ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Gana’da Akra Furkan Camii ve Külliyesinin açılışını gerçekleştirdi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Gana’da Akra Furkan Camii ve Külliyesinin açılışını gerçekleştirdi
18 Temmuz 2021
349
A+
A-

UHA HABER / Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gana’nın başkenti Akra’da Türkiye Diyanet Vakfı ile Hüdai Vakfı’nın desteğiyle inşa edilen Akra Furkan Camii ve Külliyesinin açılışını gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, açılışta yaptığı konuşmasında, bu caminin Anadolu ve Afrika halkları arasında geçmişten gelen ortak din, tarih, kültür ve kardeşlik bağlarının günümüzde de güçlenmesine vesile olacağını söyledi.

İslam’ın insanlığın, huzur, güven, refahını hedefleyen ve bunu gerçekleştirecek evrensel ilkeleri ortaya koyan bir din olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, camiler sadece bir ibadethane değildir. Aynı zamanda Müslüman kardeşlerinin, muhabbetlerinin mayalandığı müstesna yerlerdir. Nerede bir kubbe bir minare varsa, nerede ezan varsa, gökyüzüne yükseliyorsa hiç şüphesiz orada barış ve kurtuluşun çağrısı vardır.” dedi.

“İslam şehirleri camiler etrafında hayat buldu”

Başkan Erbaş, İslam şehirlerinin camilerin etrafında hayat bulduğunun belirterek “İlim irfan, ahlak, adalet, sevgi, saygı, şefkat, merhamet, dünyanın dört bir yanına bu kutlu mekanlardan yayılmıştır.” ifadesini kullandı.

İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden güçlü izler taşıyan Afrika’nın, farklı ırk dil ve inanışları asırlarca büyük bir huzurla bünyesinde barındırdığını dile getiren Başkan Erbaş, Afrika’nın zengin kültür, medeniyete ve sanat mirasına sahip bir kıta olduğunu söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın dünyanın birçok yerinde insanların yardımına koştuğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı’nın katkıları, ülkemizdeki hayırsever vatandaşlarımızın da destekleriyle dünyamızın birçok coğrafyasında nice camiler inşa edilmektedir. Şu anda açılışını yapacağımız Gana Akra Camii ve Külliyesi de bunlardan birisidir.” dedi.

“Afrika, fitne ve çatışma ortamına çekilmek isteniyor”

Başkan Erbaş, ‘Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.’ ayetini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Afrika kıtasında Müslümanlar tarafından birçok devlet kurulmuş, önemli ilim havzaları oluşturulmuş, irfan ve hikmet anlayışları ortaya çıkmıştır. Bu kıtada ancak bugün bazı ülkelerde inanç ve kimlik üzerinden tartışma alanları oluşturularak yüzyıllar boyunca huzur ve güven içerisinde bir arada yaşayan farklı inanç mensupları fitne ve çatışma ortamına çekilmek istenmektedir. Biz inanıyoruz ki ırkların, dillerin, renklerin farklılığı Allah’ın ayetlerindendir.”

Törene Gana Cumhurbaşkanı Nana Addo Dankwa Akuffo-Addo, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, Gana Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacı Dr. Mahmudu Bawumia, Gana Baş Müftüsü Şeyh Osman Nuhu Şarabutu, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Gana Türkiye Büyükelçisi Özlem Gülsün Ergün Ulueren, Diyanet İşleri Başkanı Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da katıldı.

Cami, okul, yurt ve müftülük aynı yerde

Gana Akra Furkan Camii ve Külliyesi içerisinde Gana Baş Müftülüğü binası, öğretmen okulu kampüsü yer alıyor. Kampüs içerisinde ise okul, yurt, kütüphane, konferans salonu, sosyal faaliyet alanları ve kültürel birimleri yer alıyor.

10 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

Caminin kapalı alanında toplam 10 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek. Akra Furkan Camii, 2’şer şerefeli 4 minareye sahip olup, her bir minarenin yüksekliği 58 metre olarak inşa edildi. Tavanının yerden yüksekliği 33 metre ve çapı 19 metre olan bir ana kubbe ile her birinin çapı 8,50 metre olan 4 adet yarım kubbeden müteşekkildir. Camide, her birinin çapı 4 metre olan 47 adet de küçük kubbe mevcuttur. Mahfil’in yerden yüksekliği 6 metre olup, aynı anda 700 kişinin ibadet edebileceği büyüklükte yapıldı. Camii içerisinde, imam odası, müezzin odası ve üç odadan oluşan hafızlık bölümü yer alıyor.

450 kişi kapasiteli okul ve 180 kişi kapasiteli yurt inşa edildi

Külliye içerisinde İmam Hatip Lisesi ve Öğretmen Okulu binaları da inşa edildi. Ayrıca okul 450 öğrenci kapasiteli okul ve 180 öğrenci kapasiteli yurt binası ile çok amaçlı konferans salonu, kütüphane ve yemekhanesi yer alıyor.

[UHA Haber Ajansı, 18 Temmuz 2021] 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.