ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Filistin Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in UNRWA’ya yönelik kışkırtması ‘mülteci sorunu konulu bir bahane’

Filistin Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in UNRWA’ya yönelik kışkırtması ‘mülteci sorunu konulu bir bahane’
28 Ocak 2024
4
A+
A-

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) yönelik kışkırtmasının ‘mülteci sorununu ortadan kaldırmak ve silmek için tasarlanmış bir bahane’ olduğunu açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in ‘Şarkul Avsat’a dayandırdığı haberine göre, Bakanlık açıklamasında, birden fazla İsrailli yetkilinin UNRWA’ya yönelik ‘önyargılar ve gizli düşmanlıksuçlamalarını göz önünde bulundurarak, İsrail’in UNRWA’ya karşı yürüttüğü ve sistematik bir kışkırtma kampanyası olarak tanımladığı eylemi kınadı. Bakanlık, İsrail’in, ‘UNRWA’nın faaliyetlerini ve mültecilerin Birleşmiş Milletler (BM) kararları uyarınca doğuştan gelen geri dönüş haklarını durdurmaya çalıştığını’ aktardı.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada, İsrail’in, BM çalışanlarını 7 Ekim saldırısına karışmakla suçlamasının ardından ülkesinin UNRWA’nın savaşın bitiminden sonra Gazze Şeridi’nde çalışmasını engellemeye çalışacaklarını söyledi.

X hesabından açıklama yapan Katz, bakanlığın UNRWA’nın savaş sonrası aşamanın bir parçası olmamasını sağlamayı amaçladığını ve ABD, Avrupa Birliği ve diğer büyük bağışçıların kararlarını değiştirmek için harekete geçileceğini bildirdi.

Buna karşılık Hamas hareketi bugün, İsrail’in UNRWA’ya yönelik ‘tehditlerini’ kınayarak, “Birleşmiş Milletlere ve uluslararası kurumlara İsrail’in tehdit ve şantajlarına boyun eğmemeye çağrı yapıyoruz” açıklaması yaptı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi üyesi Hüseyin eş-Şeyh, bazı ülkelerin UNRWA’ya fon sağlamayı durdurma kararının büyük siyasi ve yardım riskleri içerdiğini ifade ederek, “UNRWA’ya verdikleri desteğin sona erdiğini açıklayan ülkeleri bu kararlarından derhal geri dönmeye çağırıyoruz” dedi.

UNRWA, İsrail’in bazı çalışanlarının 7 Ekim saldırılarına karıştığı yönündeki iddialarının ertesi günü acil önlemler almaya, bazı çalışanlarını görevden almaya ve soruşturma başlatmaya başlarken, ABD de ajansın faaliyetlerine yönelik finansmanı geçici olarak askıya almıştı.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, bu önlemlerin, İsrail yetkililerinin, Hamas’ın Gazze’yi çevreleyen İsrail yerleşimlerine karşı başlattığı saldırıya bazı çalışanlarının karıştığından şüphelenilen bilgiler vermesinin ardından geldiğini söyledi. Lazzarini konuyla ilgili açıklamasında, ‘söz konusu çalışanların sözleşmelerini derhal feshetmeye ve soruşturma açmaya’ karar verdiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.