enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İstanbul’daki boş konut oranı kabul edilemez seviyede!

İstanbul’daki boş konut oranı kabul edilemez seviyede!
14 Mayıs 2023
28
A+
A-

İstanbul’da yaklaşık 450 bin ile 750 bin marjında boş konut bulunduğuna dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, “Avrupa Ulusal Evsizlik Organizasyonları Federasyonu raporuna göre yüzde 2 ile 5 arasında boş konutun ‘kabul edilebilir’ düzeyde olduğunu, İstanbul’da boş konut oranın ise bu oranın üstünde ve kabul edilemez seviyede olduğunu söyledi.

UHA / İnternational News Agency

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın ‘Emlakdream.com’dan aktardığı Tuncay ÖZER’in haberine göre, Boş konutların bir kısmının; kamu arazilerinin imara açılması sonucunda orta ve üst gelir gruplarına yönelik olarak üretilen konutlardan oluştuğunu belirten Gökce Bu konutlar yüksek ranta sahip yatırım amacıyla alınmış ikinci, üçüncü konut hüviyetindedir ve yine bu amaçla boş tutulmaktadır. Güvenli boş konutların halka arz edilmesi halinde bu konutlar; kısa, orta ve uzun vadeli konut politikalarının şekillendirilmesinde rol oynar. Kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilebilir. Potansiyel konut rezervi ve sosyal konut olarak işlevlendirilebilir dedi.

Boş konutların halka arz edilmesi konusunda birçok ülkenin farklı uygulamalar yaptığını belirten Buğra Gökçe, İspanya yakın zamanda boş konutlara yüzde 150 vergi getirdi. Bu yolla konut erişimi hakkı da korundu. Riskli olmayan güvenli boş konutların, riskli yapılarda yaşayanlara kiralanmasının teşvik edilmesi de önemli bir konu. Bu konuda farklı vergi ve teşvik düzenlemeleri getirilerek konutların riskli yapıda yaşayanlara arzı mümkün hale getirilebilir önerisinde bulundu.

İstanbul’da deprem direncini arttırmak ve yapı stoğunu yenilemek için boş konutların sosyal konut olarak kullanılabileceğini dile getiren Gökçe, Belli bir süre hak sahiplerine ve riskli konutlarda oturanlara sunulabilir. Bu yolla rezerv yapı olarak da yapı stoğunun yenilenmesine katkı sunar. İPA tarafından yapılan bir araştırmaya göre halkın yüzde 95’ten fazlası İstanbul’daki kira fiyatlarını yüksek buluyor. Boş olan konutların tekrar işlevselleştirilmesi konut piyasasının da dengelenmesine katkı sağlar dedi.

Gazeteci* Tuncay ÖZER

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.