ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:41 Dönemin TEM Daire Başkanı Aslan, 15 Temmuz’da yaşadıklarını anlattı
00:29 Gazeteci-Editör Onurkan Avcı’nın ‘Günün Getirdikleri!
00:11 TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “15 Temmuz ile birlikte artık isteriz ki Türkiye’de darbeler dönemi geride kalmıştır”
00:10 İletişim Başkanı Altun, Londra’daki 15 Temmuz paneline video mesaj gönderdi
00:06 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Darbeler, ondan sonraki on yıllarda da gelen nesillerin bedelini ödemeye devam ettiği ihanet hareketleridir.”
00:02 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni Ankara’dan yola çıktı
00:02 İletişim Başkanı Altun’dan “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” makalesi
00:02 Doktor ve hastalar sanal klinikte buluştu
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Güneydoğu Anadolu Projesi’yle (GAP) Mardin Ovası Fırat’ın Suyuyla Buluşuyor!

Güneydoğu Anadolu Projesi’yle (GAP) Mardin Ovası Fırat’ın Suyuyla Buluşuyor!
23 Aralık 2022
312
A+
A-

Su Politikaları Derneği, İnş. Müh. ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, Güneydoğu Anadolu Projesi’yle (GAP) Sulama Ana Kanalının tamamlandığını ve Mardin Ovası Fırat’ın suyuyla buluşacağını açıkladı.

Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, konuyla ilgili TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’dan Ataner YÜCE’ye yaptığı  açıklamada, Devlet Su İşeri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla 221 kilometrelik Mardin-Ceylanpınar Ana Kanalı’nın  yapay nehir projesinde sona yaklaşıldığını söyledi.

Dursun Yıldız, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Mardin Ovası ve Fırat’ın suyunu bir araya getirecek olan ana kanal hattının, Atatürk Barajı’ndan alınan suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e kadar taşıyacağını belirterek, 221 kilometrelik Mardin-Ceylanpınar sulama kanalının tamamlandığını ifade etti.

Mardin depolama tesisi ve ana kanal şebeke yapımı ile kanalın kuşaklama kanalı temizliği çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Yıldız, inşaat çalışmaları devam eden Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalından 2022 yılı Temmuz ayında Kızıltepe ovasına deneme suyu verildiğini belirtti.

Yaklaşık 835 bin Dekar alan sulanacak

Dursun Yıldız, 221 kilometre uzunluğundaki Mardin-Ceylanpınar Ana Kanalı ile 835 bin dekar tarım arazisinin peyderpey Fırat Nehri’nin suyu ile sulanacağını hatırlatarak, “Böylece bölgede yılda 2-3 ürün yetiştirilebilecek, çiftçinin geliri artacak” dedi.

Kuşaklama Kanalı Temizliği Yapılıyor

Mardin-Ceylanpınar sulama kanalı kuşaklama kanalında temizlik çalışması başladı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla projede sona yaklaşıldı.

SPD Başkanı Dursun Yıldız : Toprağa zarar vermeyecek bilinçli ve verimli sulama yapılmalı

GAP ile ilgili bir rapor ve bir de kitabı bulunan eski DSİ Yöneticilerinden Su Politikaları Derneği, İnş. Müh. ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, GAP’taki bu gelişmeyle ilgili olarak, Fırat’ın suyunun  yaygın bir şekilde  yukarı Mezopotamya’nın bereketli toprakları ile buluşacak olması tarihi bir olay olduğunun altını çizdi.

Dursun Yıldız, “bu bölgede tarım alanında birçok değişikliği de beraberinde getirecek. Verim iki katına çıkacak. Bunun yanında çeşitlilik de artmış olacak. Bölgede narenciye, seracılık gelişecek. Bölgede yılda iki mahsul alınıyor. Bu bazı yerlerde  üç mahsule çıkacak.  Mardin Ovası  ülkenin hububat ve bakliyat ihtiyacının yüzde  yüzde 35’ini karşılayacak duruma gelecek” şeklinde konuştu.

Fırat’ın suyunun Mardin ovasına kadar getirilmesinin sadece bölge ve Türkiye için değil  komşu ülkelerin gıda güvencesinin de sağlanmasına  büyük katkıda bulunacağını belirten Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız açıklamalarına şöyle devam etti;

“Bu kanalın Mardin depolaması  tesisinin de tamamlanmasıyla GAP’ta sulama alanında çok büyük bir adım atılmış olacak. Su Mardin Ovasına cazibeyle verilecek

Ayrıca Kızıltepe  havzası korunmuş olacak. Mardin Kızıltepe ovasında son 30 yıldır yeraltı suyu kullanılarak tarım yapıldı. Bu nedenle yeraltı su seviyesi 350 m. den 450 m ye kadar düştü. Şimdi bu suyun kullanımı azalacak ve yeraltı suyu beslenecek”.

Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, GAP bölgesinde  suyun çok değerli olduğunu bu değerin yakın gelecekte daha da artacağını belirterek suyun çok verimli kullanılması lazım dedi.

Dursun Yıldız, GAP’ta daha önce yaşanan deneyimlerin de dikkate alınarak toprağa zarar vermeyecek bilinçli ve planlı sulama yapılmasına yönelik çiftçilere eğitim verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gazeteci* Ataner YÜCE

[UHA Haber Ajansı, 23 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.