ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Sessiz devrimler gerçekleştirdik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Sessiz devrimler gerçekleştirdik”
12 Nisan 2023
97
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en saygın bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’n bünyesinde Prof. Dr. Burhanettin DURAN’ın genel yayın yönetmenliğinde aylık periyotta hazırlanan Kriter Dergisi’ne röportaj verdi.

SESSİZ DEVRİMLER GERÇEKLEŞTİRDİK

Burhanettin Duran - BiyografyaEser, hizmet, yatırım, kalkınma siyasetinde, milli ve yerli projelerde başarılı olduğunuz için ve milletimiz sizin bu hizmetlerinizden ve bu alanlardaki yaptıklarınızdan memnun ki 15 farklı seçimde görev onayı verdi. Bu alanlardaki başarı da siyasi iradenin, siyasi istikrarın ve liderliğin rolü nedir, kendi deneyim ve tecrübeleriniz bize ne söylüyor?

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Recep Tayyip Erdoğanİktidarlarımız boyunca en kapsamlı demokrasi reformlarını gerçekleştirerek nasıl sessiz devrimler gerçekleştirdiysek, yatırım, kalkınma ve milli ve yerli projelerde de devrim niteliğinde adımlar attık. Sağlıkta, eğitimde, adalette, güvenlikte, ulaştırmada, turizmde, enerji yatırımlarında ve tarımda ülkemize çağ atlattık, her alanda başarı hikayesi yazdık. Tarihin en büyük yatırımlarını ülkemize kazandırarak devletimizin kapasitesini geliştirdik. Savunma sanayiinde zihniyet devrimini gerçekleştirdik. AK Parti’nin iktidarda olduğu yıllar bu anlamda gelecekte değerlendirilirken, adeta her alanda devrimler dönemi olarak anlatılacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

[Erdoğan “Yeni dönemde dış politikamızda hedefimiz, Türkiye eksenini tahkim etmek. Türkiye ekseni Türkiye Yüzyılı’nda dış politikamıza rehberlik edecek. Hedefimiz Türkiye’nin küresel aktörlüğünü daha da pekiştirmek.]

BİZİM İCRAATLARIMIZIN ULAŞTIĞI YERLERE, ONLARIN HAYALLERİ BİLE ULAŞMAZ

Bugün ülkemiz, yatırım ve kalkınma projelerindeki başarıda, demokrasimizin güçlenmesinde, vesayetin geriletilmesinde, uluslararası siyasette ülkemizin itibarı artmışsa, bu siyasi istikrarın sürekliliği ve siyasi iradenin ortaya koyduğu mücadelenin sonucudur. Ülke içinde siyasi istikrar sürekli hale geldiğinde ülkemizin dışarda etkili ve sonuç alıcı politikalar geliştirmesi mümkün olmuştur. Ege ve Doğu Akdeniz’deki çıkarlarımızın savunulabilmesi, terörle etkili mücadelenin sürdürülmesi, gönül coğrafyamız başta olmak üzere ve mazlum ve mağdur milletlere el uzatılabilmesi içerdeki sağladığımız siyasi istikrarla doğrudan ilgilidir. Güçlü siyasi iradenin kararlığı olmadan savunma sanayindeki başarılar gerçekleştirilemezdi. Bu projeler kesintiye uğrardı.

Bizim bugüne kadar derdimiz, ülkemizi siyasi istikrar ve güven içerisinde geleceğe taşımak oldu. Milletimizin dertleriyle dertlenen siyaseti her şeyin üstünde tuttuk. Siyasi irade ve istikrar sayesinde, geçmişten bugüne ortaya koyduğumuz 2023 hedeflerimizin büyük kısmını hayata geçirdik. Seçimlerin ardından da hedeflediğimiz Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu inşa etmenin mücadelesini, yine siyasi istikrarı devam ettirerek, siyasi irademizi ortaya koyarak vereceğiz. Kalkınma ve demokrasi yolundaki başarılarımızı ve çabamızı güçlendirerek devam ettireceğiz. Yeni başarılarla ülkemizin dünyadaki istikrar ve güç merkezi olma hedefini kararlılıkla sürdüreceğiz.

KENDİ İNSAN GÜCÜMÜZÜ AŞAĞILAYAN BİR ZİHNİYETLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Burhanettin Duran - BiyografyaMuhalefet sizinle yarışacak projeler geliştirmek, alternatiflerini yapma sözü vermek yerine yaptıklarınızı perdeleme, tartışılır hale getirme, değersizleştirme siyaseti izleme ve hatta durdurma vaadinde bulunuyor. Bu konuda değerlendirmeniz ne olur?

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Recep Tayyip ErdoğanBizim icraatlarımızın ulaştığı yerlere, onların hayalleri bile ulaşmaz. Onların bizim insanımızın dertleri ile dertlenme, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesini geçme hedefi gibi bir gündemleri yok. Onlar iktidara talip olmayı, halkımıza hizmet ve icraat olarak görmek yerine, koltuk paylaşımı olarak görüyorlar. Yapmak yerine yıkmayı, geliştirmek yerine yapılanları geri döndürmek için el koymayı topluma vaat ediyorlar. Onlar kendine güvenmedikleri gibi bu ülkenin yetişmiş insan gücüne de ülkemizin kapasitesine de güvenmiyorlar. Yetişmiş insanlarımızın yurtdışına gitmesinin reklamını yapıyorlar. Kendi insan gücümüzü aşağılayan, bir özgüvensizlik içindeler. Kendi insan kaynağımıza güvenmedikleri için dışardan ithal danışmanlardan akıl almayı bir vizyon olarak ortaya koyuyorlar. Bugün ülkemiz savunma sanayiinde milli ve yerli projelerini gerçekleştirebiliyorsa, bu kendi alanında yetişmiş dünya ile rekabet edebilen insan kaynağı sayesindedir. Bugün yerli otomobilimizi, milli muharip uçağımızı, dünyaya ihraç ettiğimiz gemilerimizi, helikopterlerimizi, SİHA ve İHA’larımızı ve sanayi ürünlerimizi yetişmiş kendi insan gücümüzle, mühendislerimizle, işçilerimizle yapıyoruz.

Onlar büyük projelere karşı çıkarken, kalkınma ve yatırım hamlelerimizi durdurmaktan bahsederlerken, bu ülkenin AR-GE konusunda ilerlemesine, yetişmiş insan gücümüzün emeklerine, gayretlerine, gençlerimizin hayallerine de takoz koymuş oluyorlar. Şehir hastanelerine, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerine, boğaz geçiş tünellerine, havaalanlarına ve otoyollara karşı çıkarken milletimizin geleceğine set olmaya çalışıyorlar.

TÜRKİYE YÜZYILI EŞİĞİNDEYİZ

Burhanettin Duran - BiyografyaGeçmiş seçimlerde AK Parti seçmenin önüne büyük projeler koydu. Yönetim sistemini değiştirdi. Siyaseti değişime zorladı. Kendisine hedefler koydu. AK Parti bu seçim döneminde seçmenin önüne ne koyacak? Yeni dönemde öncelikleriniz neler olacak?

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Recep Tayyip ErdoğanAK Parti, iktidara geldiği günden bu yana kendisiyle yarışan bir parti. AK Parti Türk siyasetine yeni bir ufuk getirmiştir. Bir devrim yaşatmıştır. Rakiplerimizi de zoraki de olsa, görüntüde de olsa değişime zorladık. Artık CHP zihniyeti, milletin inancına, değerlerine açıktan karşı çıkamıyor. Ülkemizin sessiz çoğunluğunu görmezden gelen bir siyaset izleyemiyorlar. Oy almak için vesayetçi çıkar gruplarına değil, milletin kapısına gitmek zorunda olduklarını öğrenmek zorunda kaldılar.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak Türkiye’nin kazanımlarını kurumsallaştırdık. Tesis ettiğimiz özgürlük iklimiyle, organize çıkar ve elit grupları tarafından dışlanmış toplum kesimlerine özgüven ve cesaret kazandırdık. İnancı, görüşü, kökeni, meşrebi ne olursa olsun her bir insanımıza birinci sınıf vatandaş olduğunu hissettirdik. Dünyada güçlü, itibarlı bir Türkiye inşa ettik.

Artık yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Çıraklık, kalfalık, ustalık ve mücadele döneminden sonra şahlanış dönemine geçiyoruz. Ülkemizde altyapı yatırımlarını tamamlamış, demokrasisini güçlendirmiş, yönetim sistemini istikrara kavuşturmuş bir ülke olarak, Türkiye’yi küresel bir güç haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri yapma hedefimize adım adım ilerliyoruz. Yatırım, hizmet, kalkınma ve reform siyasetimize hız kesmeden devam edeceğiz. İnsanlarımızın refahını, huzurunu ve güvenliğini en üst seviyeye çıkarma kararlılığı ile ve Türkiye Yüzyılı eşiğinde olmanın biliciyle milletimizden tekrar onay istiyoruz.” (devam edecek-21 YILDA BÖLGEMİZDE VE DÜNYADA ÇOK ŞEY YAŞANDI)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.