ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak?

Elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak?
19 Şubat 2022
7.572
A+
A-

İSTANBUL – UHA HABER / Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet ACET, Dünyanın büyük bir enerji krizinden geçtiğinin son aylarda, enerjide dışa bağımlılığı devam eden bir ülke olarak Türkiye’ninde haliyle bu krizden ciddi anlamda etkilendiğine dikkat çekiyor.

Petrol fiyatları, Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet sevindiren gelişmeyi duyurdudoğalgaz fiyatları tüketim cephesinde yer alan ülkelerin hazinelerine ciddi yükler getirdiğini söyleyen Mehmet ACET, “Bir örnek vereyim: Türkiye, 2019 yılında petrol ve türevi enerji ürünleri için 41 milyar dolar dışarıya, yani enerji tedarik ettiği ülkelere ödeme yapmıştı. Bu yıl bu rakamın ikiye katlanması, 75,80 milyar dolarlara ulaşarak rekor kırması bekleniyor. Bu parayı bulup buşurup ödemek zorundasınız. Dahası var” diyor.

Mehmet ACET, Avrupa’nın Ukrayna krizinde ‘fara yakalanan tavşan’ misali donup kalması örneğinde olduğu gibi, her zaman ‘paranızın gücünün de’ ‘para etmeyebiliyor.’ değerlendirmesinde bulunuyor.

Rusya gibi enerjinin üstünde oturan ülkelerin birçoğunun, ‘tok satıcı’ modunda hareket ettiklerine vurgu yapan ACET, “Demem o ki, enerji fiyatlarında fırlayan maliyetlerle baş etmek bir çaba, enerji tedarikini sağlamak ayrı bir çaba gerektiriyor. (Bkz. İran’dan gelen doğalgazın bir süreliğine kesilmesi örneği)” diyor.

Mehmet ACET, Türkiye’de bu ağırlaşan yükün halka, özellikle sabit ve dar gelirlilere yansıtılmaması için ciddi bir çaba harcandığını hatırlatıyor ve Hükümet kim ne derse desin, anayasanın sosyal devlet ilkesini hayata geçirme anlamında Dünya’ya çok güzel örnekler verdiğini ifade ediyor.

Akaryakıt, doğal gaz, elektrik fiyatları... Ve belli oldu, ocak ayında... -  Ekonomi HaberleriBilindiği üzere son bir yıl içerisinde elektrik, doğalgaz ve akaryakıt desteklerinin yaklaşık 165 milyar lirayı aşmış durumda olduğunu belirten Yazar Mehmet ACET, 4 bin liralık doğalgaz faturasının 3 bin lirasını iktidarın  üstlendiğini açıklıyor.

Mehmet ACET, şöyle devam ediyor:

“4 milyon hane için (Daha önce hane sayısı 2,1 milyon idi) yılda 2 defada ödenmek üzere 450 ile 1150 lira arasında değişen miktarlarda doğal gaz desteği sağlanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı rakamlara göre, her bir haneye şimdiye kadar 5 bin liralık doğalgaz desteği sağlanmış oldu. Ki, çetin kış şartlarından geçtiğimiz süreçte, bu desteğin devam etmekte olduğu da bir başka gerçek”.

“Böyle zamanlarda siyasi istikrarın, güçlü kararlar alabilen iktidarların olması önemlidir. Şimdi gelelim elektrik faturalarındaki zamlar meselesine” diyen Yazar ACET, 31 Aralık gecesi yeni yıla girerken moralleri bozan elektrik zamlarının, insanları, gelirini giderini hesaplı kitaplı şekilde yürütmek isteyen herkesi doğal ve haklı olarak etkilediğinin altını çiziyor.

Mehmet ACET, bilindiği üzere zamları tolere edebilecek, bazı adımaların daha önce atıldığını hatırlatarak, kademelendirme sistemiyle başlangıç tarifesi olan 150 kilovatsaatın, 210 kilovatsaate çıkarıldığının altını çiziyor.

Ocak ayında bunun sonuçlarının ortaya çıktığını işaret eden Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet ACET, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamadan ilgili bölümü şöyle aktarıyor:

“Yapılan analizler, ocak ayı itibarıyla tüketicilerin yüzde 64’ünün düşük tarifeden faydalandığını, yüzde 36’lık bir kesimin de üst tarifeden fatura ödediğini göstermektedir.”

Mehmet ACET, “Bu şu demek: Her üç haneden ikisi, elektrik faturasını yüzde 129’lara kadar giden zam oranları üzerinden değil, yüzde 50 zamlı tarife üzerinden ödemiş oldu” diyor.

Kademeli tarife uygulaması nedir? Elektrik faturalarında yeni dönem! -  Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans HaberACET Erdoğan’ın, bu konuyla ilgili son açıklamasında, “Elektrikte 210 kilovatsaate kadarki düşük tarife ve 210 kilovatsaatin üzerindeki yüksek tarife rakamları, vatandaşımız lehine yeniden değerlendirilecektir.” şeklinde umut verici yeni bir açıklama daha yaptığını belirtiyor.

“Bir bilgi daha verelim” diyen Mehmet ACET,  Ocak ayının elektrik tüketiminin en fazla olduğu ay olduğunu, Mart ve nisanla birlikte tüketimde gerileme olmasının beklendiğini söylüyor.

Enerji Bakanlığı kaynaklarına göre bunun da Bahar aylarıyla birlikte elektrik faturalarında birinci kademeden yararlananların oranının yüzde 64’lerden yüzde 75’lere kadar yükseleceğini ifade eden ACET, “Yani, her üç kişiden ikisi yerine, her dört kişiden üçü, daha az zamlı tarifeden yararlanabilecek. Hanelerde durum böyle. Peki, işletmeler, ticarethaneler için neler yapılacak? Ticarethanelere hanelerden daha fazla zam yapıldığı bir gerçek” olduğunu aktarıyor.

Devletten 200 TL'ye varan elektrik faturası desteği! Başvurmak için...Birden bire katlanan faturaların, işyeri sahipleri için haklı olarak şikâyet konusu olduğunu söyleyen Yazar Mehmet ACET, “Peki, nasıl bir çalışma yapılıyor? Yine Enerji Bakanlığı kaynaklarından edindiğim izlenimlerden yola çıkarak, indirim bekleyenleri ilgilendiren şu kritik bilgiyi paylaşayım:

Haneler için uygulanan kademelendirmede ulaşılan hedefin aynısına ticarethaneler için de ulaşılması hedefleniyor.

Haneler için ocak ayında gelen faturaları ticarethaneler için uyarlayacak olursak, Enerji Bakanlığının;

1-Tıpkı evlerde olduğu gibi ticari işletmelerde de, her üç ticarethaneden ikisinin en düşük tarifeden yararlanması şeklinde bir hedefi var.

2-Bu durumda, yine evlerde olduğu gibi havaların ısınmasıyla birlikte her dört işletmeden üçünün, en alttaki tarifeden yararlanması gibi bir durum söz konusu olabilecek”.

HABER : Ataner YÜCE

[UHA Haber Ajansı, 19 Şubat 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.