ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, “Konut fiyatlarının düşmesi mümkün değil!”

DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, “Konut fiyatlarının düşmesi mümkün değil!”
11 Ocak 2023
1.458
A+
A-

Dünya genelinde artan emtia fiyatları ve konuta olan yüksek talep nedeniyle fiyatlarda gerileme olmayacağını belirten DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, “Fiyatların bırakın düşmesini beklemek, bu seviyelerde kalması bile mümkün değil. Bugün hâlâ fırsat fiyat dönemindeyiz. Yeni kampanya da faiz oranı ve vadesi ile tarihi fırsat” dedi.

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)‘nın ’emlakdream.com’den aktardığı haberinde, Ziya Yılmaz, Hürriyet Gazetesi emlak editörü Gülistan Alagöz ile yaptığı röportajda yeni konut kampanyası ve bu kampanyayla birlikte konut fiyatlarının ne olacağı hakkındaki görüşlerini şu sözlerle paylaştı:

“Konut fiyatlarındaki artışın temel nedeninin emtia fiyatlarındaki artış olduğunu hepimiz biliyoruz. Son iki yılda emtia fiyatlarında bazı kalemlerde 5, bazı kalemlerde ise 10 kata varan oranlarda artış yaşandığını unutmamak gerek. Emtia fiyatlarındaki artış, inşaat maliyetlerini de yükseltti. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada gayrimenkule olan talep devam ediyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi tüketici konut yatırımının, enflasyona karşı en güvenli liman olduğunun farkında. İkincisi ise nitelikli konutlardaki arz sıkıntısı. Maliyet artışı nedeniyle nitelikli konut arzındaki azalmaya rağmen, talep artarak devam ediyor. Geçmişte de bu tarz yorumlar, yanlış analizler çokça yapıldı. Ama gelinen noktada olan, ev almak isteyip de bu tartışmalardan etkilenen vatandaşa oldu. Bu yanlış analizlerle, vatandaşın ev sahibi olması resmen engellendi. Türkiye, gelişen ve büyüyen bir ülke. Konut talebi güçlü olmaya devam edecek. Bazı dönemler konut alıcısı dönemsel olarak bu talebi erteliyor. Fakat her erteleme sonrasında satışlar tekrar ciddi anlamda artıyor. Bu nedenle konut fiyatlarının bırakın düşmesini beklemek, bu seviyelerde kalması bile mümkün değil. Bundan tam bir yıl önce; geçen yılın ocak ayı ortalarında konutta fırsat fiyat dönemindeyiz demiştim… Bu açıdan hâlâ ‘fırsat fiyat’ döneminin içinde olduğumuzu düşünüyorum.

Bu kampanyanın özeti şu; şu an Avrupa’da ne uygulanıyorsa, bizim ülkemizde de uzun vadeli, 180 ay gibi ciddi bir süreyle konut kredisi verilmiş oluyor. Kredi faizleri 0.69 ile 0.99 arasında. Üstelik ilk 3 yıl taksit ödemelerine Hazine desteği veriliyor. İlk yıllarda taksitin daha düşük olmasıyla tüketici rahat ödeme koşuluna kavuşuyor. Sonra satın aldığı evde kira öder gibi süreci tamamlıyor. Konut sektörüne yönelik bu kampanyalar Türk ekonomisine güç veriyor. Alt sektörlerle birlikte yaklaşık 250 sektörü harekete geçiren gayrimenkul sektörü, bu özelliğiyle ekonomimizin dinamosu konumunda. Emeği geçen herkese; başta hükümetimiz olmak üzere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati’ye teşekkür ediyorum. Dünyada konut faizlerinin yukarı çıktığı, tüm kredilerin kısıldığı bir dönemde; Türkiye’nin orta sınıf alıcı için bu kampanyayı yapması, sektörümüzü ve sektörün tüm paydaşlarını besleyen bir yaklaşım. Bu açıdan konut alıcısının da bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca orta gelir konut kampanyasının, sektördeki arz-talep dengesini sağlamak için önemli bir yapı taşı olacağına inanıyorum.

Kampanya için başvurular 16 Ocak’ta başlıyor. Şu anda satış ofislerimize gelip bilgi alan müşterilerimizin sayısında yüzde 70’lik ciddi bir artış olduğunu söyleyebilirim.”

Image

Gazeteci* Gülistan Alagöz

[UHA Haber Ajansı, 11 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.