ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Fidan, OSB ülkelerine Gazze savaşına karşı ortak duruş çağrısında bulundu

Fidan, OSB ülkelerine Gazze savaşına karşı ortak duruş çağrısında bulundu
7 Mayıs 2024
2
A+
A-

TRT TÜRK yeni banner

* İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (OSB) Zirvesi’nde Türk baş diplomat Hakan Fidan, üye ülkelere İsrail’in Gazze’deki imha savaşına karşı birlikte hareket etme çağrısında bulundu. 

* Birbiri arasındaki farklılıklar bir kenara bırakılmalıdır.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in TRT Deutsch’dan aktardığı haberine göre, Türkiye TRT DeutschDışişleri Bakanı Hakan Fidan, çoğunluğu Müslüman olan ülkelere, İsrail’in Gazze’yi işgaline karşı ortak bir duruş sergilemeleri çağrısında bulundu. Cumartesi günü Gambiya’nın başkenti Ganjul’da yaptığı konuşmada, Filistin’le dayanışma göstermenin Müslüman toplumunun görevi olduğunu söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (OSB) 15’inci zirvesi burada yapılacak.

Filistin’in İsrail işgaline karşı direnişi artık sadece İsrail ile Filistin arasındaki bir savaş değil. Fidan, bunun “dünya çapında zalimlerle mazlumlar arasındaki bir mücadele” olduğunu söyledi.

Bunun için Müslüman ağırlıklı ülkelerin birliklerini ortaya koymaları gerekiyor. Türk başdiplomat, OSB üyesi ülkelere kendi aralarındaki olası görüş ayrılıklarını Gazze lehine çözme çağrısında bulundu.

Fidan, bunun Gazze’ye yönelik saldırıları durdurması için İsrail’e baskı yapmakla ilgili olduğunu söyledi. Küresel Müslüman toplumu iki devletli bir çözüm için birlikte çalışmalıdır.

Gazze’de aylardır süren kuşatma

İsrail, Gazze’deki eylemlerinden dolayı defalarca eleştiriliyor. Ülke, savaş suçları işlemekle ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlanıyor.

İsrail, Akdeniz’deki kapalı kıyı şeridinde neredeyse yedi aydır bir imha savaşı yürütüyor. Filistin rakamlarına göre İsrail’in saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 34 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Gazze’nin yaklaşık iki milyon sakininin büyük bir kısmı şu anda İsrail’in saldırılarından kaçıyor. Su ve yiyecek kıt ve sivil altyapı büyük ölçüde tahrip olmuş durumda. Katar, Mısır ve ABD’den müzakereciler haftalardır ateşkesin uzatılması ve rehinelerin serbest bırakılması için aracılık etmeye çalışıyor. (TRT Deutsch)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.