ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gazeteci Veysel KAVRAYAN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Liderler Zirvesi’ndeki diplomasi trafiğini derledi

Gazeteci Veysel KAVRAYAN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Liderler Zirvesi’ndeki diplomasi trafiğini derledi
12 Temmuz 2023
45
A+
A-

* Kritik Nato Zirvesi Litvanya’nın başkenti Vilnius’te dün başladı. 31 ülke liderinin gündeminde Rusya-Ukrayna savaşı, İsveç’in NATO üyeliği ve terörle mücadele oldu.

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirveye katılarak liderler oturumunda konuştu.

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca liderlerle de tek tek görüştü.

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’dan Haber ve Yayın Koordinatörü Gazeteci arkadaşımız Veysel KAVRAYAN, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, NATO Zirvesi’nin yapılacağı Litvanya’nın başkenti Vilnius’da ve NATO Liderler Zirvesi’nde göze çarpan diplomasi trafiğini  derledi.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, NATO Zirvesi’nin yapılacağı Litvanya’nın başkenti Vilnius’da.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, devlet ve hükûmet başkanlarının katılımıyla düzenlenen NATO Zirvesi nedeniyle gittiği Litvanya’nın başkenti Vilnius’da.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı; Türkiye’nin Vilnius Büyükelçisi Görkem Barış Tantekin, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zeki Levent Gümrükçü ve diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler eşlik ediyor.

***

NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi nedeniyle Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.

Görüşmenin başında, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kendisini arayarak ilettiği tebrik mesajı için ABD Başkanı Biden’a teşekkür eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Stratejik mekanizma kapsamında sıranın artık devlet başkanları düzeyinde istişarelere geldiği kanaatindeyim. Bugün NATO marjında bu görüşmeyi bunun ilk adımı olarak görüyorum. Bundan önceki buluşmalarımız adeta ısınma turları gibiydi ama şimdi yeni bir süreci başlatıyoruz. Tabii benim için bu yeni süreç beş yıllık bir süreç, şimdi sizde de seçim hazırlıkları var. Bu seçim hazırlıklarıyla birlikte şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz ile bir araya geldi.

NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi nedeniyle Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü.

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü.

NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi nedeniyle Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir araya geldi.

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Kanada Başbakanı Trudeau ile bir araya geldi.

NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi nedeniyle Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüştü.

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve zirveye katılan liderler, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından karşılandı.

Daha sonra NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarıyla aile fotoğrafı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı’na katıldı.

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Sunak ile görüştü.

NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi nedeniyle Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ile bir araya geldi.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi sebebiyle bulunduğu Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel’i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi sebebiyle bulunduğu Litvanya’nın başkenti Vilnius’da Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’i kabul etti.

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, İsveç Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri ile üçlü görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi nedeniyle bulunduğu Litvanya’nın başkenti Vilnius’da; İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le üçlü görüşme gerçekleştirdi.

***

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.