ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: “Bugüne Kadar İçişleri Bakanlığımızca 5 Milyar 523 Milyon TL Toplam Ödeme Yapıldı”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: “Bugüne Kadar İçişleri Bakanlığımızca 5 Milyar 523 Milyon TL Toplam Ödeme Yapıldı”
20 Haziran 2023
21
A+
A-

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yürütülen çalışmaları incelemek üzere Malatya’da geçici konteyner kent ve çarşı ziyaretinin ardından Afet Koordinasyon Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

UHA / İnternational News Agency

İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıya; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Malatya Valisi Hulusi Şahin, AFAD Başkanı Yunus Sezer, il protokolü ve yetkiler katıldı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, toplantının ardından TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’dan Haber ve Yayın Koordinatörü Veysel KAVRAYAN‘a açıklamalarda bulundu.

Bayramdan Önce Tüm Üçüncü Taksit Ödemelerini Yapmış Olacağız”

Bakan Yerlikaya konuşmasında, “Bugün Malatya’dayız. Öncelikle Malatyalı hemşehrilerimize, kardeşlerimize yürekten sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz. Şehre gelir gelmez geçici iş yerlerimize hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Akabinde bir konteyner kent ziyaretinde bulunduk. Orada vatandaşlarımızla, depremzede kardeşlerimizle hemhal olduk. Sonrasında bu vakte kadar milletvekillerimiz, Bakan Yardımcımız, AFAD Başkanımız, Koordinatör Mülki İdari Amirlerimiz, Büyükşehir İlçe Belediye Başkanlarımız, 2. Ordumuz, burada bulunması gereken koordinasyon kurulundaki arkadaşlarımızla beraber depremin 132’inci gününde, Malatya’da, 6 Şubat’tan bu ana kadar gelinen hizmetlerle ilgili değerlendirmeleri yaptık.

Asrın felaketini yaşadık. Cenabı Allah tekrarından ülkemizi ve tüm insanlığı korusun diye dua ediyoruz. Ama bu felaketten, asrın kardeşliğini hamdolsun gördük, tüm dünya da buna şahit oldu. O ilk andan itibaren devletimiz, milletimiz, tüm kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız yanımızda ve bu zor günümüzde yer alan dostlarımız yaralarımızı sarmak için gerçekten tarihi bir duruş sergilediler. Her birine şükranlarımızı ifade ediyoruz.

132 günden beri Sayın Cumhurbaşkanımız, 11 ilimizde şehirlerin ihya edilmesi ve yaraların sarılması için ilk andan bugüne kadar ve 5 Şubat öncesinden daha görkemli, daha muhteşem şehirler haline getirilmesi ile ilgili bu büyük çalışmayı anbean takip ediyor. Yeni kabinemizde bütün arkadaşlarımız deprem bölgeleri başta olmak üzere, bu şehirleri ziyaret ediyoruz. Kendi görev alanımız ile birbirimizin görev alanlarıyla ilgili neler yapılıyor ve sahada bizlere intikal ettirilen bütün meseleleri arkadaşlarımızla beraber değerlendiriyoruz.

Geçici barınma hizmeti şu an için 75 bin 500 haneyi bulmuş vaziyettedir. Bunlardan 45 bin hane bizden kira yardımı alıyor. Ev sahiplerine 5 bin TL, kiracı kardeşlerimize 3 bin TL veriyoruz. Bunları ilk iki ay ödedik. Türkiye genelinde 330 bin hane, Malatya’da 45 bin 700 hane kira yardımı alıyor. Onların da bayramdan önce tüm üçüncü taksit ödemelerini inşallah yapmış olacağız. Çadırda 4 bin hane kalıyor. İki ay içerisinde çadır faslını geçmiş olacağız. Çünkü ilk barınma biliyorsunuz çadırdır. Asıl arzu ettiğimiz konteyner. Çok az bir hane kaldı, bin 500 hane şehrimizdeki tesislerde henüz misafir ediliyorlar ama onlarla da ilgili artık bu misafirlik, konteynere veya kira yardımına geçme ile ilgili arkadaşlarımız, Valiliğimizin koordinasyonunda çalışıyor. Bu da tamamlanacak.

Malatya’da 20 binin biraz üzerinde hane şu an için konteynerde kalıyor. 63 konteyner kent var. 5 bin konteyner tamamlanmak üzere, buraya da aynı şekilde başta çadırda olan hemşehrilerimizi almak için gayret gösteriyoruz. 6 bin konteyner, bunun üzerine hak sahibi olan hemşehrilerimize ilave ederken, bu arada Malatya’mıza tayin olan, ilk defa veya naklen gelen başta öğretmen ve diğer kamu görevlileri olmak üzere, Valiliğimizin koordinasyonunda, tutulan ve toplanan talepler doğrultusunda bu kardeşlerimizin de barınma ile ilgili ihtiyaçlarını giderebilmek için inşallah Ağustos ayı sonu itibariyle 6 bin konteyner daha ilave etmiş olacağız. Böylelikle Malatya’mızda 37 bin konteyner sayısına ulaşmış olacağız. Konteynerlerin içinde ocakları var. Hava sıcaklığından dolayı Hatay’da, Kahramanmaraş’ta ve Adıyaman’da başlatmış olduğumuz konteyner klima takma çalışmalarını inşallah Malatya’mızda süratle tamamlamak istiyoruz. Bununla ilgili üretici, tüm yerli ve milli olan firmaların her biriyle, üretim potansiyelinin bize vermiş olduğu hızla buradaki konteynerlerimize takmış olacağız.

Konteyner kent ziyaretlerimizde hemşehrilerimizle, kardeşlerimizle yapmış olduğumuz sohbetlerde bugüne kadar tarihi hizmetler verildi. Bunlardan birisi sıcak yemekle ilgili. Artık depremzedelerimizin ocakları var. AFAD, Kızılay ve sivil toplum kuruluşları ile beraber iş birliği noktasında, arkadaşlarımız AFAD koordinasyonunda çalışıyor. Depremzede kardeşlerimiz bir karta yüklenen rakamla artık yemeğini, alışverişini şehirde kendi iş yerlerimizde yapacak. Neyi arzuluyorsa artık o ürünle kendi yemeğini, kendi konteynerinde pişireceği şeklinde bir plan yapıyoruz. Bunu kıymetli kardeşlerimiz kendilerine danıştığımız zaman çok büyük oranda bu şekilde bir gelişmenin olmasından memnun olacaklarını ilettiler. İnşallah Temmuz’un ilk haftasından itibaren harekete geçeceğimizi düşünüyoruz.

Kalıcı konutlarla ilgili merkezde 66 bin 69 çok katlı afet konutu, kırsalda 25 bin 595 köy evi olmak üzere toplam 91 bin 664 afet konutu planlaması yapıldı. Merkezde 14 bin 173 çok katlı afet konutu, kırsalda 7 bin 131 köy evi olmak üzere toplamda 21 bin 304 konutun ihalesi yapıldı. Burada merkezde yapılacak kalıcı konutlarla ilgili yer seçimi ve ilgili çalışmayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız yapıyor. Kırsalda olanı ise İçişleri Bakanlığı olarak AFAD üzerinden yapıyoruz ve hızlıca tamamlamak istiyoruz. Kırsalda muhtarımız, köyün önde gelenleri ve tüm haneler, ortak akıl ve istişare ile AFAD ekibimize, koordinatör valimize, Malatya valimize, belediyelerimize yer belirleme ile ilgili meseleleri bildirmeli. Bu noktada biz sizin hızınıza uymak istiyoruz. Bazı yerlerde çok hızlı hareket edildiğini, o köydeki birlik ve beraberlik ruhunun o noktada tecellisini iftiharla görüyoruz. Aynı hayırda aceleci olmayı diğer köylerimizde de görmek istiyoruz, sizlerden bu noktada yardım istiyoruz.

3 bin 803 geçici iş yeri planlaması yapıldı. Bunlardan 3 bin 226 iş yeri hizmete sunularak tamamlandı. Valiliğimiz bunu çok büyük bir hakkaniyetle, meslek odaları ile birlikte 5 Şubat günü burada esnaf olan arkadaşlarımızdan istekte bulunanların kurasını noter yapıyor ve teslim ediliyor. Ben de buralara uğradım ve hayırlı olsun dedim. Bu sayının artmasını, tahsisi yapılan arkadaşlarımızın o iş yerini açmasını istiyoruz. Çadırlarda geçici barınma hizmeti verdiğimiz tüm ailelerimizi inşallah iki ay içinde konteynere döndürmek istiyoruz.

Bugüne kadar, 132 günde çeşitli isimlerle AFAD olarak İçişleri Bakanlığımızca 5 milyar 523 milyon TL toplam ödeme yapıldı. Durmayacağız. Kıymetli hemşehrilerimizin, Malatyalı kardeşlerimizin bize olan inancı, bizlere yapmış oldukları hayır duasının bizi her gün daha da motive ettiğinin bilinmesini istiyorum. Valiliğimizin koordinasyonunda bu toplantıda ve ziyaretlerimizde gördük ki Garnizon 2. Ordumuz, Büyükşehir Belediyemiz, sayın milletvekillerimiz, meslek odalarımız şükürler olsun şehrimizde gerçekten yönetsel olarak mükemmel bir uyum içinde. Bu uyumun, istişare gücünün, vatandaş ve insan odaklı çalışmanın karşılığını çok bereketli bir şekilde alıyoruz. Bunun üzerine de çıkacağımıza inanıyoruz çünkü devlet ve hükûmet olarak biz daima böyle bir birlikteliğin ve ortak çalışma ruhunun yanında olacağız. Tekrar tüm depremzede kardeşlerimize ve Malatya’mıza geçmiş olsun diyorum. Allah tekrarından korusun diyorum. Yaraları sarma ile ilgili göreceksiniz verilen sözlerin, yapılan çalışmaların da zamanında nasıl sizlerin yüzünü ağartacak şekilde tecelli edeceğini Allah’ın izniyle hep birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.