ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İkinci Thodex iddianamesi tamamlandı

İkinci Thodex iddianamesi tamamlandı
23 Ocak 2024
5
A+
A-

* Kripto para borsası Thodex’e yönelik ikinci soruşturmada sona gelindi. Savcılık, 21 şüpheli hakkındaki iddianameyi tamamladı.

* Örgüt kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer hakkında 3 farklı suçtan 11 bin 462 yıla kadar hapis cezası istendi.

UHA / İnternational News Agency

Muhammet Emin Şahin

Muhammet Emin Şahin

Thodex vurgununun detayları hazırlanan ikinci iddianameyle bir kez daha gözler TRT Haber'in zirvedeki yeri değişmedi - Son Dakika Haberleriönüne serildi.

Kripto para borsası Thodex’e ilişkin ilk davada önce karar çıktı. Elebaşı koltuğundaki Özer ve kardeşleri binlerce yıl hapis cezası aldı. Dava sürerken savcılığa yüzlerce kişi suç duyurusunda bulundu. Çok geçmeden savcılık ikinci soruşturmaya da son noktayı koydu. Şirketin para trafiği, sistemin işleyişi ve vurguna giden süreç araştırıldı. Hazırlanan iddianamenin detaylarına ilk kez TRT Haber ulaştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu’nun yürüttüğü soruşturma tamamlandı. 21 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Örgüt kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Faruk Fatih Özer hakkında 3 farklı suçtan 11 bin 462 yıla kadar hapis talep edildi.

Thodex’in veri tabanı mercek altına alındı

Soruşturmada elde edilen deliller ışığında bir örgüt şeması da çıkarıldı. Fatih Faruk Özer’le birlikte 7 şüpheli örgüt yöneticisi, 13 şüpheli ise örgüt üyesi olmakla suçlandı. Mali Suçları Araştırma Kurulu, Thodex’in veri tabanını mercek altına aldı. Sistem üzerinden yapılan her işlem incelendi. Hazırlanan rapora göre vurgunun miktarı 94 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Mağdurların parasının büyük kısmının kripto paraya dönüştürülerek yurt dışındaki borsalara aktarıldığı tespit edildi. Şüphelilerin yakınları üzerine bir altın şirketi kurduğu da belirlendi. Hiçbir faaliyeti olmayan bu şirket aracılığıyla da fiziki altın alındı.

Yargılama süreci, 572 kişinin müşteki sıfatıyla yer aldığı iddianamenin kabul edilmesiyle başlayacak.

***

Yazar hakkında

Muhammet Emin Şahin,1994’te Karaman’da doğdu. Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünde tamamladı. Ardından Marmara Üniversitesi Radyo ve TV alanında Yüksek Lisans’a başladı. Farklı medya kollarında 2013 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. 2019’dan beri de TRT Haber’de Adliye Muhabiri olarak görevini sürdürüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.