ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İstanbul’daki hastaneler yoğun aşılama programına hazır

İstanbul’daki hastaneler yoğun aşılama programına hazır
25 Mayıs 2021
373
A+
A-

UHA HABER / Türkiye’de Haziran ayı itibarıyla aşılama takvimi hızlanacak. İstanbul’daki hastaneler yoğun aşılama programına hazır. Alt yapıda ve uygulamada herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağı belirtiliyor.

Fatma Demir Turgut
TRT Haber : Fatma Demir Turgut

Haziran ayı itibarıyla 20 yaş üzerindeki herkes aşılanacak. Hastanelerde yeni aşı takvimine yönelik hazırlıklar başladı.

“Aşı polikliniği açma anlamında elimiz zengin”

Hazırlıklara ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Şu an açılmış randevuların sadece 5/1’i doluyor. Biz mevcut halimizle hazırlıklıyız ama randevu sayısı ve talep artarsa yine karşılık verebilecek bir altyapımız var. Hem alan genişletme hem de poliklinik olur. Aşı polikliniği açma anlamında elimiz zengin. Sıkıntı yok” dedi.

MRNA aşılarının saklama koşullarının değişmesi de, aşıların uygulamasını kolaylaştırdı.

“MRNA aşılarının -70 gibi zor şartlarda saklanması gerekliydi ve 2 ile 8 derecelik aralığa indiğinde ise 120 saatten bahsediyorduk. Ama yeni veriler bunu çok daha uzun süre 2 ile 8 derecede saklanabileceğini gösteriyor. Bu da aslında elimizi güçlendirdi.”

Uzmanlar, salgının önüne geçmek için sırası gelen herkesin randevu alıp aşı yaptırması gerektiğini vurguluyor.

“Bulabildiğiniz ilk aşıyı olun”

“Bütün aşıların çok ciddi oranda koruyuculuğu ve düşük oranda yan etkileri olduğunu biliyoruz. O yüzden bu veriler şunu gönül rahatlığıyla söylemeye itiyor. Bulabildiğiniz ilk aşı randevusunu alın ve ilk aşıyı olun. Çünkü aşıların işe yaradığını biliyoruz”

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 25 Mayıs 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.