ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:52 CANiK, Samsun’da geleceğin mühendisleri ile bir araya geldi  
09:27 Kocaeli Bilişim Fuarı’nı 30 bin 632 kişi ziyaret etti
09:14 HPV aşısının neyi önlediği konusunda önemli bir bilgi eksikliği var
08:52 Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Yeşil Dönüşüme hız verdi 
08:07 En acil ve en önemli sorunumuz: Riba Faiz
06:59 Türkiye ve Dünyada, Gündeme dair her şey (TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency) nedir?
06:27 Suriye: Arap zirvesine katılma, İran cenazesine katılmama
03:46 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Darbecilere geçit vermeyen bir anayasa yapmamız gerekiyor”
02:57 Yaz geldi kene vakaları arttı
02:26 Katil İsrail’in korkulu rüyası! …İsrail Filistin Devleti’nin kurulmasından neden korkuyor?
01:58 AK Parti Kızılcahamam’da kampa giriyor
01:29 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu lanetle anılmaktan kurtulamayacak
00:43 “Dünyada haksızlıklar, ölümler idealist ve aksiyoner gençler sayesinde bitecek”
00:36 Şehit Bican Kapılay’ın Ruhuna Mevlid-İ Şerif…
00:19 MGK bugün Beştepe’de toplanacak
00:12 Miçotakis’in Türkiye Ziyareti ve İkili İlişkilere Etkisi
16:39 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Katil İsrail’in savunmasız insanlara saldırısını lanetliyorum
16:24 Bahçeli: Haksız iddialarda bulunan kim varsa mahkemede dinlenmelerini istiyoruz
16:14 Bakan Yumaklı: Başıboş sokak köpekleri sorununun üstesinden geleceğiz
16:02 EKK: Enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz
TÜMÜNÜ GÖSTER →

InterEast Logistics’in Türkiye Ülke Müdürü Murat Kaya, “son 5 yılda Türkiye’nin İskandinav ülkeleriyle dış ticaret hacmi yüzde 35 artı”

InterEast Logistics’in Türkiye Ülke Müdürü Murat Kaya, “son 5 yılda Türkiye’nin İskandinav ülkeleriyle dış ticaret hacmi yüzde 35 artı”
31 Mart 2024
5
A+
A-

İsveç merkezli küresel lojistik şirketlerinden InterEast Logistics’in Türkiye Ülke Müdürü Murat Kaya, Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasıyla iki ülke arasında artan temasların, ihracatçının İskandinav pazarına ilgisini de artırdığına dikkat çekti.

UHA / İnternational News Agency

10 yıldır Türkiye'de! - Ulaşım Gazetesi

Logistics’in Türkiye Ülke Müdürü Murat Kaya’nın TÜHA Haber’ yaptığı açıklamada, Türk girişimcilerin, kuzey ülkelerindeki iş fırsatlarını araştırdığını belirterek, İsveç merkezli küresel lojistik şirketi Intereast Logistics’n de artan ilgi üzerine Türkiye-İskandinavya hattında ultra ekspres hizmetiyle 12 günü bulan teslimat süresini 5 güne kadar indirdiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin İskandinav ülkeleri ile dış ticaretin, son yıllarda hızlı bir büyüme kaydettiğini ifade eden Kaya,  TÜİK verilerine göre son 5 yılda Türkiye’nin İskandinav ülkeleriyle dış ticaret hacmini yüzde 35 artırarak geçen yıl 10,7 milyar dolara çıktığını söyledi.

İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması ise bu ülke ile ticari ilişkilerde, hacmin daha da artması beklentisine yol açtığını hatırlatan Murat Kaya, Türk ihracatçıları ve girişimcilerin İskandinavya’da yeni arayışlara yönelirken bu ilginin lojistik operasyonları da artırdığını dile getirdi.

İsveç merkezli küresel lojistik şirketlerinden InterEast Logistics’in Türkiye Ülke Müdürü Murat Kaya, Romanya, Polonya ve İsveç’te kurdukları yaygın lojistik ağ sayesinde, Türkiye-İskandinavya hattında ultra ekspres teslimat hizmeti sunduklarını belirtti.

12 günlük taşıma süresini 5 güne indirdi

Kuzey rotası üzerinde bulunan Romanya ve Polonya’daki 35 bin metrekarelik geniş depolama imkanlarına ve güçlü lojistik altyapılarına dikkati çeken Kaya, Türkiye’den hareket eden tırı, oluşturduğumuz altyapı sayesinde 5 günde İsveç’e ulaştırıyoruz. Bunu yapan ilk ve tek şirket biziz. Önceden bu kadar sistematik taşıma yoktu, şimdi artan ilgiyle düzenli servisler kurduk. dedi.

Murat Kaya, filolarında 700’den fazla tır ve hemen her sektörden yüke uygun ekipman altyapısına sahip olduklarını belirterek, Türkiye ile İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya taşımalarında pazar paylarını artırmak için iddialı hedefler koyduklarını söyledi.

“Batı ve Orta Avrupa pazarı doydu, İskandinavya fırsatlar sunuyor”

Geleneksel Avrupa pazarının doyma noktasına ulaştığını ve rekabetin güçleştiğini vurgulayan Logistics’in Türkiye Ülke Müdürü Murat Kaya, şunları kaydetti:

Kuzey ülkeleri yeni fırsatlar sunuyor. Bölgenin, AB ortalamasının üzerindeki yüksek alım gücü, ticareti de daha karlı hale getiriyor. Türkiye, dinamik üretim altyapısıyla kuzey ülkelerinin önemli bir tedarikçisi olabilir ve bunu hedeflemeli. İsveç, bu ülkelere ulaşmada kapı konumunda. İsveç’teki operasyon üstünlüğümüz sayesinde İskandinavya pazarının kapısını Türk girişimcilere aralıyoruz.

Murat Kaya, İsveç ve komşularının Türkiye açısından özellikle tekstil, otomotiv, gıda, mobilya, elektronik aletler ve beyaz eşya gibi sektörlerde büyük bir ihracat potansiyeli barındırdığını vurgulayarak,

“İsveç’in NATO üyeliği sonrası bu potansiyelin önemli ölçüde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bütün hazırlıklarımızı bu yönde yapıyoruz” görüşünü de paylaştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.