enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hamaney: Irak’ta bir Amerikan askeri bile çok fazla

Hamaney: Irak’ta bir Amerikan askeri bile çok fazla
1 Mayıs 2023
482
A+
A-

İran dini lideri Hamaney, kendisini ziyaret eden Irak Cumhurbaşkanı Raşit’e ABD’nin Irak’ın dostu olmadığını vurguladı.

UHA / İnternational News Agency (TAHRAN)

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, cumartesi günü başkent Tahran’da Irak Cumhurbaşkanı Abdul Latif Raşit’i ağırladı. 

Hamaney, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesini amaçlayan ziyaret sırasında Irak liderine Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenilir bir dost olmadığını ve Irak topraklarında Amerikan birlikleri barındırmaması gerektiğini söyledi.

İran devlet medyasının aktardığına göre Hamaney “Amerikalılar Irak’ın dostu değil. Amerikalılar kimseyle dost değil ve hatta Avrupalı dostlarına bile sadık değil” dedi ve sözlerini “Irak’ta bir Amerikalı’nın varlığı bile çok fazla” ifadelerini kullandı.

Irak ile ABD ilişkilerine atıfta bulunmayan Raşit “Irak’ın ana çabası İran’la ilişkileri derinleştirmek ve iki ülke arasında devam eden belirli sorunların çözmek” olduğunu vurguladı.

ABD’nin 2014’te Irak topraklarını ele geçiren  Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı savaşta destek olmak üzere 2 bn 500 askerini ülkede bulunduruyor.

Irak’la güçlü bağları bulunan İran, ABD’nin komşusunda ve Körfez ülkelerinde askeri varlığının bulunmasına karşı çıkıyor ve bunu Batı’nın bölgeye askeri müdahalesi olarak tanımlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.