ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Günlük Haber Bülteni

Günlük Haber Bülteni
2 Şubat 2024
9
A+
A-

UHA / İnternational News Agency

Blinken Gazze çatışmalarının başlamasından bu yana 5. kez bölgeye gidiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Hamas’la savaşının başladığı Ekim ayından bu yana Ortadoğu’ya beşinci ziyaretine hazırlanıyor. Ziyaret, ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması görüşmelerinin yoğunlaştığı ancak bölgesel çatışma korkusunun arttığı bir döneme denk geliyor.

***

İsrail ve Hamas geçici ateşkesi değerlendirirken Biden’dan Batı Şeria’da “Yahudi yerleşimcilere yaptırım” hamlesi

Gazze’de bir yandan çatışmalar devam ederken taraflar, kısa süreli ateşkes sağlayacak anlaşma teklifini değerlendiriyor. Başkan Biden ise Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerin Filistinliler’e yönelik şiddet eylemlerini hedef alan kararname yayınladı.

***

Türkiye, ABD’nin F-35 askeri uçağı için Rus S-400 hava savunma sistemlerinde tutum değiştirecek mi?

Türkiye’de iktidar ve muhalefet, ABD’nin gündeme getirdiği F-35 projesine dönüş karşılığında Rusya’dan alınan S-400 sistemlerinden vazgeçilmesini bir seçenek olarak görmüyor. CHP ise, satın alınması tartışılabilir olsa da, Türkiye’nin “egemen devlet” olarak S-400’leri kullanması gerektiği görüşünde.

***

Fransa’da çiftçiler ablukayı kaldırdı

Fransa Başbakanı Attal’ın, çiftçilerin birçok önerisini kabul eden açıklamalarının ardından, “Paris ve büyük kentlere yönelik abluka eylemleri” askıya alındı. Çiftçilere, “ablukalara son verin” çağrısı yapan ülkenin en büyük sendikası FNSEA, hükümete vaatlerini uygulamaya koyması için de süre verdi.

***

BM uzmanları: “Gazetecilerin öldürülmesi savaş suçu”

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne bağlı hak uzmanları, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 122 gazetecinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda gazetecinin de yaralandığını kaydederek, gazetecilere yönelik ölümcül saldırıları ve görev yaptıkları sırada susturulmalarını kınadı.

***

İsrail ve Lübnan arasında bir savaş istenmese de kaçınılmaz mı?

Hamas’ın İsrail’e baskın düzenlediği 7 Ekim’den bu yana Lübnan Hizbullahı ve İsrail, karşılıklı olarak her gün sınır ötesi saldırılar düzenliyor. İki taraf arasında savaş patlak verme olasılığıysa artıyor. Peki olası bir İsrail-Lübnan savaşı nasıl bir tablo yaratır?

***

ABD Savunma Bakanı Austin haftalar süren sessizliğini bozdu – 1 Şubat

Geçen ay başında hastaneye yatırılan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin haftalar sonra Pentagon’da basına açıklamalarda bulundu. Fransa’da çiftçi sendikaları görüşmelerde somut adım atılması üzerine protestoları askıya aldı. AB liderleri Ukrayna’ya 54 milyar dolar yeni yardım yapılmasını kabul etti.

***

Voice of America (VOA) 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.