enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
14°C
İstanbul
14°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
15°C
Salı Çok Bulutlu
14°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
15°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
14°C

‘Edebiyat Dünyası’…

‘Edebiyat Dünyası’…
7 Kasım 2022
0
A+
A-

Gazeteci – Yazar – Şair Kerim Özbekler, sizler için ‘Edebiyat Dünyası’ndan kısa kısa duyurular…’ başlığı altında edebiyatla ilgili haber bülteni hazırladı.

Beşiktaş Çınar Gazetesi 2023 Şiir Yarışması düzenledi. (Son başvuru tarihi: 31 Aralık 2022 Cuma)

-Yarışmanın konusu; Serbest,

-Yarışmanın katılım şekli; E-posta,

-İsteyen herkes katılabilir.

Siz de şiirlerinizi gönderin. Gazetede çıksın, klip çekilsin, TV’de yayınlansın ve kitapta yer alsın.

Yapmanız gereken; kısa özgeçmişiniz. 3 resim, katıldığının şehir ve telefon numaranız ve de şiirleriniz baş harfleri büyük. Diğerleri, küçük harflerle yazılacak…

Ve en fazla 3, en az 1 şiir gönderebilirsiniz. Gönderilen tüm şiirler elemeden geçecek, seçilen 100 şiir gazetede resimlerle yayınlanacak…

Yine 100 şiirin arasından seçilen 10 şiire klip çekilecek, İstanbul Adan Zye Gazetesinde Magazin haberi yapılacak. Beşiktaş Çinar TV ve Tempo TV‘de ve de sosyal medya tüm ağlarında yayınlanacak…

Beşiktaş Çınar Gazetesi yazarı Nilüfer Özdal, şiir yarışması ile kendi sayfasında seçilen 100 şiirleri yayınlayacak ve de kitabın basılması ile ilgilenecek..

200 sayfadan oluşan ”Ceyhan’ın Genç Şiirleri kitabı, kitap mağazalarında raflarında yerlerini alacak. Nilüfer Özdal, Beşiktaş Çınar Gazetesi’nde organize eden köşe yazarımızdır…

Ceyhanlı genç şairlerimiz, şiirlerinizi aşağıda ki e posta adresimize Nilüfer Özdal adresine ve diğer belirtilen adreslerimize gönderebilirsiniz…

besiktastvcinar@gmail.com

***

Kastamonu’nun Cide Belediyesi’nce düzenlenecek 2023 Rifar Ilgaz Şiir Yarışması’nı kazanan şaire 5.000 lira ödeyecek. (Son başvuru tarihi: 15 Nisan).
Cide Belediyesi tarafından ilki 2021’de düzenlenen “2023 Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü”ne katılım şartları açıklandı.
Rıfat Ilgaz’ın adını yaşatmak, Türk edebiyatına yeni şiir ve adlar kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya  başvuru 1 Kasım 2022 tarihinde başlayacak ve 15 Nisan 2023 tarihinde sona erecek. Aday olarak katılacak yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, şiir sanatının gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacağı vurgulandı. Seçici kurul üyeleri, Haydar Ergülen-Tuğrul Keskin-Çiğdem Sezer-Kaan Tanyeri ve İbrahim Tığ’dan oluşuyor.
“2023 Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü”ne katılım koşulları şöyle;
-1 Ocak 2022–1 Ocak 2023 tarihleri arasında yayımlanan bütün şiir kitapları, ödüle katılabilir.
-Ödüle, “toplu şiirler” ya da “seçme şiirler” katılamaz.
-Ödül bir yapıta verilir ancak seçici kurul, gerekirse, ödülü birden fazla kitap arasında paylaştırabilir. Birinciliğe uygun yapıt bulunamazsa, jüri tarafından yine 2022 yılı içinde yayımlanmış bir kitap ödüllendirilebilir. Ayrıca, jürinin kararı doğrultusunda “Jüri Özel Ödülü” de verilebilir.
-Yarışma sonuçları, 15 Haziran 2023 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni, ”28. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali” kapsamında Temmuz 2023’te Rıfat Ilgaz’ın memleketi Cide’de yapılacaktır.
-Yarışmada birinci olana, 5000 TL ödül ve bir plaket verilecektir.
-Ödüle katılacak kitaplar 7 adet olarak katılımcının kısa öz geçmiş, adres ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe ile en geç 15 Nisan 2023 tarihine kadar ”Ömer Yılmaz-Cide Belediyesi Basın–Yayın Servisi Cide-Kastamonu Tel.0-505-5951544 adresine elden, posta veya kargo yoluyla ulaştırılacaktır. Posta ve kargo gecikmelerinin sorumluluğu, katılımcıya aittir.
-Ödüle katılan yapıtlar, sahiplerine geri gönderilmeyecektir.
***
www.edebiyatevi.com Sahibi Adem Efiloğlu, Cumhuriyetin 100’ncü yılı için ödüllü şiir yarışması düzenledi. Her kategorinin birincilerine 6.000, ikincilerine 4.000 ve üçüncülerine 3.00o’er lira ödenecek.
-Anayasamızın 3. Maddesinde (Değiştirilemez) olduğu gibi şiir yarışmamızın dili Türkçedir, Türkiye Türkçesiyle yazılmış olması kaydıyla Türkiye ve Türk Dünyasından gerçek kişiler yarışmaya katılabilir. Devletimizin bütünlüğünü, Türk aile yapısını bozucu ve zedeleyici şiirler yarışma dışı bırakılacaktır.
-Yarışma, serbest şiir kategorisinde yapılacaktır.
-Bir yarışmacı, 2 adet eserle katılabilir.
-Yarışmaya gönderilen eser, herhangi bir yarışmaya katılmamış-ödül almamış olmalıdır. Yarışmacı, yarışmaya gönderdiği eserin daha önce hiçbir yarışmaya katılmadığını-ödül almadığını kabul ve taahhüt eder. Tespit edilen şiirler, ödül alsa bile değerlendirme dışı bırakılır.
-Yarışmaya gönderilen eser, matbu ya da dijital ortamda yayımlanmamış olmalıdır.
-Eser özgün olmalı, eser içerisinde alıntı bulunmamalı ve herhangi bir şiirin taklidi olmamalıdır. Yarışmaya gönderilen eserin uzunluğu, 50 satırı aşmamalıdır.
-Yarışmaya katılan şiirlerden uygun bulunanlar, duruma ve imkânlara göre kitaplaştırılacaktır. Yarışmacı gönderdiği eserin–ödül almasa da, www.edebiyatevi.com‘un hazırlayacağı kitapta yer alması hususunda telif haklarını mecra ve süre kısıtı olmaksızın www.edebiyatevi.com‘a tam ruhsatlı devrettiğini kabul ve taahhüt eder.
-Yarışmaya www.edebiyatevi.com‘da üye olup, son 6 ay içinde en az 20 ve üzeri şiir ya da nesir türü yazıları yayınlanmış olmalı. Çeşitli yazılarda, en az son 4 aya ait 50 ve üzeri yorumu bulunmalıdır. Yorumlar ve yazılar aynı günde yapılmamalı,  çeşitli günlere yayılmış olmalıdır.  Yorumlar kopyala yapıştır şeklinde değil ve fakat sadece birkaç satırdan ibaret olsa da, şiir veya nesirle ilgili olduğu açıklıkla anlaşılmalıdır. Buradaki son 6 ay ve son 4 ay ifadelerinden anlaşılması gereken, ilgili kategorideki yarışmaya son katılım tarihinden geriye giderek hesaplanacak son 6 ay ve son 4 ay olmalıdır. Bir diğer deyişle, sitemize yeni katılacak şairler de bu koşulları rahatlıkla sağlayabilecektir.
www.edebiyatevi.com‘un birinci derece akrabaları, jüri ve birinci derece yakınları yarışmaya katılamazlar.
-Ödüller, www.edebiyatevi.com  eser sahibine veya yetkilendirdiği kişiye verilecektir. Yarışmaya, eser göndererek katılan tüm yarışmacılar “Yarışmaya Başvuru ve Katılım Koşulları”nda belirtilen bütün yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır.
-Şiirler https://yarisma.edebiyatevi.com/ adresinden, iletişim bilgileri tam ve eksiksiz olarak ayrı ayrı gönderilecektir. Şiirlerin içinde, katılımcının adı bulunmayacaktır.
-Yarışmanın konusu, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olmasından dolayı KAHRAMANLIK-BAYRAK VE CUMHURİYET şiirleri öncelikli olmak kaydıyla serbest olarak belirlenmiştir.
-3 kategoride ki yarışmamızın herhangi birinde dereceye girenler, bir başka yarışmada dereceye girse bile ödül alamazlar.
NOT. Yarışmadan ayrıca sitemizde 4 aylık periyotta en fazla nitelikli yorum yapan, en fazla yazı ve şiir ekleyenler de ödüllendirilecektir.
YARIŞMA TAKVİMİ AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR.
SERBEST ŞİİR KATEGORİSİ;
Katılma Başlangıç.01 Kasım 2022,
Son katılma Tarihi.01 Mart 2023,
Açıklama Tarihi.25  Mart  2023.
HİKAYE  KATEGORİSİ;
Katılma Başlangıç.01 Mart 2023,
Son katılma Tarihi.01 Temmuz 2023,
Açıklama Tarihi.25 Temmuz  2023.
HECE ŞİİRİ KATEGORİSİ;
Katılma Başlangıç.01 Temmuz 2023,
Son katılma Tarihi.01 Kasım 2023,
Açıklama Tarihi.25  Kasım  2023.
ÖDÜLLER;
Her kategori için ayrı ayrı,
Birincilik ödülü.6.000,00 TL,
İkincilik ödülü.4.000,00 TL,
Üçüncülük ödülü.3.000,00 TL,
Mansiyon.1000,00 TL,
Mansiyon.1000,00 TL,
En fazla nitelikli  yorum.1.500,00 TL,
En fazla yazı ekleyen.1.500,00TL,
JÜRİ;Site üyeleri içinden katılım olacağından, jüri üyeleri gizli tutulmuştur.
Jüri Başkanı.Âdem Efiloğlu

***

Kerim Özbekler - Biyografya

Kerim ÖZBEKLER, Gazeteci – Yazar – Şair

[UHA Haber Ajansı, 07 Kasım 2022]

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.