ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hak-Bir Çalışan ve Emekliler Derneği’nden hükümete çağrı: Emekli maaşları kira bedellerine göre belirlensin

Hak-Bir Çalışan ve Emekliler Derneği’nden hükümete çağrı: Emekli maaşları kira bedellerine göre belirlensin
8 Ocak 2024
13
A+
A-

Bismillâhirrahmanirrahîm;

Hak-Bir Çalışan ve Emekliler Derneği, Hükümetin bütçe görüşmelerini tamamladıktan sonra kamuoyundan gelen tepkilere karşı emekli maaşlarının yetersizliği nedeniyle günün şartlarına uygun olarak güncellemeyi gündemine almış bulunduğunu açıkladı. 

UHA / İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiHak-Bir Çalışan ve Emekliler Derneği’nden yapılan basın açıklamasında, Türkiye’de emeklileri kanunen temsil HAK-BİR ÇALIŞAN VE EMEKLİLER DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI - Aktuel 53edenleri ile siyasi partiler, dernek, vakıf, sendika, kooperatif ve benzeri gönüllü kuruluşların  görüşlerini dile getirdiği belirtildi.
Açıklamada, kimi kuruluşların asgari ücretten daha aşağı olmasının, çalışanlara yapılan zammın emeklilere de verilmesinin ve bazılarının da enflasyon karşısında sabit emekli maaşı yerine, esnek maaş verilmesini talep ettiği ifade edildi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nda emeklileri temsil eden tek yetkili gönüllü kuruluşun “Türkiye Emekliler Derneği” olduğunun dile getirildiği açıklamada, bu derneğin sadece işçi emeklilerini ve memurları da “Memur-Sen Konfederasyonu” temsil ettiği bildirildi.
Merkez Bankası kritik veriyi açıkladı: Memur ve emekli maaş zammı  şekillendi | 2024 kök maaş zammıAçıklamada ayrıca “Ancak; Esnaf ve Sanatkarları, işveren olduğu halde, kendi isteğiyle sigortalı olup emekli olanları, yurtdışında çalışıp ülkemizde emekli olanları, bankalar, barolar, sandıklar, kooperatifler benzeri örgütlü olmayan emeklileri temsil eden bir gönüllü kuruluş bulunmadığı için, Hak-Bir Çalışan ve Emekliler Derneği olarak “Çalışan-Bütün Emeklileri” temsil etmek üzere kurulduk. Derneğimize  herkes ve her kesim üye olabilmektedir” denildi.
HAK-BİR olarak emekli maaşlarının  iyileştirilmesi için yapılacak  olan zammın, kira bedelleri dikkate alınarak  yapılmasının önerildiği basın açıklamasında, “Çünkü emeklinin evi yoksa aldığı maaş kiraya yetmemektedir. Evi olmayan bir emeklinin maaşı çalışanın asgari ücreti kadar  olsa dahi yaşama şansı kalmamıştır” şeklinde ifade edildi.
Açıklamada, Hükümet yetkililerinin, emekli maaşının iyileştirilmesi için kısa vadede tekliflerinin kira bedelinin esas alınarak düzenlenmesi istenerek, uzun vadeli teklifleri şöyle sıralandı:
1- Sosyal Güvenlik Sisteminin yeniden tasarlanması öncelikli önerimizdir. Bu tasarıda emeklinin tanımı, enflasyon ortamında emekliye yapılacak sosyal destekler anlaşılır ve ölçülebilir kriterlerle belirlenmelidir. Yoksa asgari ücretin artışı sonrasında emekliye de zam yapılması bir çözüm değildir.
SON DAKİKA! 20 Eylül'de Emekli maaş almadan 16000 TL ek ödeme yapılacak!Çünkü asgari ücrete yapılan zamdan  önce   piyasadaki fiyat artışlarına tanık oluyoruz. Bu doğru bir yöntem değildir. Hak-Bir olarak “Kendiliğinden Artış” ilkesi benimsenerek  enflasyon payı verilmesi teklifimizdir. “Bu nasıl olacak ?” diyebilirsiniz. Böyle bir modelin çalışmasını uzun vadeli olarak Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları  yapmalıdır. Bu konuda “EMEKLİ-YAŞLI SORUNLARI KURULTAYI” oluşturulması için bütün sendika, dernek ve vakıf gibi gönüllü kuruluşlara çağrıda bulunuyorum.
2- Türkiye Yaşlılar kategorisine girmiş bulunmaktadır. Çünkü 10 milyon yaşlı nüfus vardır. Bu nüfus hem emekli hem yaşlıdır. “EMEKLİ-YAŞLI SORUNLARI KURULTAYI”nda bu nüfusun problemleri ele alınmalıdır. Bu vatanı ve imkânı bize emanet eden yaşlılara karşı da borcumuzu ödemeliyiz. Emekli-Yaşlı problemleri kartopu gibi büyümektedir. Hak-Bir  Çalışan Ve Emekliler Derneği olarak ; Devlet, Hükümet ve sivil toplum kuruluşları  emekli-yaşlı problemlerini hep beraber çözebiliriz.
3- Yaşlı-Emekli problemlerini dert eden kuruluşlar, yakınma veya sitemli bir üslupla bu problemi çözemezler, Bu sorunlar bilimsel raporlarla ortaya konulmalıdır. Uygulama yürütmenin işidir. Bizim işimiz ise problemi doğru tespit etmektir. Bir hekim gibi davranıp hastalığı teşhis  ederek, tedavi etmek, temel ilkemiz olmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.