enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

FETÖ’nün kirli para ağı deşifre oldu

FETÖ’nün kirli para ağı deşifre oldu
28 Eylül 2023
14
A+
A-

* FETÖ’nün güncel yapılanmasına yönelik operasyonlarda yakalanan örgüt üyelerinden biri daha itirafçı oldu.

* Örgütün yurt dışından gelen para akışını güncel bir şekilde devam ettirmeye çalıştığı ortaya çıktı.

UHA / İnternational News Agency

 FETÖ’nün güncel yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yakalanan örgüt üyesi itirafçı oldu. 18 sayfalık ifadesinde, FETÖ’nün kirli para ağını anlattı. 2022 yılında örgüte toplanan paraları İstanbul’da dağıtmaya çalıştığını itiraf etti.

AVM tuvaletlerinde buluştular, örgüte toplanan parayı dağıttılar. Örgüt üyesinin paraları teslim ettiği anlar kare kare emniyetin fiziki takibine takıldı. FETÖ’nün kirli para ağı teknik takip sırasında deşifre edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 18 sayfalık ifade veren şüpheli S.Ç. para transferini detaylarıyla anlattı. Şüphelinin ifadesi, örgütün yurt dışından gelen para akışını güncel bir şekilde devam ettirmeye çalıştığını gözler önüne serdi. Şüphelinin ifadesinde dikkat çeken bir diğer detay ise örgütün çalıştığı döviz büroları oldu.

“AVM tuvaletlerini ve kamera olmayan yerleri kullandım”

FETÖ itirafçısının ifadesinden;

Ben H.T.’nin yönlendirdiği paraların örgüt adına dağıtımını yapıyordum. İlk başta 1.750 lira maaş ile bu işe başladım. En son 8 bin lira maaş alıyordum.

H.T.’nin talimatıyla, yönlendirdiği kişilere ortalama her ay 30 bin, 50 bin dolar para dağıtıyordum. Bana para verdiğim kişilerle diyaloğa girmemem, kameraların olduğu yerleri kullanmamam, genellikle AVM tuvaletlerinde parayı teslim etmem yönünde talimat veriliyordu. Kapalıçarşı’da birkaç döviz bürosundan şifreli yöntemlerle para alıyordum. Paraların saklanması için Başakşehir’de bir ev tutuldu. H.T. bu evin anahtarlarını bana verdi. Para dağıtımını ilk başlarda toplu taşıma kullanarak yapıyordum. Ardından bir araç aldılar. Aracın masraflarını örgüt sağlıyordu.

“1 milyon doları bulan paralar aldım ve teslim ettim”

Ü.G. isimli kişiye AVM tuvaletinde, kırmızı poşet içerisinde, 100 bin dolar para verdim. 2022 yılı şubat, nisan, haziran ve temmuz olmak üzere yine Kapalıçarşı’da bulunan R. isimli döviz bürosuna gittim. Buradaki görevliye her gidişimde 70 bin dolar olmak üzere toplam 4 defada 280 bin dolar teslim ettim. Onun dışında Kapalıçarşı’daki Ayaklı Borsa’nın oradaki dövizde ve M.G. isimli döviz bürolarından şifreli şekilde 1 milyon doları bulan paralar aldım ve teslim ettim.

Bu itiraflarda bulunan şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı, iddianame hazırlandı. İddianamede para dağıtımının yapıldığı anlara ait fotoğraflara da yer verildi. Delil olarak sunulan karelerde, örgüt üyesi S.Ç., örgüt üyeleriyle AVM’lerin tuvaletlerinde buluşuyor. Ayrıca, ATM üzerinden para transferi gerçekleştiriyor.

Şüpheli yargılanması önümüzdeki günlerde başlayacak.

Haber: Hilal Yıldırım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.