ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
17:25 Spor Ahlakı ve Şiddet
16:21 G7 Sonrası Biden’ın Küresel Liderlik Karnesi
15:51 Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
11:52 WikiLeaks kurucusu Assange, hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin ardından İngiltere’den ayrıldı
10:43 Ölü uyduların yıllık ürettiği 17 ton kimyasal, ozon tabakasına zarar veriyor: Araştırma
10:23 Çin ve AB elektrikli araçları hedef alacak gümrük vergilerini tekrar masaya yatıracak
09:39 İnşaat geçen yıla göre yavaşladı!
09:26 Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
08:03 AK Parti MYK yoğun gündemle toplanıyor
00:59 CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
00:57 İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı
00:46 Abdi İpekçi suikastinin önemli isimlerinden Yalçın Özbey İstanbul’da öldü
00:46 Memur ve emeklinin maaş zammı haftaya belli olacak
00:36 Macaristan’ın vetosunu aşan AB, Ukrayna’ya 1,4 milyar euro askeri ve insani yardım gönderecek
00:32 Küçükçekmece Lagünü yok olmak üzere: 7 metreden sonra oksijen kritik seviyede
00:28 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama
00:18 TRT Radyoları’nın yeni projesi “Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası: Kudüs”
12:00 Doğan Burda’dan Sabah Kahvesi editörü Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı Haber Bülteni
11:14 EURO 2024: UEFA ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza kesti, Hırvatistan mercek altında
10:10 Yumurtadan çıkan sülünler doğaya salınacakları günü bekliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Günlük yaşamda görgü kuralları

Günlük yaşamda görgü kuralları
27 Mayıs 2024
6
A+
A-

Utandırıcı yanlış anlaşılmalardan korkmanıza gerek yok! Bu 14 görgü kuralıyla günlük hayatta ve ofiste işler sarpa sarmaz.

UHA / İnternational News Agency

Tokalaşmak

Almanlar birçok sebeple tokalaşır, özellikle de selamlaşma ve vedalaşma sırasında. Bir gruba dahil olan birinin herkesle tek tek tokalaşması adettendir.

İçecek

Bira ve şarap normal bir akşam yemeğinin bir parçasıdır. Misafirlere prensip olarak alkollü içecek ikram edilir fakat birinin alkol tüketmemesi tamamen kabul edilebilir bir durumdur. Biri reddettiyse alkollü içecek konusunda ısrarcı olmayın. Bir Alman bir içeceği reddediyorsa, bu kesinkes utangaçlıktan veya kibarlıktan değil, gerçekten içmek istemiyordur. Bazı kültürlerde gençlerin restoranda veya birahanede bira söylemesi alışılmadık bir durum olabilir. Almanya’da alkol tüketimi için yasal yaş bira ve şarap için 16, sert içkiler için 18’dir.

Dakiklik

Bir randevuya veya bir iş toplantısına asla geç kalma. Almanların çoğu son derece dakiktir ve birkaç dakikalık bir gecikmeyi bile nezaketsizlik olarak değerlendirirler. Önemli randevulara beş ilâ on dakika erken gel ve zamanında ulaşamayacaksan arayıp haber ve.

Sen ve Siz

Özel hayatta yaşlı olan kişi genç kişiye “sen” diye hitap eder. İş dünyasında ise yaştan ve cinsiyetten bağımsız olarak “sen” hitabına geçme önerisi daima daha kıdemli kişiden gelir. Bir meslektaşa ismiyle hitap etmek ve resmi “siz” ifadesini kullanmak kibar bir ara adımdır. Fakat daima karşınızdaki buna rıza gösterip göstermediğini sorun.

Çiçekler

Sosyal bir etkinliğe gerekçeyle edildiysen ev sahiplerine çiçek getir. Çiçekler kağıda sarılmışsa eve girmeden önce ambalajı çıkarmayı unutma.

Çöp ayırma

Almanlar çevre konucunda çok bilinçlidir ve geri dönüşümü kolaylaştırmak için çöplerini ayırırlar. Komşuların geri dönüştürülebilir camları veya kağıtları normal çöpe attığını görürse ilişkiniz sonsuza kadar gergin olabilir.

Öpüşmek

Yakın arkadaşlar selamlaşırken hem sol hem de sağ yanaktan öpmek adettir. Fakat iş ortamında bu hoş görülmez.

Sofra adabı

Bıçağın ve çatalın tabak üzerine çapraz konulması henüz yemeğini tamamlamadığın anlamına gelir. Bıçak ve çatalı tabağın sağ yanına paralel olarak yerleştirmek, garsona yemeği bitirdiğine ve tabağın kaldırılabileceğine dair bir işarettir.

İsimler

Herkese soyadıyla “Sie” diye hitap etmek kibarlıktır. Bayan Müller-Weber gibi çift soyadlarında hiçbirini atlama.

Küçük hanım

Genç kadınlar için kullanılan bu hitap artık demode. Artık kibarlık olarak da görülmüyor, hatta aşağılayıcı olabilir. Genel hitap “Bayan”dır.

Çıplaklık

Almanya’da halka açık çıplaklık konusunda kendi memleketinize göre çok daha fazla hoşgörü ve açık bir tutumla karşılaşabilirsiniz. Örneğin saunada, belirli zamanlarda havuzlarda ve çıplaklar kamplarında. Televizyonda bile bazı yayınlarda ve reklamlarda arada sırada çıplak ten görülür.

Selamlaşmak

Örneğin (küçük) bir şirkete, bir kuruma, doktorun bekleme odasında veya bir tren kompartımanına girdiğinizde dostça bir “İyi günler” ve vedalaşırken de “Görüşmek üzere” demek uygundur.

Restoranda oturma düzeni

Restoranlar dolu ve yoğun olduğunda yabancılarla bir masayı paylaşmak adettendir. Fakat bunu yapmadan önce boş yeri göstererek şunu sorun: “Burası boş mu acaba?” Masadaki diğer misafirlere de “Afiyet olsun” diyin. Fakat masada daha fazla sohbet beklemeyin. Bu oldukça hoş karşılanabildiği gibi ısrarcı olmamakta fayda var Ayrılırken masa komşularınıza veda etmelisiniz.

Kadeh kaldırmak

İçki içmeden önce “Şerefe” veya “Sağlığa” diyerek bardak tokuşturmak adettendir. Resmi ortamlarda ise bardağı sapından tutup diğerlerine anlamlı bir şekilde bakış atmak daha yaygındır. Kadehi ev sahibi kaldırmalıdır. Bir akşam yemeği partisinde veya bir restoranda ancak gruptaki herkes içeceğini veya yemeğini aldıktan sonra yemeğe veya içmeye başlamalı ve daha sonra davet sahibini takip etmelisiniz.

Kaynak* Deutschland.de

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.