enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İklim Haber Mısır’dan Aktardı: COP27’nin İkinci Haftasında Neler Oldu?

İklim Haber Mısır’dan Aktardı: COP27’nin İkinci Haftasında Neler Oldu?
24 Kasım 2022
3.402
A+
A-

İklim Haber’den Bulut BAĞATIR, 6 Kasım’da başlayan ve 18 Kasım’a kadar devam eden 27. Taraflar Konferansı’nı (COP27) yerinde takip etti.

İşte COP27’nin ikinci haftasında yaşananlar:

Ülkeler, 20 Kasım günü erken saatlerde COP27 iklim zirvesinde iklim felaketlerinden zarar gören yoksul ülkelere yardım etmek için bir fon oluşturan, ancak bunlara neden olan emisyonlarla mücadele çabalarını artırmayan nihai anlaşmayı kabul etti.COP27’de Çok Az İlerleme Sağlandı Anlaşmanın mükemmeliyetten çok uzak, bir çok önemli unsurun yanlış veya eksik olduğu belirtiliyor. Ancak yine de, iklim krizindeki büyük adaletsizlikleri tanıyan bir dönüm noktası olarak takdir edildi.COP27’de Uyum Konusunda Neler Yaşandı?2022 biterken dünyanın farklı bölgeleri kuraklık, sel ve fırtına gibi birçok aşırı hava olayı yaşadı. Özellikle gelişmekte olan ülkeler aşırı hava olaylarının altında ezildi. Glasgow’da ülkeler uyum finansmanını ikiye katlamayı kabul etmişti, ancak COP27’de bazı ülkeler bu taahhüdü kaldırmaya çalıştı.

COP27 Liderler Zirvesi-7] Türkiye güncellenmiş Ulusal Katkı Beyanı'nı açıkladı: Emisyon azaltım hedefi yüzde 41 oldu - Yeşil GazeteTürkiye’nin Yeni Hedefi Emisyonları Düşürmüyor, Artırıyor Türkiye yeni Ulusal Katkı Payı’nı açıkladı. 2030 için yüzde 21 artıştan azaltım yüzde 41 oranına çıktı. Bu, bugüne göre emisyonların yüzde 30’dan fazla artması demek. Emisyon pik tarihi ise 2038 olarak belirlendi. İklim STK’ları daha önce Türkiye’nin 2030’a kadar 2020’ye kıyasla yüzde 35’lik mutlak azaltıma gitmesini istemişti. Yapılan hesaplamalara göre açıklanan NDC ve STK’ların talebi arasında 2 milyar ton emisyon var.

Türkiye, Ekonomisini 30 Yılda Karbonsuzlaştırabilir - Geri Dönüşüm Ekonomisi Dergisi10 Yılda Toplam 100 Milyar Dolarlık Yatırım ile Türkiye Net Sıfır Emisyona Ulaşabilirİstanbul Politikalar Merkezi’nin (IPM) yeni hazırladığı “Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: Sektörel Fayda Maliyet Analizi” isimli raporu, Türkiye’nin son güncel verilerine dayanan 2020 ve 2030 yılları arasındaki yatırım ihtiyacını hesapladı. Enerji, ulaşım, binalar, sanayi ve diğer üretici sektörlerde bu dönemde 101 milyar dolar yatırım maliyetiyle Türkiye 2050’de net sıfır emisyona ulaşabilecek.

Haberler: ABD'den Avrupa Birliği'ne misilleme tehdidi - Güncel Haberler Milliyet150’den Fazla Ülke Metan Emisyonlarını Azaltmak için Bir Araya GeldiABD ve Avrupa Birliği’nin yaptığı duyuruya göre, 150’den fazla ülke metan emisyonlarını azaltmak için küresel bir anlaşmaya imza attı. Metan emisyonunu 2030’a kadar yüzde 30 oranında azaltma taahhüdü, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamaya yönelik küresel çabalar için kritik.

Brezilya'da devlet başkanı seçilen Lula'dan iklim değişikliğiyle mücadele sözü | ŞARKUL AVSATLula, Çevresel Bozulmayı ve Ormansızlaşmayı Durdurma Sözü Verdi

Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı seçilen Luiz Inacio Lula da Silva, dünyaya COP27’de “Brezilya’nın geri döndüğünü” söyledi ve aşırı sağcı selefi Jair Bolsonaro döneminde görülen çevresel yıkımı geri alma ve Amazon Yağmur Ormanları’nda sıfır ormansızlaşma politikası sözü verdi.

COP26'dan Glasgow İklim Paktı'na: '1,5 Derece Hedefi Entübe' - Sivil Sayfalar G20: “Küresel Sıcaklık Artışını 1.5 Derecede Sınırlandırma Çabalarını Sürdüreceğiz”G20 bildirisinde ülkeler sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlandırma çabalarını sürdürmeye kararlı olduklarını belirtirken, bunun anlamlı ve etkili eylemler gerektirdiği aktarıldı.

Tuvalu | Bunu Biliyor muydunuz ?

Tuvalu’nun Gidecek Yeri Yok, Metaverse’e TaşınıyorTuvalı, yükselen deniz seviyeleri küçük Pasifik ada ulusunu sular altında bırakmakla tehdit ederken, adaları ve önemli noktaların tarihini ve kültürünü koruyarak kendisinin dijital bir versiyonunu inşa etme planını açıkladı.

İklim dezenformasyonu kamu algısı üzerinde etkili – GazeddaYeni Rapor: İklim Dezenformasyonu Kamu Algısı Üzerinde Etkili Dezenformasyona Karşı İklim Eylemi (CAAD) ve Conscious Advertising Network (CAN), dünyanın farklı bölgelerinde yanlış iklim inançlarının ne kadar yaygın olduğunu ve bunların medya ve sosyal medya tüketimiyle ilişkisini anlamak için bir çalışma yaptırdı. Raporla beraber yayımlanan açık mektubu imzalayan iklim liderleri COP27’den dezenformasyona karşı eyleme geçmesini talep etti.

15 Yaşındaki Aktivist Greta Thunberg'in Konuşması BM İklim Zirvesi'ne Damgasını VurduGreta Thunberg’e Yönelik Şiddetlenen Saldırının Arkasında Ne Var?

Greta Thunberg’e saldırılar her ne kadar yeni olmasa da daha aşırı ve komplocu çevreler ile yeniden hareketlenmeye başladı. Sağ görüşlü uzmanlar, yeşil gündemin sadece “tüm kapitalist sistemi” devirmek için bir kılıf olduğunu öne sürerek 19 yaşındaki genci hedef alan yorumlar yayımladılar.

Bulut Bagatir adlı kullanıcının profil fotoğrafı

Gazeteci * Bulut BAGATIR

[UHA Haber Ajansı, 24 Kasım 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.