ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:56 Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Filistin’de Yargılama Yetkisi ve İlişkili Gelişmeler
00:32 İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan, 9 günlük tatilden dönecek sürücülere, “Emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim.” uyarısı
00:17 Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan’ın Filistin Devleti’ni tanıma kararından memnuniyet duyuyoruz
00:02 A Millli Takım Portekiz’e farklı mağlup oldu
09:55 ABD, Güvenlik Riski Gerekçesiyle Kaspersky Satışını Yasakladı
09:47 CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, “Saray’ın Yetkilendirdiği Şimşek’in Hedefi Vatandaşı Soyup Soğana Çevirmek!”
09:15 Çin, Sincan’daki yer adlarından Türki-İslami unsurları çıkardı
09:14 Türkiye-Portekiz maçı bu akşam TRT 1’den canlı yayınlanacak
08:58 Bayram tatilinin 7 günlük kaza bilançosu: 62 ölü, 8 bin 690 yaralı
08:02 NATO Genel Sekreterliği için tek aday olan Mark Rutte kimdir?
00:48 Avrupa’dan kısa kısa Haberler!
00:39 Londra’da yapay zeka ile üretilen filmin prömiyeri tepkiler nedeniyle iptal edildi
00:31 İtalya’da ana muhalefet Başbakan Meloni’nin anayasa reformlarına karşı birleşiyor
00:13 Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye katılım müzakereleri başlıyor
10:26 İZDENİZ’in İzmir-Midilli seferlerine yoğun ilgi
09:42 İşte İzmir Metrosu’nun 28’lik delikanlısı
09:28 BM anketi: 5 kişiden 4’ü iklim kriziyle daha fazla mücadele bekliyor
09:06 10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir
08:49 Haftanın öne çıkan haberleri! Kısa kısa!
07:23 Kripto düzenlemesi Meclis’e geliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Hayat kurtaran kahramanlar!

Hayat kurtaran kahramanlar!
13 Haziran 2023
9
A+
A-

Sevgili okurlarım, insanın kendisi de hayatı da değerlidir. Hayatı ve insanı yaratan Cenabı Allah Kur’an-ı Kerim’de insan hayatına dair ders çıkarmamız gereken önemli gerçekleri buyurmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’in İsra Suresinin 70nci Ayeti; insanoğlunun şerefli kılındığını, en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdığını, yaratılanların birçoğundan üstün olduğunu açıklıyor.

Maide Suresinin 32nci Ayetinde ise Cenabı Allah; “Kim bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kimde birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır”, buyurmaktadır.

Depremde hayat kurtaran öneri ve uyarılar!

Kur’an; içinde insanın ve hayatının anlatıldığı, geçmiş kavimlere dair önemli hayat hikâyelerinin yer aldığı, insana doğru yolu gösteren, kötülüklerden alıkoyan ilahi bir kitaptır.

İnsan olarak dünyada yaşadıklarımızı Kur’an-ın ışığında değerlendirmek, gerçeğe ve güzel olana ulaşmada insanın yolunu aydınlatır.

Şu fani dünyada yaşadığımız gerçeklerden biri de insanın zaman zaman hayatının tehlikeye girmesi ve kurtulması için ona kurtarıcı bir elin uzanmasıdır.

Maraş depremlerinde 9. gün… Can kaybı artıyor, arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor | Independent Türkçe

HAYAT KURTARAN ELLER

İnsan hayatı sürprizlerle doludur. Bu sürprizlerden bazıları insanı mutlu ve mesut kılarken bazıları da insanı ölümle karşı karşıya getirir. Ölümle karşı karşıya kalınan durumlarda insan kurtarıcı bir el arar, işte bu kurtarıcı el, hayat kurtaran insanın elidir.

06 Şubat 2023 günü sabaha doğru yaşanan 11 ilimizi büyük çapta etkileyen depremde binlerce insanımız enkaz altında kaldı. Bu insanlar kendilerine uzanacak kurtarıcı bir el beklediler.

İlk yardım ekipleri, Türk Silahlı kuvvetleri’nin cesur askerleri, yurt dışından gelen gönüllü kurtarma ekipleri ve yanlarında getirdikleri insan kokusunu anında alan köpekler ve diğer sivil gönüllü vatandaşlarımız bir can kurtarmak için seferber oldular.

Böylelikle enkaz altında yardım bekleyen, bebeğinden yaşlısına kadar çok sayıda insanımıza bir ışık göründü bu insanlar için hayat yeniden başladı.

Şanlıurfa ve Adıyaman'da sel felaketi: 15 ölü - Gündem Haberleri

Yalnızca depremde değil, insan yaşamını tehdit eden diğer büyük afetlerde de insanoğlu ölümle karşı karşıya kalabiliyor, bir kurtarıcı el bekliyor.

Alevlerin gökyüzüne yükseldiği bir yangına müdahale etmek, denizde, gölde veya havuzda boğulma tehlikesi yaşayan insanları kurtarmak, trafikte ya da çalışırken iş kazası geçiren insanlar için tehlikeye dalmak, insan hayatını kurtaran el olmaktır.

Bir başka hayat kurtarma şeklide insanı olası bir tehlikenin içinden çekip çıkarmaktır. Ölüm tehlikesi uyarısı olan bir durumdan insanı çevirmekte hayat kurtarmaktır.

Bakan Koca'dan Nisa bebek açıklaması: Beyin ölümü tespit edilmedi

HAYAT KURTARAN SAĞLIK ORDUSU!

Dünyanın her yerinde sağlıkçılar, kendilerini insanlığa adayan, yaşam için yardım bekleyen insanlara el uzatan sağlık ordusunun bir neferidir.

Sağlık sektöründe ilk yardım ekibi her türlü felaket anında bir kurtarıcı el bekleyen insanlara elini uzatır, felaketi yaşayan insanların kurtarıcısı olmaya çalışır. Zaman açısından saniyelerin bile çok önemli olduğu bir anda, insana yardım elini uzatıp hayat kurtarmak, sağlık çalışanlarında oluşmuş bir görev bilincidir.

Hayat kurtaran kahraman olmak, kolay bir şey değildir, fedakârlık, özveri ve gayret isteyen bir adanmışlık halidir.

Kendisini insan sağlığına adayan, gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarının değerini bilip, kendilerine destek olmak, insani bir yaklaşım tarzıdır.

Böyle bir insani olgunluğa eriştiğimiz zaman, hayatın ve insanın yaşamımız içindeki rolünü daha iyi kavramış olacağız.

Atıf ÖZGEN

(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: [email protected]

***

ÖNCE ÖZDE ÖNDE İNSAN - ATIF ÖZGEN | Nadir Kitap

İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Haber Ajansı (UHA) ve TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’nın köşe yazarı Atıf ÖZGEN, emekli olduktan sonra kaleme aldığı ilk eseri olan ‘Önce Özde Önde İNSAN’ isimli kitabını yayımladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.