ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hatice Gökçe’den geri dönüştürülmüş akrilik elyaftan “Güneş Kralı” koleksiyonu

Hatice Gökçe’den geri dönüştürülmüş akrilik elyaftan “Güneş Kralı” koleksiyonu
25 Aralık 2022
477
A+
A-

Tasarımcı Hatice Gökçe, geri dönüştürülmüş akrilik elyafı Acrycycle ve el dokuması ipeklerden oluşan yeni koleksiyonuyla, içindeki çocuğu kaybetmeyen erkeklere sesleniyor. İzlenebilir barkodlu 26 look ve 55 parçadan oluşan koleksiyon, renkleri ve desenleriyle öne çıkıyor. Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)nın haberine göre, Hatice Gökçe, içindeki çocuğu kaybetmeden büyüyen erkeklere özel hazırladığı Güneş Kralı koleksiyonunda dünyanın geri dönüştürülmüş ilk ve tek akrilik elyafı olan Acrycycle ile el dokuması ipekleri bir araya getiriyor.

Oversize (bedensiz) tasarımların yer aldığı rahat ve renkli koleksiyon, izlenebilir barkodlu 26 look ve 55 parçadan oluşuyor. Aksa Akrilik’in katkılarıyla hazırlanan Güneş Kralı koleksiyonu, geri dönüştürülmüş elyafla doğaya saygısını sunarken, etnik desenli, parlak ipeklerle de kültürel zenginliği gözler önüne seriyor.

[tasarımcı Hatice Gökçe]

Güneş Kralı’nın 2022 Sonbahar Kış Sezonu koleksiyonu Yenidoğan’ın devamı niteliğinde olduğunu belirten tasarımcı Hatice Gökçe, markasını kurduğu günden itibaren sürdürülebilirlik konusunun önceliği olduğunu söylüyor: “Tekstil sektörünün dünyayı kirleten ikinci büyük sektör olduğunu bilmek beni her zaman daha çevreye duyarlı tasarımlar ve üretim yaptırmaya yöneltti. Bir önceki koleksiyonum Yenidoğan; dün, bugün ve gelecekten bahsediyordu. Geçmişi unutmadan geleceğe yatırım yapan bir nesle hitap ediyordu. Değersiz, atık olan bir sürü giysinin, malzemenin bir teknolojiyle yeniden dönüştürülmesi ve yeniden kullanıma sokulması çok önemli. Güneş Kralı koleksiyonu geri dönüştürülmüş elyaftan ve ipekten oluşuyor. Bildiğiniz gibi el dokuması ipeğin de önemli bir yeri var kültürümüzde. Burada  dokuma kültürümüzdeki ipeğin ve desenlerin zenginliğini de ortaya koymak istedim” dedi.

 Dört ayda tamamlanan koleksiyon özellikle renkleri ve desenleriyle öne çıkıyor. Oldukça dikkat çeken parçalardan oluşan koleksiyonda gömlekler, acrycycle kaftanlar, ceketler ve ipek pantolonlar göz alıyor. Stylingi Nur Eda İşbilir, saç ve Makyaj Zeynep Halitoğulları’nın yaptığı koleksiyonu Kerem Şeker ve Esen Bahar Peker fotoğrafladı. Danya Fesenko’nun model olarak yer aldığı çekimlerde fotoğraf asistanı Celal Can Konaçoğlu ve styling asistanı Zilan İkinci oldu. Koleksiyona özel filmi ise Bahadır Coşar çekti.

 Koleksiyonun fotoğraf çekimleri Aksa Akrilik’in Yalova’da bulunan üretim tesislerinde gerçekleşti. Kapasite ve alan olarak dünyanın en büyük akrilik elyaf üretim tesisine sahip olan Aksa Akrilik, 1968’den beri faaliyette bulunuyor. Çekimlerde, akrilik elyaf üretim ve boyama sahalarının yanı sıra fabrikanın enerji santrali de kullanıldı. 54 yıllık geçmişe sahip olan fabrika ilk kez bir moda çekimine ev sahipliği yaptı. Güneş Kralı koleksiyonu Hatice Gökçe’nn kendi satış noktası Kara Karga’nın yanı sıra Brandroom’larda ve Gizia Gate’de yer alacak.   Acrycycle nedir?Geri dönüştürülmüş akrilik elyaf Acrycycle, gelecek nesillere daha yaşanabilir yarınlar bırakmayı mümkün kılıyor. Acrycycle teknolojisiyle üretilen ürünlerde karbon salımı yüzde 30, su tüketimi ise yüzde 86 daha az oluyor. Kendi üretim atıklarıyla üretilen ve yeni üretilmiş elyaf kalitesiyle bire bir aynı özellikleri taşıyan Acrycycle ile atıklar; depolama alanlarına gömülerek bertaraf edilmek yerine yeniden üretim döngüsüne katılıyor ve çevre kirliliğinin önüne geçiliyor. Bu elyaf ile üretilen ürünler uzun ömürlüdür ve deforme olmaz, uzun yıllar ilk günkü özelliklerini koruyor. Bu nedenle yeni ürüne duyulan ihtiyaç azalıyor, bu da yeniden üretim için gerekli olan kaynak kullanımı azaltmaya yardımcı oluyor. Üretim süreçleri boyunca oluşan atıklar, sahip olunan teknoloji sayesinde yeniden ürüne dönüştürülüyor.

Gazeteci* Dilek Özcan

*** Hatice Gökçe hakkında1973 yılında doğan Hatice Gökçe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu ve 1998 yılında kendi tasarım atölyesini kurdu. Türkiye’de erkek giyimi denildiğinde akla gelen isimlerin başında yer alan Gökçe, kariyerindeki ilk profesyonel ödülü 1998 yılında katıldığı yarışmada En İyi Erkek Tasarımı Ödülü’nü alarak başladı ve 1999 yılında Japonya’da düzenlenen tasarım yarışmasında Unique Design ödülünü aldı. Moda Tasarımcıları Derneği’nin kurucu üyesi olan tasarımcı, Birleşmiş Milletler’in de desteklediği sosyal sorumluluk projesi “Argande”nin 2008 yılından bugüne kadar tasarım koordinatörlüğünü üstlendi. Gökçe, İstanbul Modern’de tanıtımını yaptığı The Leather Age projesiyle önce Pekin, arkasından Shanghai’da tasarımlarını geniş bir kitleye sundu. Eylül 2015’te The Leather Age Projesini Milano Moda Haftası’nda sergileyen Gökçe, İstanbul Modern’in Zanaat, Tasarım, Sanat Platformu’nun ilk projesinde yer aldı.  Pera Müze, Topkapı Sarayı Müze Mağazası ve Baksı Müze Mağazaları için özel tasarımlar hazırladı. Kendi adını taşıyan erkek giyim markasında deneysel çalışmayı benimsiyor ve yenilikçi kumaşlarla tasarımlar ortaya koyuyor. Tasarımcı, doğanın uyumundan ve teknolojinin iddialarından izler taşıyan tasarımlarıyla konfor ve detayı, zenginlikle derinliği birleştirerek sade ve zarif lüksün mükemmel uyumunu hayata geçiriyor. Hatice Gökçe, dokuya olan özel ilgisi, bitmek bilmez araştırmacı ruhu ve günü yakalayan heyecan verici avant-garde tasarımlarıyla her zaman Türk moda dünyasının önde gelen isimlerindendir.

[UHA Haber Ajansı, 25 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.