ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Erzurum’un manevi büyüklerinden ‘Alvarlı Efe Hazretleri’ anıldı

Erzurum’un manevi büyüklerinden ‘Alvarlı Efe Hazretleri’ anıldı
12 Ocak 2024
12
A+
A-

Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen Erzurum’un manevi büyüklerinden ‘Alvarlı Efe Hazretlerini Anma’ programı Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

UHA /  İnternational News Agency

Erzurumlular, Alvarlı Efe Hazretleri'ni andı - Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiBAŞKAN ÖNAL 23 YILDIR FAALİYETTEYİZAçılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Önal, “Vakfımız olarak değerlerimizi sizlerle buluşturmak istedik. Alvarlı hocamız da Cumhuriyet’in kuruluş zamanlarında hizmetleri olmuş önemli bir isim. Önemli çalışmalar yapan vakfımız Kocaeli’nde 23 yıldır faaliyet göstermekte. Son dönemde deprem bölgelerine yardımlarımız oldu, vatandaşlık görevlerimizi yapmaya çalışıyoruz. 125 öğrencimize burs veriyoruz. Faaliyetlerimiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kaldığı yerden devam edecek” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN ;DEPREMLERDE HEP ORADAYDILARKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın da, “Erzurumlular bu şehre yaptıkları işlerle değer katıyorlar. Depremlerde ordaydılar. Alvarlı Efe Hazretleri bu memleketin değerlerinden biri. ‘Gençlerimiz bilsin, öğrensin güzel olur’ demiştik. Bu programa heyecan ve şevkle karşılık vermeyi borç bildik. Alvarlı Efe sadece bir imam değil. Neden öyle diyoruz, ikamet etmekte olduğu bölgede Rusların çekilmesinden sonra Ermenilerin terör eylemlerine karşı mücahitti aynı zamanda. Milli Mücadelenin o günlerinde yurdun dört bir yanında bu mücadele devam etti. Türkiye’nin dört bir köşesinde böyle tanınmaya muhtaç aslında belki filmlerinin, dizi filmlerinin yapılması, romanlarının yazılması gereken inanılmaz rol modeller var” dedi.

Erzurumlular, Alvarlı Efe Hazretleri'ni andı - Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi

Konuşmaların ardından anma programı gerçekleşti ve etkinlikte protokole hediyeler verildi.

PROTOKOLDEN YOĞUN İLGİ

Kocaeli Erzurumlular Vakfı Başkanı Ahmet Önal ve yönetiminin ev sahipliğindeki anma programına: Kocael Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Veysel Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı kıdemli Albay Murat Bozkurt, AK Parti İl Başkanı Dr. Şahin Talus, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, MHP İl Başkanı Murat Nuri Demirbaş, BBP İl Başkanı Kaan Şengil ile çok sayıda davetli katıldı.

Gazeteci* Mustafa SALMAN

***

Güzel ve özenli bir takvim: Efe Hazretleri Takvimi

Erzurum Alvarlı Efe Kimdir?
Mehmet Lütfi Budak, Hace Muhammed Lütfi Efendi, veya halk arasında yaygın söylendiği şekliyle Alvarlı Efe Hazretleri (1868-1956) Türk imam, sufi ve şairidir. Nakşibendi ve Kadiri tarikatların da şeyhi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.