ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
17:25 Spor Ahlakı ve Şiddet
16:21 G7 Sonrası Biden’ın Küresel Liderlik Karnesi
15:51 Çağdaş ilahiyatçıların öncüsü: Yaşar Nuri Öztürk
11:52 WikiLeaks kurucusu Assange, hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin ardından İngiltere’den ayrıldı
10:43 Ölü uyduların yıllık ürettiği 17 ton kimyasal, ozon tabakasına zarar veriyor: Araştırma
10:23 Çin ve AB elektrikli araçları hedef alacak gümrük vergilerini tekrar masaya yatıracak
09:39 İnşaat geçen yıla göre yavaşladı!
09:26 Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
08:03 AK Parti MYK yoğun gündemle toplanıyor
00:59 CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
00:57 İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı
00:46 Abdi İpekçi suikastinin önemli isimlerinden Yalçın Özbey İstanbul’da öldü
00:46 Memur ve emeklinin maaş zammı haftaya belli olacak
00:36 Macaristan’ın vetosunu aşan AB, Ukrayna’ya 1,4 milyar euro askeri ve insani yardım gönderecek
00:32 Küçükçekmece Lagünü yok olmak üzere: 7 metreden sonra oksijen kritik seviyede
00:28 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama
00:18 TRT Radyoları’nın yeni projesi “Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası: Kudüs”
12:00 Doğan Burda’dan Sabah Kahvesi editörü Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı Haber Bülteni
11:14 EURO 2024: UEFA ırkçılık sebebiyle Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza kesti, Hırvatistan mercek altında
10:10 Yumurtadan çıkan sülünler doğaya salınacakları günü bekliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

“Dünyada haksızlıklar, ölümler idealist ve aksiyoner gençler sayesinde bitecek”

“Dünyada haksızlıklar, ölümler idealist ve aksiyoner gençler sayesinde bitecek”
28 Mayıs 2024
5
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanıf Pro. Dr. Ali Erbaş, “Dünyada haksızlıklar, ölümler, adaletsizlikler bitecekse bu kesinlikle idealist ve aksiyoner gençler sayesinde olacaktır.” dedi.

UHA / İnternational News Agency

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı’nın (MÜSDAV) burs programları kapsamında eğitim desteği verdiği öğrenciler için İstanbul’da düzenlediği “Çelebi Programı Mezuniyet” törenine katıldı.

Törende konuşan ve4 yıllık eğitim sürecinin sonunda mezun olan öğrencileri tebrik eden Başkan Erbaş, bilginin çok büyük bir güç olduğunu ve bu bilinçle hareket edenlerin tarih boyunca dünyaya hükmettiğini, tarihin akışına yön verdiğini belirtti.

Başkan Erbaş, “Bilgi kimdeyse güç hep onda olmuş. İki tarafı keskin bir kılıç gibidir bilgi, iyilik için kullanılırsa insanlığa hizmet eder, kötülük için kullanılırsa toplumları yok eder. Bomba olur, Japonya’nın şehrini ortadan kaldırır. İşte bugün Gazze’deki masumların, yavruların, bebeklerin, kadınların, yaşlıların üzerine kötü insanlar, zalimler o bilgiyle elde etmiş oldukları bombaları nasıl fırlatıyorlar ve orada bir toplumu soykırıma uğratıyorlarsa işte kötülerin elinde olduğu zaman bilgi bu şekilde sonuçlanır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hakkın, hakikatin, hukukun ve güzel ahlakın adeta itibarsızlaştırıldığı dönemde dünyaya geldiniz”

Dünyada yaşanan sıkıntılara dikkati çeken Başkan Erbaş, “Maalesef bilginin daha çok insanlığı ve yeryüzünü ifsat edecek bir anlayışla kullanıldığı bir dünyaya gözlerinizi açtınız. 21’inci asır böyle bir asır. Hakkın, hakikatin, hukukun ve güzel ahlakın adeta itibarsızlaştırıldığı dönemde dünyaya geldiniz. Bu makus talihi değiştirmek, geçmişten bugüne erdemin ve faziletin temsilcisi bir milletin evlatları olarak sizlerin omuzundadır.” dedi.

Geçmiş yüzyıllarda Müslüman alimlerin ve düşünürlerin, ilmin bütün alanlarında insanlığa çok büyük hizmetler yaptığını ve insanlığın inkişafına öncülük ettiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Sizler mazinin hafızasını muhafaza ederek istikbale yürüyeceksiniz. İçinizden nice İbn-i Sina’lar, Farabiler, İbn-i Rüşdler, nice Akşemseddinler ve 20’nci asrın başlarında bizlere yön veren imam hatip liselerinin kurulmasına vesile olan Mahmut Celalettin Ökten’ler çıkacak.” diye konuştu.

Gençlerin öğrendikleri dillerde insanlara İslam’ı anlatmasını isteyen Başkan Erbaş, “Müslümanların nasıl yaşaması gerektiğini anlatacaksınız. Duymayan kulaklara duyurmaya çalışacaksınız, görmeyen, gözlere göstermeye çalışacaksınız, işitmeyen, anlamayan kalplere anlatmaya çalışacaksınız.” dedi.

“Gençler, insanlığın yarınlarına umutla bakacağı bir dünyayı yeniden inşa edecekler”

“Kim olduğunu ve nereye ait olduğunu bilmeyenler nereye gideceğini de bilmez.” ifadesini kullanan Başkan Erbaş, “Bu bilinçle sizler geçmişinizden alacağınız ilhamla insanlığın yarınlarına daha umutla bakacağı bir dünyayı yeniden inşa edecek, insanlığın özlediği huzur ve mutluluğu onlara yeniden teklif edeceksiniz.” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, gençlik çağının Allah’ın bizlere ihsan ettiği ömür sermayesinin en kıymetli dönemi olduğunu ifade ederek, “Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) gençlik dönemine özel bir önem vermiş ve bu dönemi en güzel şekilde değerlendirmemiz gerektiğini vurgulamıştır. Hayatının muhasebesini yapan ve zamanın değerinin farkında olan gençler olarak Allah’a ibadet ve kulluğun en güzel ifadesi olan ilim yolcuları oldunuz. Bu yolculukta daha da ileriye gideceksiniz.” dedi.

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İhsan Erkul, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş ve İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı Başkan Vekili Dr. Haydar Bekiroğlu ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.