ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes müzakereleri yavaş ilerliyor

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes müzakereleri yavaş ilerliyor
21 Mart 2024
7
A+
A-

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes müzakerelerine aşina olan bir Arap kaynak, yakın zamanda iki taraf arasında bir anlaşmaya varılmasının beklenmediğini, ancak müzakerelerde yavaş da olsa ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in Şarku’l Avsat’a dayandırdığı Alemu’l Arabi haber ajansının (AWP) haberine göre, söz konusu kaynak, Hamas hareketinin İsrail hapishanelerinden serbest bırakılacak isimler üzerinde anlaşmaya varma konusunda esneklik gösterdiğini söyledi.

Ancak Hamas’ın Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayanların kendi bölgelerine geri dönmesi ve onlara barınma sağlanması konusunda ısrar ettiğini, İsrail’in ise bunu reddettiğini ekledi.

Arap kaynak, “Müzakereler devam ediyor. Mısırlı ve Katarlı arabulucular, taraflardan gelen yanıtları diğerine aktarıyor” diyerek, her iki taraftan arabuluculara ulaşan bazı yanıtlarda gecikme yaşandığı bilgisini verdi.

İsrail dış istihbarat servisi Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki bir İsrail heyeti Salı günü Doha’ya giderek, rehine ve tutuklu takasına yönelik müzakerelere yeniden başladı.

Barnea bir süre sonra Doha’dan ayrılırken, İsrail heyetinin üyeleri müzakereleri tamamlamak üzere orada kaldı.

Kaynak, 42 ​​günlük ateşkes süresince 40 İsrailli rehinenin serbest bırakılmasının ‘neredeyse kararlaştırıldığını’ ve ayrıntıların müzakere edildiğini söyledi.

Bu ayrıntılar arasında yerinden edilenlerin geri dönüşlerinin yanı sıra serbest bırakılacak Filistinli tutukluların isimleri, hangilerinin Batı Şeria’ya gideceği, hangilerinin de yurt dışına sınır dışı edileceği konularının yer aldığını ekledi. (Şarku’l Avsat)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.