ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
17:25 Spor Ahlakı ve Şiddet
16:21 G7 Sonrası Biden’ın Küresel Liderlik Karnesi
15:51 Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
11:52 WikiLeaks kurucusu Assange, hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin ardından İngiltere’den ayrıldı
10:43 Ölü uyduların yıllık ürettiği 17 ton kimyasal, ozon tabakasına zarar veriyor: Araştırma
10:23 Çin ve AB elektrikli araçları hedef alacak gümrük vergilerini tekrar masaya yatıracak
09:39 İnşaat geçen yıla göre yavaşladı!
09:26 Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
08:03 AK Parti MYK yoğun gündemle toplanıyor
00:59 CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
00:57 İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı
00:46 Abdi İpekçi suikastinin önemli isimlerinden Yalçın Özbey İstanbul’da öldü
00:46 Memur ve emeklinin maaş zammı haftaya belli olacak
00:36 Macaristan’ın vetosunu aşan AB, Ukrayna’ya 1,4 milyar euro askeri ve insani yardım gönderecek
00:32 Küçükçekmece Lagünü yok olmak üzere: 7 metreden sonra oksijen kritik seviyede
00:28 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama
00:18 TRT Radyoları’nın yeni projesi “Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası: Kudüs”
12:00 Doğan Burda’dan Sabah Kahvesi editörü Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı Haber Bülteni
11:14 EURO 2024: UEFA ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza kesti, Hırvatistan mercek altında
10:10 Yumurtadan çıkan sülünler doğaya salınacakları günü bekliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Uluslararası Kriz Grubu SPD Hidropolitik Akademi’yi ziyaret etti

Uluslararası Kriz Grubu SPD  Hidropolitik Akademi’yi ziyaret etti
29 Mayıs 2024
22
A+
A-

Uluslararası Kriz Grubu Türkiye & Kıbrıs Direktörü Nigar Göksel, Kıdemli Irak Analisti Lahib Higel ve Kıdemli Türkiye Analisti Berkay Mandıracı’dan oluşan bir heyet Su Politikaları Derneği’ni (SPD) ve Hidropolitik Akademi’yi ziyaret etti.

UHA / İnternational News Agency

Su Politikaları Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, ziyarette Su Politikaları Derneği ; Kuraklık kaynak sularını kurutuyor. Kaynak sularından çekim azaldı! – Su Politikaları DerneğiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22  ziyareti sırasında güvenlik, su yönetimi ve enerji alanları üzerinde uzlaşılan çerçeve de su yönetimi konusundaki anlaşmanın  hayata geçirilmesine yönelik fırsatlar ve riskler ele alındı.

Uluslararası Kriz Grubu’ndan gerçekleştirilen ziyaretin amacının ise Türkiye -Irak ilişkileri konusunda hazırlanacak olan raporda, sınıraşan su ilişkileri konusunda Türkiye’nin yaklaşımlarının hakkaniyetli bir şekilde yansıtabilmek ve yapıcı bir katkı sunabilmek şeklinde olacağı açıklandı.

Toplantıyla ilgi açıklamada bulunan Su Politikaları Derneği Başkanı (SPD) ve Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız ,Türkiye’nin Fırat ve Dicle Havzası’ndaki sınıraşan su politikaları konusunda bilgiler verdi.

Türkiye’nin bu havzada suyu bir barış ve işbirliği aracı olarak kullanma politikalarını örnekleriyle açıklayan Dursun Yıldız, bu politikanın sürdüğünü belirtti.

Başkan Yıldız, Dicle ve Fırat Havzası’nda su kaynaklarının iklim değişikliğinden olumsuz etkilendiğini de hatırlatarak, bu durumun ve bu havza için yapılan iklim değişikliği projeksiyonlarının bile tek başına  kıyıdaş ülkelerin işbirliğine zorunlu olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

“Bölge ülkeleri arasındaki güven bunalımının ve bölgenin savaş yoğun kaotik yapısının kıyıdaş ülkeler arasındaki işbirliğinin gelişmesine engel olduğunu  ifade eden Dursun Yıldız, şunları söyledi:

“Bölge ülkelerinin su, doğalgaz ve petrol konusunda karşılıklı bağımlılık ilişkilerini geliştirmelerini ve suya dayalı ortak gelişme ve kalkınma projeleri yürütmeleri  gerekiyor. Ancak bunun için bölgede istikrar ve güven ortamına ihtiyaç var. Türkiye bu konuda 2011 ‘de başlayan iç savaş öncesinde Suriye ile çok ileri düzey ilişkiler geliştirmek için çaba gösterdi, ancak bölge büyük bir istikrarsızlığa yuvarlandı. Türkiye, halen bölgenin en istikrarlı ülkesi durumundadır”.

Su Politikaları Derneği Başkanı (SPD) Yıldız, Dicle ve Fırat havzasında suyun kıyıdaş ülkelerarasında paylaşımına yönelik anlayışın yerini sudan elde edilecek faydaların paylaşımının alması gerektiğini belirtti ve bölgenin karşı karşıya olduğu Gıda Güvencesi sorunu için  de bölgesel ortak gelişme ve kalkınma projelerinin üretilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ve Irak’ın isteği üzerine Ilısu Barajının doldurulmasının üç kez ertelediğini ve Irak’ın her ilave su bırakılması talebinin ise her defasında karşıladığını hatırlatan Başkan Yıldız, bu konuda Türkiye’nin Irak ile  su işbirliği için bir çerçevede anlaştığını dile getirdi.

“Burada suyun bölgede en verimli şekilde kullanılması için bir VİZYON geliştirilmesi zorunluluğu öne çıkıyor” diyen Dutsun Yıldız, “Buna yönelik her iki ülke arasında teknik ve  su yönetimi konusunda  işbirliğinin artacağı görülüyor. Bölgenin buna ihtiyacı var” dedi.

Başkan Dursun Yıldız, Uluslararası Kriz Grubu heyetinin üyeleri tarafından yapılan açıklamalara teşekkür etti ve Hidropolitik Akademi olarak,  bu konuda yaptığı rapor ve makale çalışmalarını talep ettiklerini aktardı.

Dursun Yıldız, konuklarına bu çalışmalara  Hidropolitik Akademi’nin web sayfasından ulaşabileceklerini belirterek, şayet ulaşamadıkları taktirde sözkonusu makalelerin kendilerine gönderebileceklerini kaydetti.

Brüksel merkezli, bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Uluslararası Kriz Grubu, dünyanın altmıştan fazla ülkede yaşanan ihtilaflar üzerin çalışan, çatışmaların önlenmesi ve çözülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Uluslararası Kriz Grubu, Türkiye ofisi olarak 2007 yılından beri İstanbul’da faaliyet gösteriyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.