ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İran akaryakıt istasyonlarına siber saldırıyla ilgili ABD ve İsrail’i suçladı

İran akaryakıt istasyonlarına siber saldırıyla ilgili ABD ve İsrail’i suçladı
20 Aralık 2023
15
A+
A-

İran Petrol Bakan Yardımcısı Celil Salari ülkedeki benzin istasyonlarının yüzde 60’ının siber saldırıdan etkilendiğini bildirdi.

UHA / İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiİran, akaryakıt istasyonlarında kullanılan internet sistemine yönelik siber saldırıyla ilgili ABD ve İsrail’i suçladı.

İran Petrol Bakanı Cevad Ovci devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Siyonist ve ABD’li düşmanlar diğer cephelerde darbe aldıkları için bu yolla halkı zorluk ve meşakkate sokmak istiyorlar. Bu komplo ivedilikle sona erdirilecektir.” dedi.

Benzer bir siber saldırının önceki yıllarda da yaşandığını hatırlatan Ovci, bazı benzin istasyonlarının manuel olarak faaliyet gösterdiğini kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reis ise konuyla ilgili soruşturma başlatılması talimatında bulundu.

İran devlet televizyonuna konuşan, İran Petrol Bakan Yardımcısı Celil Salari ülkedeki benzin istasyonlarının yüzde 60’ının siber saldırıdan etkilendiğini bildirdi.

Salari, “Benzin istasyonlarının yaklaşık yüzde 60’ında bir sorun yaşandı. Bu alanda kullanılan internet sistemini kapattık. Vatandaşlarımıza manuel olarak çevrim dışı akaryakıt hizmeti verilmektedir.” ifadesini kullandı. İranlı yetkili, aksaklığın giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

İran Petrol Bakanlığından yapılan açıklamada, halkın sorun giderilene kadar acil olmadıkça akaryakıt istasyonlarına gitmemeleri istendi.

İsrail ordu radyosu da İsrailli bilgisayar korsanlarının İran’daki yakıt tedarik sistemine siber saldırı düzenlediğini duyurdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.