ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:52 CANiK, Samsun’da geleceğin mühendisleri ile bir araya geldi  
09:27 Kocaeli Bilişim Fuarı’nı 30 bin 632 kişi ziyaret etti
09:14 HPV aşısının neyi önlediği konusunda önemli bir bilgi eksikliği var
08:52 Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Yeşil Dönüşüme hız verdi 
08:07 En acil ve en önemli sorunumuz: Riba Faiz
06:59 Türkiye ve Dünyada, Gündeme dair her şey (TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency) nedir?
06:27 Suriye: Arap zirvesine katılma, İran cenazesine katılmama
03:46 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Darbecilere geçit vermeyen bir anayasa yapmamız gerekiyor”
02:57 Yaz geldi kene vakaları arttı
02:26 Katil İsrail’in korkulu rüyası! …İsrail Filistin Devleti’nin kurulmasından neden korkuyor?
01:58 AK Parti Kızılcahamam’da kampa giriyor
01:29 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu lanetle anılmaktan kurtulamayacak
00:43 “Dünyada haksızlıklar, ölümler idealist ve aksiyoner gençler sayesinde bitecek”
00:36 Şehit Bican Kapılay’ın Ruhuna Mevlid-İ Şerif…
00:19 MGK bugün Beştepe’de toplanacak
00:12 Miçotakis’in Türkiye Ziyareti ve İkili İlişkilere Etkisi
16:39 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Katil İsrail’in savunmasız insanlara saldırısını lanetliyorum
16:24 Bahçeli: Haksız iddialarda bulunan kim varsa mahkemede dinlenmelerini istiyoruz
16:14 Bakan Yumaklı: Başıboş sokak köpekleri sorununun üstesinden geleceğiz
16:02 EKK: Enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Dünyada eşine rastlanmamış bir defin seçeneği!

Dünyada eşine rastlanmamış bir defin seçeneği!
13 Mart 2024
16
A+
A-

* Babası İranlı, annesi Alman, doğum yeri Hollanda Haarlem, öldüğü yer Amsterdam ve gömüldüğü yer Konya.

* Muhammed El-Fers, bir Mevlana hayranı olarak, kitabını yazdığı Konya’ya sevdalanmıştı.

* Amsterdam Başkonsolosluğumuza mektupla başvurarak, ölünce Konya’da defnedilmeyi rica etti.

* Müzisyen, turizm rehberi, film yönetmeni, senarist, gazeteci- yazar ve Mokum TV sahibi olan El-Fers, diplomatik kuralları alt-üst edici işlemler sonunda Akören’de gömüldü.

UHA /Europe İnternational News Agency

Afbeelding met windmolen, buitenshuis, hemel, gras Automatisch gegenereerde beschrijving
                             

İlhan KARAÇAY derledi:

Dünyadaki insanoğlunun varlığından bu yana, ölümlerinden sonra toprağa gömülmeleri veya yakılmaları, kaçınılmaz bir gelenek olmuştur.
Ölenler genellikle bulundukları bölgelerde defin edilirler. Doğdukları yerden bir başka yere göç edenlerin çoğu da, öldükleri zaman, cenazeleri doğduğu yere taşınarak defnedilir.

Türk ve İslam geleneğine göre, ölenler çoğunlukla doğdukları ülkelerde defnedilir.

Türk yasalarına göre, Türkiye’de ölen yabancılar, ilgili merciler tarafından, bağlı oldukları konsoloslukları devreye sokarak, naaşları kendi ülkelerine gönderilirler. Sahipsiz kalan yabancının naaşı ise, yapılan resmi işlemlerden sonra Türkiye’de gömülür.

Yukarıda yazılanları, hemen hemen hepiniz biliyorsunuzdur. Bu konuda pek çok şey duymuşsunuzdur. Ama sanıyorum ki hiç birimiz, kendi ülkesinde ölen birinin naaşının, bir başka ülkeye götürülerek defnedildiğini duymamışızdır ve görmemişizdir.

İşte, yukarıda yazılan gelenek, sanıyorum ilk defa bozuldu ve Amsterdam’da ölen bir Hollandalı’nın naaşı, Konya’nın Akören ilçesine götürülerek defnedildi.

Gerek yasalar ve gerekse gelenek doğrultusunda, doğduğu veya yaşadığı ülkede öldükten sonra, cesetleri toprağa verilen veya yakılan insanlar, şimdi artık gelenek ve yasa dışı yollara başvurmaya başladılar.

Afbeelding met Menselijk gezicht, persoon, Voorhoofd, Kin Automatisch gegenereerde beschrijving

Bana göre bu insanların ilki, babası İranlı, annesi Alman, doğum yeri Hollanda’nın Haarlem kenti, ölüm yeri Amsterdam olan Muhammed El-Fers, 3500 kilometre mesafedeki Konya’nın Akören ilçesinde gömülerek bu geleneği bozmuştur.

Muhammed El-Fers, Hollanda’da çok tanınan, şahsımın da dostu olan bir insandı. Az sonra tüm meziyetlerini yazacağım Muhammed, rahatsızlanıp bir yaşlılar evine sığındıktan sonra, Amsterdam Başkonsolosluğumuza aşağıdaki mektubu göndermişti:

T. C. Amsterdam Başkonsolosluğu

5 Mayıs 1950 tarihinde Haarlem’de doğdum. Amsterdam’da ikamet ediyorum. Elhamdülillah Müslümanım. Gazeteci ve yazarım. Mevlana ve Konya üzerine yayınlanmış kitaplarım var. Hollanda Diyanet Vakfı Cenaze Fonuna kayıtlıyım. Üyelik Numaram: 145748

Vefat edince, Konya’ya defnedilmek istiyorum. Cenaze işlemlerini Konya’da ikamet eden Hamza Ertaş (Meram Tapu Müdürü tel: 0090505 5873830) ve Mustafa Gök takip edeceklerdir.

Gereğinin yapılmasını rica ederim.
Selamlarımla
Mohamed El-Fers
19 Ekim 2019

Muhammed’in bu isteği karşısında harekete geçen başkonsolosluğumuz, gerekli işlemleri, alışılmışın dışında gerçekleştirdi.

28 Şubat Çarşamba sabahı, Muhammed’in kaldığı kompleksteki görevli, sabah kahvaltısını vermek üzere kapıyı çaldı. Kapı açılmadı. İçeriden her hangi bir ses de gelmedi. Ancak radyo açıktı. Kapı defalarca çalındı. Açılmayınca görevli şüphelendi ve polis çağırdı. Polis kapıyı kırıp içeri girdiğinde, radyo ve bilgisayarı açık olduğu halde Muhammed’in cansız bedenini, masa önünde yere yığılmış olarak buldu. Ambulans ve sağlık görevlileri de çağrılmıştı. İlk müdahale yapılmıştı ama, Muhammed çoktan ölmüştü.
Muhammed’in cansız cesedi ambulansa taşındı, kapı polis tarafından kilitlendi.

Muhammed El Fers yalnız yaşıyordu. Anne ve babası vefat etmiş ve yakın akrabası da yoktu. Diyanet Vakfı Cenaze Fonuna kayıtlı olduğunu bilen kapı komşusu Louise, cuma sabahı Diyanet Vakfı’nı aradı ve El Fers’in vefat ettiğini söyledi. Vakıf görevlileri önce Amsterdam polisini sonra Türkevi Başkanı Veyis Güngör’ü arayıp haber verdiler. Muhammed’in cenazesi nerede kimse bilmiyordu. HTIB Başkanı Mustafa Ayrancı dahil farklı kanallarla Muhammed’in cesedinin nerede olduğu araştırmaya başlandı. Tam bir belirsizliğe dönüşürken Muhammed’in arkadaşlarından Mourice Veldman, Veyis Güngör’ü arayıp, cesedin Zuidoost Cenaze İşleri Merkezi morgunda olduğunu söylediği zaman rahat bir nefes alındı.

Diyanet Vakfı mensupları, cuma günü akşam saatlerine doğru cenazeyi alıp, Vakfın Schiphol’deki morguna koydular.

Hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle cenazenin Türkiye’ye götürülme işlemleri pazartesi yapıldı. T.C. Amsterdam Başkonsolosluğunun Cenaze Nakil Belgesi, polis raporu ve belediyeden uittteksel belgeleri hızlı bir şekilde alınıp, cenaze pazartesi akşam saat 22.30 THY uçağı ile Amsterdam’dan İstanbul’a, Salı sabahı da İstanbul’dan Konya’ya nakledildi. Cenaze Hollanda Diyanet Vakfı tarafından merhumun defnedileceği Akören İlçesi Belediyesine teslim edildi.

Muhammed’in cesedinin Konya’ya ulaşmasından sonra, orada bulunan dostları ilgilenmeye başladılar.

… ve tam bir Türkiye ve Konya hayranı olan El-Fers, Amsterdam’da yaşayan eski müzisyen, turizm rehberi, film yönetmeni, senarist, gazeteci- yazar ve Mokum TV sahibi bir Hollandalı Müslümandı. Türkiye hakkında pek çok kitap yazdı ve etkinliklere imza attı.

El-Fers’in cenaze töreni Konya gazetelerine şöyle yansıdı:

Hollandalı gazeteci Konya’da toprağa verildi

Afbeelding met tekst, schermopname, Website, Onlineadvertenties Automatisch gegenereerde beschrijving

Amsterdam’da yaşayan eski müzisyen, turizm rehberi, film yönetmeni, senarist, gazeteci- yazar ve Mokum TV sahibi Hollandalı Müslüman Mohamed El-Fers Konya’nın Akören ilçesinde toprağa verildi.

Afbeelding met tekst, Vlieger, Publicatie, Brochure Automatisch gegenereerde beschrijving
Bilgisayarının başında yazı yazdığı esnada geçen hafta hayatını kaybeden Türkiye ve Osmanlı sevdalısı Hollandalı Mohamed El Fers (73), “Kültür kenti KONYA’ya seyahat”, “Mevlana Celaleddin Rumi”, “İstanbul Rehberi”, “Tarihi Mehter Takımı” gibi Hollandaca kitaplar yayınladı. El Fers’in “Eski Dostlar Türkiye Hollanda”, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri”, “Kuran’da Hz. Meryem” gibi belgesel ve DVD yayınları bulunmakta. 1992 yılından itibaren Amsterdam merkezli Hollanda Türkevi Topluluğu başkanı Veyis Güngör’ün başdanışmanı olarak görev yapan Mohamed El Fers, vasiyeti üzerine Konya’nın Akören İlçesinde 5 Mart Salı günü öğle mamanızı müteakip dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

Afbeelding met kleding, persoon, buitenshuis, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving

Türk dostu El Fers’in cenaze namazına Akören halkı ile büyük bir cemaat katıldı. Cenaze töreninde merhumun dostları Türkevi Topluluğu başkanı Veyis Güngör, Kongo Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Dr. İlyas Keskin, Rotterdam Delfshaven ilçesi eski Belediye Başkanı Ali İhsan Ünal, Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu da hazır bulundu.

“Türkiye ve Türkler bir kültür diplomatını kaybetti” diyen Veyis Güngör, cenaze merasimi sonrası şu açıklamayı yaptı:

Afbeelding met kleding, person, persoon, pak Automatisch gegenereerde beschrijving

“Mohamed El Fers 30 yılı aşan bir süre kelimenin tam anlamıyla adı konulmamış bir kültür diplomasisi sürdürdü. Hollanda tarihinde ilk defa organize edilen ve BBC dahil 124 televizyon kanalının takip ettiği, Türkevi’nin 6 yıl üst üste organize ettiği Amsterdam Yağlı Güreş Şampiyonluklarının fikir babasıydı. Her hafta sonu ayrı bir gösterinin yapıldığı Amsterdam’ın tarihi Dam meydanında Mehter Takımının iki saat süren konserinin Belediyeden iznini Muhammed El Fers almıştı.

Dünyanın dört bir yanından akın akın turistin geldiği Hollanda’nın meşhur açık hava müzesi, Zaanschans’da Mevlevi Sema ayininin yapılmasını o önermişti. Tarih ve medeniyet şehri Konya’ya seyahat, İstanbul rehberi, Mevlana Celaleddin Rumi, son Osmanlı Sultanı, Kuran’ı Kerim’de Hz. Meryem, Türkler ne kadar tehlikeli kitapları Mohamed El Fers’in kaleminden yayınlandı.”

Afbeelding met kleding, person, persoon, schoeisel Automatisch gegenereerde beschrijving

Dostları: “El Fers’e Allah’tan Rahmet Diliyoruz”

Kongo Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Dr. İlyas Keskin ise, “Merhumla otuz yıldır dostluğumuz var. Edirne Kırkpınar, Konya ziyaretlerimiz oldu. Amsterdam’da yağlı güreşleri organize ettik. Gönüllü Türkiye kültür diplomatı olan Mohamed El Fers’e Allah’tan rahmet dilerim” dedi.

Rotterdam Delfshaven ilçesi eski Belediye Başkanı Ali ihsan Ünal da, “Mohamed El Fers’in Hollanda’da Türkiye ve Türkler için yaptıklarını asla unutmayacağız. Onun ismini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

“Konya Akörenliyiz Biz” adlı sosyal medya yöneticisi Mustafa Gök, “Hollandalı dostumuzla, 2012 Türkiye Hollanda 400. Yıl kutlamalarında Konya’da altı etkinlik yaptık. Mohamed El Fers etkinliklerimizin konuşmacıları arasındaydı. El Fers’in defni için Akören’i seçmesi bizi son derece sevindirdi” ifadelerini kullandı.

Afbeelding met panorama, buitenshuis, mensen, begrafenis Automatisch gegenereerde beschrijving
El-Fers’in, ‘Başka bir ülkede gömülme’ konususnda bir ilk olmasının yanında, bir başka ilk daha gerçekleşti. Akören’deki mezarlık yeni açılmıştı ve mezarlığa gömülen ilk merhum da kendisi olmuştu.

El Fers’in Akören’de defni sırasında çekilen videoyu izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.