ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dünyanın en iyi şehirleri: Türkiye’den İstanbul ve Antalya listede!

Dünyanın en iyi şehirleri: Türkiye’den İstanbul ve Antalya listede!
30 Aralık 2022
240
A+
A-

Euromonitor’un 2022 Dünyanın En İyi Şehirleri listesinde Fransa’nın başkenti Paris ilk sırayı alırken, Türkiye’den İstanbul 25’inci, Antalya 64’üncü sırada yer aldı.

Uluslararası araştırma şirketi Euromonitor, dünya genelinde 2022’nin en iyi şehirlerini sıraladı.

Kentler, bir dizi zorlukla karşı karşıya!

Seyahat ve turizm endüstrisinin, artan iş gücü sıkıntısı, enflasyonist ortam ve artan ekonomik belirsizlik gibi bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğu pandemi sonrası dönemde kentler; verimliliği artırmak, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak, akıllı kentsel gelişimi desteklemek, daha yeşil bir çevre ile turizm girişimlerini artırma baskısı altında.

Euromonitor International’ın En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi 2022, artan dijitalleşme, teknolojik ilerleme ve sürdürülebilirlik gelişmeleri arasında yatırım ve işletme için büyük potansiyel gösteren gelişen turizm altyapısı ve performansıyla ekonomik ve ticari faaliyetler açısından en iyi şehirleri ortaya koydu.

The best things to do in Istanbul | Telegraph Travel

Küresel Performans

2022, seyahat ve turizm için güçlü bir toparlanma dönemine işaret ediyor.

Avrupa şehirleri, En İyi 100 Şehir Varış Noktası Endeksi’nde 40 şehirle liderliğini sürdürüyor. Endeks, 45 şehrin sıralamada yükseldiğini gösteriyor.

Asya, seyahat kısıtlamaları nedeniyle karışık bir performans yaşadı. Endekste yükselen ve gelişmekte olan pazarları temsil eden 42 şehir, iyileşen Turizm Performansı ve Sağlık ve Güvenlik nedeniyle sıralamada net bir artış yaşadı.

2022, seyahat ve turizm için olumlu bir yıl olsa da, pandemi sonrası tam iyileşmeye giden yol uzun ve devlet desteği tüm bölgelerde kritik olmaya devam ediyor.

2022’nin 10 Şehir Destinasyonu ve Türkiye

Turizm, sürdürülebilirlik, altyapı, sağlık ve güvenlik ile ekonomik performans gibi 57 farklı kritere göre belirlenen ilk 100 şehir listesinde Paris ilk sırada yer aldı.

Paris’in ardından Avrupa şehirlerinin çoğunluğunu oluşturduğu listenin ilk 10’unda; Dubai, Amsterdam, Madrid, Roma, Londra, Münih, Berlin, Barselona ve New York var. Prag 11, Tokyo 20, Atina 23’üncü sırayı aldığı listede, Türkiye; 25’inci sıradaki İstanbul, 64’üncü sıradaki Antalya ile temsil edildi.

Bölgelerin performansı

Amerika: 2022 En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi’nde yer alan 18 şehirle Amerika, en çok şehir sayısına sahip üçüncü bölge.

Asya: 26 şehirle Avrupa’nın ardından ikinci lider bölge Asya. Ancak, endekste yer alan çok sayıda Asya şehrine rağmen hiçbiri 2022’de ilk 10’da yer alamadı. Asya’da 15. sırada Singapur yer alırken, onu 20. sırada Tokyo izliyor.

Avrupa: Gösterdiği olağanüstü performansla dünyanın önde gelen şehri unvanını koruyan Paris, bir kez daha bölgenin en iyi performans gösteren destinasyonu oldu. İtalya (altı şehir), İspanya (beş şehir) ve Yunanistan (dört şehir), Avrupa’nın önde gelen ülkeleri.

Orta Doğu ve Afrika: 2022’de Orta Doğu ve Afrika’dan 14 destinasyon, 2021’deki 16’ya kıyasla En İyi 100 Şehir Endeksi’nde yer aldı. Bölgedeki ilk sırasını üst üste ikinci kez pekiştiren Dubai, salgın sonrası MICE turizm segmentinin ve Expo 2020 Dubai’nin yeniden canlanmasının ardından muhteşem bir 2022 geçirdi.

[UHA Haber Ajansı, 30 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.