ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Devlet Korunmasına İhtiyacı Olan veya Suça Sürüklenen Çocuklara Özel Yeni Birim

Devlet Korunmasına İhtiyacı Olan veya Suça Sürüklenen Çocuklara Özel Yeni Birim
15 Nisan 2021
532
A+
A-

UHA HABER / Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devlet korunmasına ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklar hakkında uygun hizmet modellerinin ivedi ve güvenilir bir şekilde belirlenmesi amacıyla Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni bir birim kurdu.

Bakanlık, çocuk koruma politikası gereği korunma ihtiyacı olan çocuğun öz ailesi yanında bakımının yapılmasını, bunun mümkün olmadığı durumlarda koruyucu aile ya da evlat edinme hizmetlerinden faydalandırılarak yine bir aile yanında bakımının yapılmasını sağlıyor. Aile odaklı bakımı mümkün olmayan çocuklara ise aile yapısına en yakın model olan ev tipi yatılı sosyal hizmet birimlerinde hizmet veriyor.

Korunma ihtiyacı olan çocuklar için faydalanabileceği en uygun hizmet modelinin belirlenmesine önem veren Bakanlık, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı yeni bir birim kurdu.

Birimin görevleri arasında İlk Kabul Merkezlerinden hizmet alacak çocuklara uygulanacak psikososyal destek programlarını oluşturmak, bu programların takibini yapma, çocuklarla ilgili uygun hizmet modelinin belirlenmesinde aile odaklı hizmetlere öncelik vermek, Çocuk Koruma Kanununda belirlenen tedbirlerin yürütülmesini ve koordinasyonunu sağlamak gibi çalışmalar yer alıyor.

Birimin çalışma alanları arasında risk altındaki çocukların korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması, refahlarının yükseltilmesi, ihmal ve istismarlarının önlenmesi de yer alıyor.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 15 Nisan 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.