaşılabilirliği kadar işletmenizin itibarının da rekabet edebilirli açısından da büyük önem taşıdığını anlatan Ahmet Şerif İzgören, “İtibar yönetimi eğitimi, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin toplum nazarında günümüz değerleri ekseninde saygı duyulan, değer yaratan bir algı oluşturmasının yolları aktarılmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

Ahmet Şerif İzgören İle Söyleşi /Ahmet Şerif İzgören - YouTube

“Her başarılı kişinin kafasında soru işaretleri olduğunda kapısını çaldığı, akıl danıştığı bir yol göstericisi vardır” diyen İzgören, “Mentorluk tecrübeli ya da bilgili bir kişinin, kendisinden az deneyimi olan kişiyle arasında gelişimi adına kurduğu bir rehberlik ilişkisidir. Bu eğitimde de katılımcılara mentorluk ile ilgili teorik bilgilerle birlikte kendi ekiplerindeki üyelere mentorluk yapabilmelerini sağlayacak pratik uygulamalar da gösterilecektir. Katılımcıların eğitim sonunda insan kaynağını yönetme becerilerini mentorluk ile nasıl birleştirilebileceğini ve geliştirilebileceğini öğrenmesi amaçlanmaktadır” dedi.

“Çırak kelimesinin kökü “çıra” ve yanmaya hazır olan demek” olduğunu söyleyen Eğitim uzmanı Ahmet Şerif İzgören, Belirli bir yaşa, kıdeme ve pozisyona ulaştıktan sonra yanmak eskisi kadar kolay olmayabildiğini ifade etti.

İzgören, “Ben artık oldum diye düşünebiliyor insan. Oysa genç kuşaklar iş hayatına katılıyor, yeni sistemler gelişiyor ve dünya hiç olmadığı kadar hızlı değişiyor. Bu eğitim programında genç kuşakların, tecrübeli kurum çalışanları ile bir araya geldiklerinde yaşta değil başta olan aklı nasıl paylaşacaklarını, neleri nasıl konuşacaklarını, iletişimde nelere dikkat edeceklerine dair bilgi ve pratik yöntemler paylaşılıyor” dedi.

Profesyonel yönetim becerileri eğitiminin temel amacının, modern yönetim yaklaşımları çerçevesinde lider yöneticilik bilgi ve becerilerini etkileşimli bir ortamda katılımcılara kazandırmak olduğunu vurgulayan Ahmet Şerif İzgören Akademi olarak, değişim basamaklarında başarılı adımlar atmak ve iyi sonuçlar almak için gerekli bilgi beceri ve uygulamaların aktarıldığı “profesyonel yönetim becerileri” eğitimi değişimi yaşattığının altını çizdi.

“İzlenecek yolun bilinmesi bir stratejiye sahip olmak demektir ve kurumu doğru konuma taşır” diyen İzgören,  “Strateji belirleyip uygulayabilmek için resmin bütününü görmek, verileri değerlendirmek ve geleceği tahmin etmek gerekir. Kurumları mevcut konumundan arzulanan konuma taşıyabilmek için stratejik planlama ve yönetim çalışmaları tüm kurum sathında titizlikle uygulanmalıdır” dedi.

Ahmet Şerif İzgören, kurumsal finans döngüsü içerisinde üzerinde durulması gereken en önemli kavramlardan birisinin de maliyetler olduğuna dikkat çekerek, İzgören Akademi olarak Eğitimlerde bir kurumun veya biriminin kar etmesi ve finansal açıdan başarılı olması için izlenmesi gereken süreç ve bu süreç izlenirken bilinmesi gereken kavramların katılımcılara aktarıldığını belirtti.

İzgören, kurumsal finans yönetimi ile ilgili bilgilenmeyi sağlarken, yapılan çalışmalar içerisinde “bütçe”, “etkin maliyet” ve “etkin olmayan maliyet”, “maliyet verimliliği”, “değer” kavramlarına değinerek çalışanların iş başında iken bu kavramları göz önünde bulundurmasına katkı sağladığını dile getirdi.

Günümüz yöneticilerinin kendilerinden başlayarak sürdürülebilir bir şekilde ekiplerinin de gelişimini sağlamaları gerektiğini ifade eden Eğitim uzmanı Ahmet Şerif İzgören, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Bu amaçla her türlü becerinin kazandırılmasında en etkin yöntem olan koçluğun aktarılması yöneticilerin koçluk bakış açısı ve gelişim araçları ile ekip arkadaşlarını geliştirebilmelerini sağlamaktır. Kavramsal konuların yanı sıra pratik uygulamaların da yer alacağı program sonucunda yöneticiler koçluğu hem kendileri özelinden hem de ekip arkadaşlarına yönelik uygulayabilir olacaklardır”.

Ataner YÜCE (@aliaktuha) / Twitter

Gazeteci* Ataner YÜCE

***

Ahmet Şerif İzgören Adana'ya geliyor – Bölge Gazetesi

 

Ahmet Şerif İzgören

Ahmet Şerif İzgören 1965 yılında İzmir’de doğmuştur. Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduktan sonra Hacettepe İngiliz Dili bölümünden mezun oldu. 1991 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerindeki Üst Teğmen rütbesinden istifa etti.

Ankara Üniversitesi TÖMER Bursa Şubesini kurarak Şube müdürlüğünü yapmıştır. Görev süresince Bursa da ilk Kültür merkezini açtı.

Türkiye’nin ilk çeviri dergisini çıkararak birçok müzik, resim ve tiyatronun başkanlıklarını üstlendi. 1995 yılında özel sektöre geçiş yaptı. İki firmada müdürlük yaptı.

Ahmet Şerif İzgören yönetim modelleri, beden dili, liderlik gibi konularda Türkiye’nin en başarılı isimleri arasında yer alıyor.

Takım çalışması ve liderlik gibi alanlarda yurt içi ve yurt dışı da dahil olmak üzere 500’ü aşkın seminer verdi.

Çalıştığı her kurumda değişim yaratması ve sistem oluşturmaları ile tanındı. İzgören Eğitim ve Danışmanlık firmasında 1996 yılında beri yönetim kurulu başkanlığı yapmaktadır.

Edebi alanda da iş, yönetim ve kişisel gelişim konularında on iki kitap yayınlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.