ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Osmanlı mimarisini hep kendimize örnek aldık”…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Osmanlı mimarisini hep kendimize örnek aldık”…
30 Ocak 2023
94
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Birce Akkuş, Time dergisinde yayımlanan “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osmanlı İmparatorluğu sevgisi dünyayı neden kaygılandırmalı” başlıklı yazıya işaret ederek, “Aynı yazıda Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi ve doğal gaz keşifleri tehlike olarak bildirildi. Aynı zamanda örnek aldığınız liderin Yavuz Sultan Selim olduğunu iddia ediyorlar. Sizin favori bir padişahınız var mı” sorusunu yöneltti.

“Selatin-i Osmaniye’nin hepsi ayrı bir öneme haiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Favori padişah kimdir” şeklindeki bir soruya cevap aramanın hakikaten çok zor olduğunu ve Selatin-i Osmaniye’nin hepsinin ayrı bir öneme haiz olduğunu vurgulayarak, “Ertuğrul Gazi’nin durumu farklı, Osman Gazi’nin durumu farklı. Geliyoruz Fatih’in durumu farklı, Yavuz’un, Kanuni’nin farklı farklı geliyor. Sultan Abdülhamid Han’a kadar hepsinin ayrı ayrı özellikleri var. Hiç beğenmedikleri Vahdettin’in dahi kendine has özellikleri var. Biz onları hep rahmetle anıyoruz. Onlar bizim hepsi favorilerimizdir. Rabbim mekanlarını cennet eylesin diyor, dualarımızı bu şekilde yapıyoruz ve özellikleriyle de kendilerini anıyoruz” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tarih ve Gazetecilik bölümleri öğrencisi Abdülhamit Aktaş’ın, Osmanlı Devleti’nin mimarisine sanat tarihi açısından bakıldığında yapıların kendine has bir mimarisi bulunduğunu, AK Parti’nin 20 yıllık iktidar sürecinde yaptığı kamu daireleri, okul, hastane ve mescitlerin de şahsına münhasır bir mimarisi olduğunu anlatarak yönelttiği “Bu, sizin bir hassasiyetiniz mi” şeklindeki sorusuna Erdoğan, şu cevabı verdi:

“Şunu çok açık, net söyleyeyim. Osmanlı mimarisine ben hayranım. Şu anda birçok mimarlarımız modern mimariyle de birçok eserler ortaya koyuyorlar. Fakat biz dönemimizde yaptığımız eserlerde, Osmanlı mimarisini hep kendimize örnek aldık. Eserlerimizi de bu şekilde yaptık. Mesela ilk camilerimizden bir tanesi Mimar Sinan Camii olmuştur, İstanbul’da. Eser olarak o bizim ilk eserimizdi ve gayet güzel de inşa edildi. Ardından Büyük Çamlıca Camii’ni yaptık. Büyük Çamlıca Camii de yine aynı şekilde, açık-kapalı bölümler olmak üzere yaklaşık 60 bin kişi kapasitesi olan bir cami ama gelenlerin hepsinin de hayran kaldığı bir cami. Ankara’da Melike Hatun Camii’ni yaptık. O da yine Osmanlı mimarisiyle yaptığımız bir camiydi ve çok ilgi toplayan bir cami. Aynı şekilde şu anda mesela Levent’te ki Levent bölge olarak maalesef mabetsiz bir yerdi, oraya da şimdi Barbaros Hayrettin Paşa Camii’ni yapıyoruz. O da yaklaşık 30 bini filan cemaat olarak alabilecek bir cami. Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nin de özelliği, bulunduğu yerden, sahilde Deniz Müzesi var. Deniz Müzesi’nin oraya kadırgalar indirilmiş. Caminin de orada olması, çevrede şu anda çok çok olumlu ses, yankı uyandırdı.”

Rami Kütüphanesi açıldı - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

 

Rami Kütüphanesi’ne gelen öğrenci sayısı 50 bini buldu

Osmanlı mirası olan Rami Kışlası’nı kütüphaneye çevirdiklerini anımsatan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un buraya büyük önem verdiğini söyledi. Kışlanın iptidai bir durumda olduğunu dile getiren Erdoğan, “Çünkü ben gıda sektörü oraya taşındığında orada çalıştım. Hal-i pürmelali çok kötüydü” ifadelerini kullandı.

Rami Kütüphanesi’ne gelen öğrenci sayısının zirve yaptığına işaret ederek, Bakan Ersoy’a “40 bini aştı mı” diye soran Erdoğan, aldığı cevap üzerine, öğrenci sayısının 50 bini bulduğunu aktardı.

Erdoğan, kütüphaneye gelen öğrencilere çay, simit, kek ve kahvenin ücretsiz verildiğini, öğrencilerin halden memnun olduklarını dile getirerek, “Bunu söylerken modern mimariye asla karşıyım filan diye bir şey yok. Modern mimari noktasında da eserler bu arada yapıldı, yapılıyor ve yapılacaktır tabii” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorusunu cevaplamasının ardından, liderlerin tarihte özellikleriyle anıldığını, kendi şahsında Erdoğan’ın özelliğinin de “vefa” olduğunu ifade eden öğrenci Abdülhamit Aktaş, “Bugün tarih temalı bir toplantıdayız. Her tarihçi çırağı gibi evimde benim de kitaplarım ve notlarım var ama bir tane ufak kağıt var ki o benim için çok önemli. Bu 33 yıl önce sizden bana gelmiş olan, daha doğrusu babama bir not. İzninizle bunu size takdim etmek isterim” diyerek, üzerinde not yazılı kağıdı Erdoğan’a iletti.

“Bizden dizilerle ilgili anlaşma yapma yoluna gidenler var”

Yeni mezun olarak üniversite sınavına hazırlanan Nilay Tekin ise Erdoğan’ın Türkiye’nin dizi ve sinema sektöründe geldiği noktayı birçok kez anlattığına işaret ederek, “Sizin tarihi diziniz ve favori diziniz var mıdır” sorusunu yöneltti.

Pelin Çift'in 'hastane' gafını Erdoğan affetmedi - Bursa Hakimiyet

Sunucu Pelin Çift’in, “Diriliş Ertuğrul’u izliyordunuz evvelden” sözü üzerine Erdoğan, “Şu anda da yine Ertuğrul’dan sonra malum devam ediyor. Şu anda Barbaros gündemde. Barbaros da bayağı ilgi odağı haline geldi, geliyor. Malum bir de Gönül Dağı var. Yani TRT olsun, ondan sonra diğer kanallarda bu eserler artık bayağı ilgi uyandırmaya başladı. Körfez’de, Latin Amerika’da özellikle bizim bu tarihi diziler çok ilgi uyandırıyor. Zannediyorum uyandırmaya da devam edecek. Çünkü şey istemeye başladılar. Yani bizden dizilerle ilgili anlaşma yapma yoluna gidenler var” şeklinde konuştu.

[UHA Haber Ajansı, 30 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.