ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İsrailli yetkili: Esir değişimine karşılık Gazze savaşını bitirmeyeceğiz ve Refah’a gireceğiz

İsrailli yetkili: Esir değişimine karşılık Gazze savaşını bitirmeyeceğiz ve Refah’a gireceğiz
5 Mayıs 2024
5
A+
A-

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre rehinelerin serbest bırakılması konusunda devam eden görüşmelere yakın İsrailli bir yetkili, Arap medyasında yer alan “ABD’nin, üç aşamalı ateşkes anlaşmasının ardından İsrail’in Gazze’den tüm güçlerini çekmesini garanti ettiği” haberlerini yalanladı.

UHA / İnternational News Agency

Times of Israel’in internet sitesinde yer alan habere göre ismi açıklanmayan yetkili,Bu haberlerin aksine, İsrail, rehinelerimizi serbest bırakma anlaşmasının bir parçası olarak hiçbir koşulda savaşı sona erdirmeyi kabul etmeyecektir” dedi.

İsrailli yetkili; “Siyasi düzeyde kararlaştırıldığı gibi, rehinelerimizin serbest bırakılmasına izin verilmesi için geçici bir süre verilmiş olsun ya da olmasın, ordu Refah’a girecek ve orada kalan Hamas tugaylarını yok edecek” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail’in sivilleri korumaya yönelik bir plan sunmadığını söyleyerek, İsrail’in Refah şehrine büyük çaplı bir saldırı düzenlemesine karşı bir kez daha uyarıda bulundu.

Blinken, Arizona’daki McCain Enstitüsü’nün Sedona Forumu’nda “Böyle bir planın yokluğunda Refah’ta geniş bir askeri operasyonu destekleyemeyiz. Çünkü vereceği zarar kabul edilebilirliğin çok üzerindedir” şeklinde konuştu. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.