ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hubble Uzay Teleskobu 10 gündür “güvenli modda”

Hubble Uzay Teleskobu 10 gündür “güvenli modda”
24 Haziran 2021
1.640
A+
A-

UHA HABER / Dünya’nın uzaydaki gözü Hubble Teleskobu 13 Haziran’da meydana gelen bilgisayar hatası sonrasında, bir daha “çalışır” duruma getirilemedi. 10 gündür çevrim dışı olan teleskobu kurtarmak için çalışmalar.

NASA duyurdu: Hubble Uzay Teleskobu gözlemlerini durdurdu - Dünyadan  HaberlerHubble Uzay Teleskobu’nun beyni kabul edilen ana bilgisayarı 13 Haziran’da hata verdi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) mühendisleri teleskobun verilerini analiz etti, bilgisayarı yeniden başlatmayı denedi.

“Arızanın bellekten kaynaklanma” ihtimali

Hubble’ı çevrim içi duruma getirmek için yapılan 3 deneme de başarısız oldu, yedek bellek modülüne de geçiş yapılamadı. teleskop hala “güvenli modda” bulunuyor.

NASA mühendisleri, teleskobun bilimsel araştırmalarda kullanılan araç ve gereçlerinde sorun bulunmadığı, arızanın bellekten kaynaklandığı ihtimali üzerinde duruyor.

Yük bilgisayarı 80’li yılların

1990’da uzaya fırlatılan Hubble teleskobunun yük bilgisayarı 80’li yıllarda üretildi.

Teleskop bugüne kadar, yıldızların doğum ve ölüm anlarını görüntüledi, Plüton gezegeninin çevresinde yeni uydular keşfetti, 13 milyar 400 milyon ışık yılı uzaklıktaki galaksileri tespit etti.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 24 Haziran 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.